Tradycyjne potrawy z nutą wschodnich przypraw pokazała mu Agnieszka Epler, blogerka kulinarna.
Nadszedł upragniony czas pikników i jedzenia w plenerze, a często bohaterką tych spotkań jest truskawka. Jak jednak znaleźć i kupić tą najlepszą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Mikołaj Rey.
Pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny i przyrody budzącej się do życia są tzw. cebule czarownic, czyli liście czosnku niedźwiedziego. Mikołaj Rey wybrał się więc do podwarszawskiej wsi, by dowiedzieć się nieco więcej o magicznych właściwościach i zastosowaniu niedocenianej rośliny.
Mikołaj Rey odwiedził ekologiczną uprawę nowalijek. Został oprowadzony po plantacji szpinaku i szklarniach z sałatą oraz ziołami. W jakich warunkach rosną i są zbierane zielone warzywa, które stanowią zdrowy element wiosennego menu?
Mikołaj Rey w poszukiwaniu nowych smaków, tym razem wybrał się do Jackowa Dolnego. Kucharz spotkał się tam z Barbrą Polak, aby spróbować tzw. pyzuchów. Co to za danie i jak je przygotować? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Czas na wielkanocne potrawy. Na świątecznym stole obowiązkowo musi się znaleźć babka. Jak ją przygotować? Który przepis jest najlepszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, Mikołaj Rey spotkał się Mirką Wilk, pasjonatką gotowania. Jaką mąkę wybrać do wypieku wielkanocnej baby?
Cebularz lubelski to wywodzący się z kuchni żydowskiej pszenny placek pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem. Przysmak, który dziś możemy kupić niemal w każdej piekarni, ma niezwykle ciekawą historię. Czym różni się od innych wypieków? O tym opowiadał nam podróżnik Mikołaj Rey.
Jakie są najostrzejsze papryczki na świecie? Jak łagodzić ich ostry smak? Martyna Chomacka jest ekspertką w tym temacie. W naszym studiu nie tylko opowiedziała o walorach pikantnych smaków, ale także o ich łagodzeniu. Mikołaj Rey natomiast udał się na Śląsk, żeby poznać największych twardzieli polskiej gastronomii. Z jego reportażu dowiemy się m.in. kim są chilliheadzi. Wszystkie te ciekawostki przypominamy z okazji Dnia Czerwonej Ostrej Papryczki Chili.
Choć wiele piekarni ma w swojej ofercie chleb kaszubski, to nigdzie nie smakuje on tak dobrze, jak w Lipuszu na Kaszubach. To miejsce jest wypełnione zapachem tradycyjnego pieczywa. I właśnie tam zawitał podróżnik Mikołaj Rey.
Mikołaj Rey od lat tropi niezwykłe smaki. Tym razem za cel obrał sobie przysmak indiański, czyli topinambur. Udał się więc do wioski z tipi, z której skierowano go prosto do… Józefowa.
Wyjątkowy smak i aromat suski sechlońskiej znany jest w całej Polsce. Mikołaj Rey postanowił odwiedzić Beskid Wyspowy, gdzie specjał jest produkowany. Czego się dowiedział?
Wiele osób nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez tradycyjnej potrawy z karpia. W kuchni Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey pokazał, jak przygotować: karpia duszonego i karpia smażonego. Na naszym stole pojawił się także burger z karpia.
Wigilia już za chwilę, a zatem to ostatni moment na świąteczne przygotowania. Z tej okazji przypominamy wizytę Mikołaja Reja w kuchni Dzień Dobry TVN, podczas której przygotował dania z buraków. Na naszym stole pojawiły się: barszcz wigilijny na zakwasie, łosoś marynowany w burakach, przekładaniec z buraka i koziego sera, a także panierowane kostki z buraka z serem pleśniowym, orzechami i gruszką w occie.
Mikołaj Rey wybrał się do lasu. Plan był ambitny – zebrać dwa kosze grzybów. Choć początkowo nic nie wskazywało na sukces, dzięki pomocy mieszkańców leśniczówki w Mrozach, zadanie udało się zrealizować. Jak poprawnie zbierać grzyby i co z nich zrobić? Wyjaśnił nam to emerytowany leśnik Witold Kulik oraz jego żona Anna Kulik.
Przyroda szczególnie obdarowuje nas o tej porze roku, a z jej darów przygotować można prawdziwe rarytasy. Mikołaj Rey odwiedził Paulinę Pietrusik, która poczęstowała go swoimi przetworami i opowiedziała o niezwykłej pasji.
Rokitnik zwyczajny to krzew niemalże nadzwyczajny ze względu na zawartość wielu pożytecznych i prozdrowotnych składników. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Mikołaj Rey opowiedział nam o przetworach z rokitnikiem w roli głównej oraz zabrał na plantację tego krzewu.
Aronia to prawdziwe źródło młodości. Mikołaj Rey wybrał się do Jarkowa, aby sprawdzić, jak się ją uprawia i jakie jest jej pochodzenie. Po powrocie, w kuchni Dzień Dobry TVN zaprezentował pomysły na pyszne dania z niezwykle zdrową i bogatą w witaminy aronią.
Marek Optiz do pracy codziennie płynie łódką przez Żuławy. To tutaj się urodził, wychował, a także spełnił wielkie marzenie o uratowaniu zabytkowego domu. W tym celu przeniósł na swoją działkę 300-letnią chałupę. To w niej można spróbować prawdopodobnie najlepszych raków na Żuławach.
Sezon na szparagi trwa w najlepsze, dlatego czerwiec to świetna okazja na wypróbowanie nowych sposobów na ich przyrządzenie. Mikołaj Rey postanowił udać się do Wielkopolski, żeby sprawdzić, jak najlepiej smakuje ten letni przysmak.
Kawior kojarzony jest z wyjątkowo drogą i ekskluzywną przekąską, podawaną podczas wykwintnych przyjęć. Można skosztować go w wielu restauracjach albo kupić w sklepach dystrybuujących ryby i owoce morza. Chociaż jego cena nie należy do najniższych, bez wątpienia warto spróbować tego wyjątkowego specjału, który zachwyca smakoszy z całego świata. Jakie są rodzaje kawioru i z czym go podawać? na te i inne pytania odpowiadamy w Dzień Kawioru.
Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość kupowanego przez nas jedzenia. Chcemy, żeby było jak najbardziej naturalne. Doskonale wie o tym kilku mężczyzn z Krakowa, którzy stworzyli ekologiczną farmę w mieście. Odwiedził ich Mikołaj Rey.
Polska rzepakiem stoi. Nie wszyscy wiedzą, że nasz kraj jest jednym z największych na świecie producentów tej rośliny. To z niej powstaje lubiany i używany w wielu kuchniach olej rzepakowy. Same pole natomiast, na których bywa uprawiana, stały się ostatnio ulubionym miejscem wielu znanych osób.
Grzyb portobello to po prostu tradycyjna pieczarka. Świetna alternatywa dla wegetarian, bo przypomina smak pieczonego mięsa. W studiu Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey opowiedział, czym różnią się pieczarki portobello od tych tradycyjnych, przez nas najczęściej stosowanych.
Na Podlasiu odradza się zapomniana klasyka. Nie włoska parma, nie hiszpańskie serrano, a kumpiak. To solona i suszona na wolnym powietrzu szynka wieprzowa. Mikołaj Rey spotkał się z Łukaszem Ancypo, który zajmuje się produkcją kumpiaka i kindziuka. Jest to jedyny region w Polsce, gdzie wytwarza się dojrzewającą, bez wędzenia szynkę.
Trwa sezon na dynię. Roślina posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest też wykorzystywana jako jesienna dekoracja. Mikołaj Rey wybrał się na farmę dyń, by jak najwięcej dowiedzieć się o tej roślinie. Czy wszystkie dynie są jadalne? I jakie potrawy możemy niej przyrządzić?
Już po raz jedenasty dwunastu szefów kuchni wraz ze swoimi zespołami walczyło o tytuł najlepszego kucharza. W tym roku motywem przewodnim konkursu był kalejdoskop. Jak dziecięca zabawka podziałała na wyobraźnię kucharzy? O zasadach i przebiegu najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego Wine&Food Noble Night powiedzieli w Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey i tegoroczny zwycięzca konkursu Jakub Kasprzak.
"Ziemniak, prawdziwy król polski". Mikołaj Rey postanowił prześledzić historię ziemniaków w Polsce. Wiedzieliście, że "oczka (ziemniaka) są bardzo trujące dla człowieka"?, Jak ziemniaki trafiły do naszego kraju i kiedy stały się tak popularne? Jak rozwijały się narzędzia służące do ich zbierania i jak wygląda nowoczesny kombajn, który potrafi zebrać 200-300 ton tego warzywa dziennie? Jakiej ziemi wymaga ziemniak i jak przygotowuje się pole pod jego uprawę? Zobaczcie.
Jabłka - w tej dziedzinie Polska jest niekwestionowaną potęgą. Mikołaj Rey ruszył "Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym" by dowiedzieć się więcej o tych owocach. Dlaczego należy zrywać je z ogonkiem, które jabłka są najsłodsze i jak sadownicy radzą sobie z "klęską urodzaju"? Macie swoje ulubione przetwory z jabłek? Zobaczcie też jakie dania na bazie jabłek Mikołaj przygotował w naszej kuchni!
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mikołaja Reya, który opowiedział o właściwościach serów kozich, które przywiózł z Kaszub. To podobno w tym regionie Polski powstają najlepsze kozie sery. Jakie rodzaje serów wyróżniamy? Jak wybrać dobry ser?
Wokalistka Marta Baum chciała przygotować wyjątkową niespodziankę dla swojej przyjaciółki Anuszki, dlatego zwróciła się z prośbą o pomoc do naszego specjalisty od kulinarnych niespodzianek Mikołaja Reya. Zobaczcie, co wspólnie przygotowali dla Anuszki i jak ta zareagowała na niespodziankę.