Sierść psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczotkowanie i mycie nie tylko sprawią, że nasz pupil będzie świetnie się prezentował, ale przede wszystkim zapobiegną powstawaniu kołtunów i usuną brud. O tym, jak prawidłowo pielęgnować sierść psów mówili u nas groomerzy, Małgorzata i Michał Adamczykowie. Ich modelami były dwa pieski ze schroniska w Celestynowie, które czekają na adopcję - Gutek i Sandi.
Pielęgnacja psów krótkowłosych
Psy krótkowłose gubią szatę cały rok, dlatego w ich przypadku konieczna jest regularna pielęgnacja. Do tej domowej potrzebna będzie gumowa rękawica.
Jest to super bezpieczne narzędzie - nie niszczy szaty i nie podrażnia skóry. Rękawicą można czesać z włosem i pod włos, szczególnie jeśli chodzi o łapki, brzuszek, czy przód pieska
- powiedziała Małgosia.
Do pielęgnacji psa krótkowłosego przyda się także zgrzebło, które idealnie nadaje się do usuwania martwych włosów, podszerstka, kurzu i zabrudzeń z sierści. Z uwagi na to, że narzędzie ma ostre ząbki, przy jego użyciu trzeba kontrolować nacisk.
Jeżeli pies zaczyna się kręcić, to znak, że czesanie zgrzebłem zaczyna mu przeszkadzać
- wyjaśnił Michał.
Do pielęgnacji psa krótkowłosego warto też używać kosmetyków, w szczególności szampony.
Należy je dobierać pod kątem struktury szaty i muszą to być kosmetyki dla psów, ponieważ ich skóra ma bardziej zasadowe PH.
- powiedziała Małgosia.
Pielęgnacja psów długowłosych
Sierść u psa długowłosego lubi się kołtunić za uszami, na kryzie, a także w okolicach ogona. Pęki zbitego futra utrudniają wentylację skóry przez co może dochodzić do jej odparzeń. Kiedy się pojawią należy je rozczesać. Najbardziej nadają się do tego grzebienie o różnym rozstawie ząbków.
Proszę pamiętać, aby zaczynać od rozstawu szerszego, a później należy czesać grzebykami o rozstawie coraz węższym
- powiedziała Małgosia.
Do pielęgnacji psa długowłosego nadają się także omawiane wyżej zgrzebła, szampony oraz odżywki. Te ostatnie skutecznie zapobiegają splątywaniu sierści oraz sprawiają, że jest ona niezwykle błyszcząca i miła w dotyku.
Co zrobić, kiedy pies nie lubi czesania?
W takim przypadku nasi goście poradzili, aby połączyć tę czynność z czymś, co dobrze kojarzy się naszemu pupilowi, na przykład z pieszczotami, wyjściem na spacer lub podawaniem mu smakołyków.
>>> Zobacz także:
- Kosmetyki dla psów – jakie produkty pielęgnacyjne warto kupić?
- Psi manicure, zabiegi w SPA, czytanie bajek. Jakie są granice miłości do pupila?
- Ortodoncja. Klucz do zdrowia psa
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf