Zwierzęta

Czym karmić domowe zwierzaki? Weterynarz: "Cebula, czosnek, por mogą być bardzo toksyczne"

Zwierzęta

Czym karmić domowe zwierzaki? Weterynarz: "Cebula, czosnek, por mogą być bardzo toksyczne"

Bardzo istotne jest to, czym karmimy nasze zwierzęta domowe. Równie ważna jest ilość i jakość pożywienia – zwrócił uwagę lekarz weterynarii Franek Paśko, z którym porozmawialiśmy o tym, co powinniśmy dawać naszym pupilom do jedzenia, a czego kategorycznie nie dawać.

Pożywienie dla pupila

Wiele osób z braku podstawowej wiedzy karmi swoje psy lub koty, tym co sami jedzą. Niestety nasze czworonogi nie potrafią wszystkiego strawić, co więcej niektóre produkty mogą być zabójcze. Dieta psów i kotów jest bardzo odmienna od naszej, ludzkiej.

Kolosalne znaczenie ma to, co dajemy im do jedzenia

- zwrócił uwagę nasz ekspert, dodając, że ogromnym problemem jest ilość jedzenia, którą oferujemy naszemu pupilowi.

Przekarmiamy zwierzęta, a otyłość jest częstą przypadłością naszych zwierzaków

-dodał weterynarz.

Produkty zakazane

Zwierzęta domowe powinny być żywione odpowiednio zbilansowaną karmą dostosowaną do ich wieku, rozmiaru i trybu życia. Nie karmmy swoich pupili tym, co sami zjadamy. Na liście zakazanych produktów znajdują się przede wszystkim:

  • szeroko pojęte słodycze, zwłaszcza czekolada

Psy kochają czekoladę, dla nich słodki smak jest fantastyczny i będą o nią prosiły, natomiast teobromina zawarta w ziarnach kakaowca jest dla nich bardzo toksyczna. człowiek bardzo szybko ją metabolizuje, a pies nie

-tłumaczy Franek Paśko.

  • Cebula, czosnek, por, czyli warzywa z rodziny amarylkowatych są również dla naszych pupili toksyczne.

Produkty, które można podać to:

  • Marchew
  • Korzeń selera
  • Korzeń pietruszki
  • Burak

Karmienie kotów

Jak zauważył lekarz weterynarii Franek Paśko, koty są bardzo specyficznym gatunkiem zwierząt i mają bardzo wyczulony smak.

Dla nich atrakcyjne jest to, co ma w sobie bardzo dużo białka. One go bardzo potrzebują. U kotów jest dużo większe zapotrzebowanie na białko niż u psów. Co więcej, jeżeli dobrze skonstruujemy dietę, to psa możemy przestawić na dietę wegańską. białko sojowe potrafi zabezpieczyć całą podaż, natomiast u kota tego absolutnie nie możemy zrobić, moglibyśmy go zabić taką dietą

-mówi weterynarz.

Czy kotom można dawać mleko?

Koty lubią mleko, ponieważ jest pożywieniem wysokobiałkowym. Natomiast mleczne produkty, które pochodzą od krowy zawierają też laktozę, której koty nie trawią. Dlatego też nie zaleca się podawania kotom mleka.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
66
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0