Rokitnik – skarb natury i bomba witaminowa
Rokitnik to roślina, która wykazuje wiele cennych właściwości. Jej owoce, pestki, korę i liście możemy wykorzystywać zarówno w celach leczniczych, jak i kulinarnych. Z owoców przyrządzić możemy dżemy, konfitury i soki. To, co wyróżnia krzew spośród innych gatunków, to wysoka zawartość witaminy C, która szczególną rolę odgrywa w jesienno-zimowym sezonie.
Porady dietetyków
Ponadto rokitnik pomaga zwalczyć przeziębienie, ból gardła, suchy kaszel, hemoroidy, reumatyzm i nadciśnienie tętnicze. Sprawdzi się także w przypadku oparzeń, ran, blizn i podwyższonego poziomu cholesterolu.
Owoc jest tak gęsty, ma taką konsystencję, że można z niego wydobyć cenny omega 7. To jest antyutleniacz, który jest źródłem młodości, zdrowej krwi, skóry i włosów. To jest prawdziwe złoto
– powiedział kucharz.
Zastosowanie rokitnika w kuchni
Skoro wiemy już, jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie ma rokitnik, pora zabrać się za przetwory z jego udziałem. Mikołaj Rey zdradził nam kilka propozycji. Kucharz pokazał, jak wygląda sok, syrop, olej oraz dżem z rokitnika. Specjalista przyznał także, że krzew ten doceniany jest przez światowych kucharzy. Z jego kwaśnych owoców specjaliści potrafią wyczarować naprawdę wyszukane potrawy.
Można z niego zrobić cuda, tylko trzeba umieć balansować ten kwas z czymś, co powoduje, że staje się on przyjemny
– powiedział.
Pierwszą rzeczą jaką pokazał nam Mikołaj, był sok. Jak się okazuje, już 100 ml soku pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:3. Równie cenny jest syrop z rokitnika, który powstaje poprzez zagęszczenie częściowo odtłuszczonego soku z jego owoców.
Dzięki dużej zawartość witamin B, E, K i C oraz naturalnym przeciwutleniaczom syrop zalecany jest w celu wzmocnienia odporności organizmu, w profilaktyce zdrowotnej oraz podczas przeziębień i infekcji. Kwaskowaty syrop możemy dodać do gorącej herbaty, wody mineralnej lub deserów. Ponadto warto zwrócić uwagę na oleje z rokitnika. Wpływają one na regenerację błon śluzowych przewodu pokarmowego, gojenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, utrzymanie prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu, leczenie atopowego zapalenia skóry. Specjalnie dla łasuchów Mikołaj pokazał także dżemy. Słodzone ksylitolem są nie tylko zdrowe, ale i smaczne.
Mikołaj Rej wybrał się do Ostrowa Północnego na największą plantację rokietnika w Polsce. Na miejscu plantator Stanisław Trzonkowski opowiedział o procesie zbiorów. Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Dowiedz się więcej o rokitniku:
- Właściwości rokitnika i jego uprawa. Jakie posiada składniki odżywcze?
- Prosty przepis na domową nalewkę z rokitnika
- Sok z rokitnika – właściwości i przeciwwskazania
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Mikołaj Rey
Źródło zdjęcia głównego: white_caty / Getty Images