Kot brytyjski. Behawiorystka: "On jest trochę jak pies"

Na kanapach w studiu Dzień Dobry TVN rozsiadły się prawdziwe arystokratki - dwie urocze kotki rasy brytyjskiej. Jak powiedział Marcin Prokop, obie "panie" przyszły do nas, aby zaprezentować wdzięki i opowiedzieć o swoim jakże spokojnym i wycofanym charakterze.

Kot brytyjski to jedna z najstarszych europejskich ras kotów. Co ciekawe, powstała ona w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. 

Puchata kulka na kocich łapkach

Koty brytyjskie wyróżniają się krępą, muskularną sylwetką. Są one największymi spośród ras krótkowłosych, w zależności od opracowania zalicza się je do kotów średnich lub dużych. Dorosłe brytyjczyki ważą od 3,5 do 8 kilogramów (najwyższą wagę osiągają zwykle wykastrowane kocury).

Koty brytyjskie posiadają dużą głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami. Czoło jest szerokie, wyraźnie zaznaczone i pokryte sztywnymi włosami, które potęgują wrażenie wypukłości. Policzki brytyjczyków są okrągłe i pełne, przez co pyszczki kotów sprawiają wrażenie uśmiechniętych. Oczy kotów brytyjskich są duże, okrągłe i rozstawione dość szeroko. Ich kolor zależny jest od rodzaju umaszczenia.

Kot brytyjski może występować w aż stu pięćdziesięciu różnych rodzajach umaszczenia. Za najpopularniejsze spośród nich uznaje się:

  • Kot brytyjski niebieski – z jednobarwnym futrem i oczami w kolorze od ciemnopomarańczowego do miedzianego.
  • Kot brytyjski liliowy – to kot, którego brązowe futro zostało rozjaśnione przez inny gen, nadający sierści charakterystycznego, różowego odcienia. Liliowe brytyjczyki mają zwykle oczy o odcieniu pomarańczowym.
  • Kot brytyjski biały – koty o gładkim białym futrze mogą mieć oczy niebieskie lub pomarańczowe. Możliwe jest także występowanie jednego oka niebieskiego, a drugiego pomarańczowego.
  • Kot brytyjski czarny – czarne brytyjczyki posiadają zwykle pomarańczowe oczy, które w zestawieniu z czarnym futrem tworzą niezwykle ciekawy kontrast.

Oprócz gładkiego umaszczenia koty brytyjskie występują także w odmianach szylkretowych, dymnych, tabby, point, złocistych oraz srebrzystych. 

Kot brytyjski – charakter prawdziwego arystokraty

Koty rasy brytyjskiej zachowują się jak prawdziwi arystokraci – są spokojne, łagodne, zrównoważone, cierpliwe, ale i towarzyskie. Bardzo lubią znajdować się w pobliżu ludzi, jednak nie narzucają im swojego towarzystwa – cicho i subtelnie wyczekują momentu, w którym zostanie im poświęcona uwaga właściciela.

Są to doskonałe koty dla osób dorosłych i starszych dzieci. Mogą jednak nie być satysfakcjonującym partnerem do zabaw z młodszymi dziećmi, ponieważ nie lubią być noszone na rękach i ściskane.

Kot brytyjski jest trochę jak pies, ponieważ ma doskonałą zdolność adaptacji do nowych warunków, a nawet można nauczyć go przychodzenia na komendę.

Jeśli on się gdzieś "zbunkruje" w domu, my wracamy i chcemy się z kotem przywitać, to on faktycznie jest w stanie na takie hasło przywoławcze do nas przyjść

- potwierdziła behawiorystka zwierząt, Aneta Awtoniuk.

Niewymagająca pielęgnacja

Ze względu na gęstą sierść i gruby podszerstek, kota brytyjskiego trzeba szczotkować. Zdaniem Anety Awtoniuk, wystarczy to robić tylko raz w tygodniu.

W przypadku tej rasy bardzo istotne jest żywienie.

W okresie wzrostu, zwłaszcza do mniej więcej 2,5. roku życia musimy tego kota karmić bardzo dobrze. (...) Przede wszystkim mięsem. Jest mu ono potrzebne do zbudowania masy. 

- wyjaśnił hodowca kotów brytyjskich, Marek Wiśniewski.

Kot brytyjski, tak jak inni przedstawiciele jego gatunku, potrzebuje drapaka, ale musi być on solidny ze względu na wagę zwierzęcia.

Zobacz także: Kot brytyjski liliowy – wygląd, charakter, opieka, żywienie, pielęgnacja

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości