Przepisy kulinarne

Zaskakujące przepisy na szparagi. Sprawdź jak w pełni wykorzystać sezon szparagowy

Przepisy kulinarne

Sezon na szparagi trwa w najlepsze, dlatego czerwiec to świetna okazja na wypróbowanie nowych sposobów na ich przyrządzenie. Mikołaj Rey postanowił udać się do Wielkopolski, żeby sprawdzić, jak najlepiej smakuje ten letni przysmak.

Jak hoduje się szparagi w Krainie 100 Jezior?

Niezależnie od tego czy są białe, czy zielone – szparagi cieszą się coraz większą popularnością i częściej trafiają na nasze stoły. Warzywa te charakteryzują liczne właściwości prozdrowotne oraz wyjątkowe walory smakowe.

Szparagi są wrażliwe na słońce, dlatego hoduje się je pod specjalną, czarną folią, która jednocześnie chroni je przed promieniowaniem oraz zapewnia ciepło.

Szparag rośne dosyć szybko. Z jednej karpy możemy do 30 lat ucinać szparagi, natomiast po 10-15 latach ten szparag nie robi się już taki miękki, a nieco bardziej twardy

- zauważył Jarosław Kusztumyj, hodowca szparagów.

Kiedy przychodzi czas zbirów, każdy szparag musi być ostrożnie odkopany, a następnie ścięty. Na koniec zasypujemy dołek po warzywie.

Jak przyrządzić szparagi?

Sposobów na przygotowanie szparagów jest bardzo wiele. Zdaniem Ewy Janickiej, mistrzyni kuchni wielkopolskiej, najzdrowsze są te gotowane na parze:

One dużo więcej wartości zachowują. Należy je posolić, troszeczkę posypać cukrem, żeby nabrały tego smaku i zostawiamy je ok. 20 minut. Takie szparagi oczywiście można jeść na zimno, na ciepło

Cenne wartości mają nawet obierki szparagów. Chcąc je wykorzystać należy umieścić je w urządzeniu do gotowania na parze.

Na tacce zbiera nam się taki rosołek, taki wywar i tutaj jest esencja smaku tych szparagów. Można z tego zrobić sos albo zupę

– wyjaśniła ekspertka.

Szparagi można jeść również pod postacią pasztecików z ciasta francuskiego, czy zapiekanki.

Szparagi są bardzo zdrowe. Różne krążą o nich opinie. Już starożytni szparagi jedli

- podkreśliła Ewa Janicka.

Deser ze szparagów

Mimo że szparagi zazwyczaj jemy je na obiad, Arturowi Nowaczyńskiemu, cukiernikowi w czwartym pokoleniu, udało się znaleźć sposób na sporządzenie z nich wyjątkowego deseru lodowego. Do jego przygotowania potrzebujemy kremu szparagowego przyrządzonego na bazie szparagów, śmietanki i koperku. Do tego należy dodać cukier, glukozę, włókna roślinne i żelatynę. Mieszankę wlewamy do frezera, który w niedługim czasie zmieni ją w pyszne szparagowe lody.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Mikołaj Rey na tropie idealnej zupy rybnej. „Od inspiracji włoskiej, przez Polskę i Francję”

Kawior – luksusowy przysmak dla prawdziwych smakoszy. Jakie są jego rodzaje i z czym warto go podawać?

Farmer w wielkim mieście. Mikołaj Rey na tropie naturalnych produktów

Autor: Agata Polak

Reporter: Ł. Kowalski, I. Kaczyńska

Pozostałe wiadomości