Nie widzą wyraźnie tego, co jest tuż przed ich nosem. Czego jeszcze prawdopodobnie nie wiecie o swoich kotach?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zwierzęciu i jego zwyczajom. Okazuje się na przykład, że mruczki przesypiają 2/3 swojego życia i nie widzą wyraźnie blisko znajdujących się przedmiotów. Oto kilka innych ciekawostek na temat kotów.

Koci wzrok

Koty żyjące w domach są często krótkowzroczne, zaś te mieszkające na zewnątrz – dalekowzroczne. Co ciekawe, nie widzą wyraźnie tego, co jest bliżej niż 30 cm. W takich sytuacjach pomagają sobie wibrysami, którymi - dzięki drganiom powietrza - doskonale wyczuwają obiekty znajdujące się tuż przy nich.

Koty są w stanie zrobić sobie mapę otoczenia za pomocą drgań powietrza wyczuwanych przez wąsiki

- powiedziała Aleksandra Stanisławska, współtwórczyni bloga "Crazy nauka".

Warto jeszcze dodać, że w słabym oświetleniu zwierzęta te widzą 6-8 razy lepiej niż ludzie i postrzegają kolory w inny, bardziej przytłumiony sposób.

Miauczenie jak płacz dziecka

Naukowcy od lat obserwowali koty, aby sprawdzić, jak te zwierzęta porozumiewają się między sobą, a także ze swoimi opiekunami. Na podstawie badań doszli do wniosku, że dorosłe osobniki miauczą tylko do ludzi, używając przy tym wysokiej tonacji, która wyjątkowo na nas działa, ponieważ przypomina płacz dziecka.

Pożywienie kota

Zwierzęta te od zawsze były mięsożercami, dlatego osoby próbujące zrobić ze swoich kotów wegan, wyrządzają im ogromną krzywdę.

One przyswajają głównie białko, węglowodanów mogą w ogóle nie jeść

- stwierdził nasz gość.

Sen kota

Koty uwielbiają spać. Są w stanie to robić w każdych warunkach i w każdej pozycji. Potrafią przespać nawet 2/3 swojego życia.

Jak byśmy wzięli kota, który ma 9 lat, to by już przespał 6 lat

- powiedziała Aleksandra Stanisławska.

Polowania kotów

Zwierzęta te mają instynkt łowcy, dlatego - zdaniem naszego gościa - muszą polować. Jednak koty zjadają zaledwie 20 proc. swoich ofiar, 50 proc. po zabiciu po prostu zostawiają, a kolejne 20 proc. przynoszą jako trofeum swoim właścicielom.

Obejrzyjcie materiał, w którym pokazaliśmy ukochane koty naszych widzów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości