Zwierzęta

Kot brytyjski. Behawiorystka: "On jest trochę jak pies"

Zwierzęta

Kot brytyjski. Behawiorystka: "On jest trochę jak pies"

Na kanapach w studiu Dzień Dobry TVN rozsiadły się prawdziwe arystokratki - dwie urocze kotki rasy brytyjskiej. Jak powiedział Marcin Prokop, obie "panie" przyszły do nas, aby zaprezentować wdzięki i opowiedzieć o swoim jakże spokojnym i wycofanym charakterze.

Kot brytyjski to jedna z najstarszych europejskich ras kotów. Co ciekawe, powstała ona w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka.

Puchata kulka na kocich łapkach

Koty brytyjskie wyróżniają się krępą, muskularną sylwetką. Są one największymi spośród ras krótkowłosych, w zależności od opracowania zalicza się je do kotów średnich lub dużych. Dorosłe brytyjczyki ważą od 3,5 do 8 kilogramów (najwyższą wagę osiągają zwykle wykastrowane kocury).

Koty brytyjskie posiadają dużą głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami. Czoło jest szerokie, wyraźnie zaznaczone i pokryte sztywnymi włosami, które potęgują wrażenie wypukłości. Policzki brytyjczyków są okrągłe i pełne, przez co pyszczki kotów sprawiają wrażenie uśmiechniętych. Oczy kotów brytyjskich są duże, okrągłe i rozstawione dość szeroko. Ich kolor zależny jest od rodzaju umaszczenia.

Kot brytyjski może występować w aż stu pięćdziesięciu różnych rodzajach umaszczenia. Za najpopularniejsze spośród nich uznaje się:

  • Kot brytyjski niebieski – z jednobarwnym futrem i oczami w kolorze od ciemnopomarańczowego do miedzianego.
  • Kot brytyjski liliowy – to kot, którego brązowe futro zostało rozjaśnione przez inny gen, nadający sierści charakterystycznego, różowego odcienia. Liliowe brytyjczyki mają zwykle oczy o odcieniu pomarańczowym.
  • Kot brytyjski biały – koty o gładkim białym futrze mogą mieć oczy niebieskie lub pomarańczowe. Możliwe jest także występowanie jednego oka niebieskiego, a drugiego pomarańczowego.
  • Kot brytyjski czarny – czarne brytyjczyki posiadają zwykle pomarańczowe oczy, które w zestawieniu z czarnym futrem tworzą niezwykle ciekawy kontrast.

Oprócz gładkiego umaszczenia koty brytyjskie występują także w odmianach szylkretowych, dymnych, tabby, point, złocistych oraz srebrzystych.

Kot brytyjski – charakter prawdziwego arystokraty

Koty rasy brytyjskiej zachowują się jak prawdziwi arystokraci – są spokojne, łagodne, zrównoważone, cierpliwe, ale i towarzyskie. Bardzo lubią znajdować się w pobliżu ludzi, jednak nie narzucają im swojego towarzystwa – cicho i subtelnie wyczekują momentu, w którym zostanie im poświęcona uwaga właściciela.

Są to doskonałe koty dla osób dorosłych i starszych dzieci. Mogą jednak nie być satysfakcjonującym partnerem do zabaw z młodszymi dziećmi, ponieważ nie lubią być noszone na rękach i ściskane.

Kot brytyjski jest trochę jak pies, ponieważ ma doskonałą zdolność adaptacji do nowych warunków, a nawet można nauczyć go przychodzenia na komendę.

Jeśli on się gdzieś "zbunkruje" w domu, my wracamy i chcemy się z kotem przywitać, to on faktycznie jest w stanie na takie hasło przywoławcze do nas przyjść

- potwierdziła behawiorystka zwierząt, Aneta Awtoniuk.

Niewymagająca pielęgnacja

Ze względu na gęstą sierść i gruby podszerstek, kota brytyjskiego trzeba szczotkować. Zdaniem Anety Awtoniuk, wystarczy to robić tylko raz w tygodniu.

W przypadku tej rasy bardzo istotne jest żywienie.

W okresie wzrostu, zwłaszcza do mniej więcej 2,5. roku życia musimy tego kota karmić bardzo dobrze. (...) Przede wszystkim mięsem. Jest mu ono potrzebne do zbudowania masy.

- wyjaśnił hodowca kotów brytyjskich, Marek Wiśniewski.

Kot brytyjski, tak jak inni przedstawiciele jego gatunku, potrzebuje drapaka, ale musi być on solidny ze względu na wagę zwierzęcia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Co sądzisz o tym artykule?
81
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0