Czosnek niedźwiedzi
Mikołaj Rey wybrał się do Ojrzanowa, wsi pod Warszawą, gdzie serdecznie przyjął go pan Wojciech Panek. Właściciel pałacu opowiedział historię miejsca, które zakupił w dawnych latach, a także zdradził nieco ciekawostek dotyczących czosnku niedźwiedziego, który uprawia we własnym ogrodzie.
- Mamy produkty typowo sezonowe, robimy pesto z pokrzywy i z czosnku niedźwiedziego – powiedział pan Wojciech.
Mężczyzna zdradziła także, że roślina ta lubi miejsca wilgotne, zacienione i żyzne. Nie bez powodu liście mają także charakterystyczną nazwą, bowiem to właśnie czosnek jako pierwszy zjadany jest przez niedźwiedzie, które wybudzają się z zimowego snu. Gdy panowie omówili już kwestie teoretyczne, przyszła pora na praktykę. Pani Beata i Pan Wojciech pokazali Mikołajowi, jak robi się domowe pesto, a także zaprosili na wiosenny poczęstunek.
Właściwości czosnku niedźwiedziego
Nie każdy jednak wie, że czosnek to nie tylko cenna przyprawa nadająca daniom smaku, ale także roślina, która niesie ze sobą wiele właściwości zdrowotnych.
- Czosnek niedźwiedzi czyści krew z toksyn, z pestycydów, z metali ciężkich. Jest lekiem – dodała pani Beata. Ponadto kobieta zakomunikowała, że czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną, zatem nie możemy go sobie swobodnie zrywać.
- To, co ważne, to żeby nie pomylić go z liśćmi konwalii, które są trujące i bardzo podobne - podkreśliła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Czym karmić domowe zwierzaki? Weterynarz: "Cebula, czosnek, por mogą być bardzo toksyczne"
Domowe sposoby na niedoskonałości. Cynamon, czosnek i kurkuma to pogromcy pryszczy
Miód, porzeczki, pomidory, czosnek, czyli polskie superfoods!
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski