Szparagi pojawiają się już w sklepach. Ile trzeba za nie zapłacić?

Szparagi białe i zielone
Ile kosztują szparagi? Aktualna cena
Źródło: Westend61/Getty Images
Szparagi to warzywo coraz chętniej kupowane przez Polaków. Sezon na nie trwa od dwóch do trzech miesięcy i właściwie się już zaczyna. Pierwsze nowalijki dostaniemy już w popularnych hipermarketach i dyskontach. Ile musimy za nie zapłacić?

Ile kosztują szparagi w 2024 roku?

Szparagi przez cały rok można dostać w sklepach na dziale warzyw konserwowych. Jednak już zaczynają pojawiać się pierwsze nowalijki. Cena świeżych szparagów jest zdecydowanie niższa niż w poprzednich latach. Możliwe, że zawdzięczamy to szybkiemu i ciepłemu przedwiośniu, jednak zimna wiosna może zupełnie odmienić oblicze tegorocznych cen warzyw.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Owoce i warzywa

DD_20211126_Warzywa_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca

Za szparagi zapłacimy w hurcie od 20 do 30 zł za kg, takie ceny znajdziemy na giełdzie Bronisze. W popularnych dyskontach ceny są jednak nieco wyższe. W Biedronce można dostać opakowanie 250 g za 7 zł, jeśli zakupimy dwa opakowania, czyli wydamy na nie 14 zł. Oznacza to, że realna cena za zielone szparagi wynosi 55,96 zł za kilogram, 13,99 zł za 250 g.

Z kolei w sklepach sieci Auchan za szparagi zielone zapłacimy od 34,98 zł za kilogram, do nawet 105,96 zł za ekologiczne szparagi. Za opakowanie 250 g zapłacimy od 11,49 do 26,49 zł. 

Ceny tych nowalijek mogą się różnić i prawdopodobnie będą spadać. W zeszłym roku na początku czerwca ceny krajowych szparagów w zależności od kalibru i typu wahały się w przedziale 4-9 zł za 0,5 kg pęczek. Zielone najdrobniejsze szparagi można było kupić w cenie 4 zł/ 0,5 kg pęczek. Najdroższe grube szparagi w kolorze oliwkowym trzeba było zapłacić 9 zł za pęczek 0,5 kilograma. 

Cena szparagów - co na nią wpływa?

W zeszłym roku szparagi można było dostać już w marcu. Pierwsze warzywa kosztowały od 52 do nawet 116 zł za kilogram. W popularnych dyskontach trzeba było za nie zapłacić około 50 zł. W hurcie kosztowały niewiele mniej, bo 46 zł.

Jak oceniają eksperci, ceny w 2023 roku były ekstremalnie wysokie. Zeszłoroczne przedwiośnie nie było łaskawe - średnia temperatur za pierwszą połowę marca była niższa o 2,5 st. C. Także na południu Europy pogoda nie sprzyjała. W całej Unii Europejskiej i nie tylko ceny warzyw dramatycznie rosły, a część produktów była reglamentowana w niektórych sklepach, np. papryka w Wielkiej Brytanii. 

W 2022 roku producenci szparagów borykali się z problemem niedoboru pracowników sezonowych, przez co ceny poszły nieco w górę. Do tego szalejąca inflacja i wojna w Ukrainie nie sprzyjają cenom, nie tylko szparagów. Wielu pracowników sezonowych zatrudnianych w poprzednich latach to Ukraińcy.

W Grenadzie występowały opóźnienia w zbiorach szparagów ze względu na niskie temperatury odnotowywane od połowy stycznia. Ponadto "susza na największym obszarze produkcji warzyw jest obecnie głównym zmartwieniem sektora" - podawał portal feshplaza.com.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: freshplaza.com/biedronka.pl/sadyogrody.pl/crazy-box.pl/fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki