Wiadomość

Koty brytyjskie charakteryzuje bardzo wysoka inteligencja oraz unikalne, krótkie i gęste futro. Za najbardziej popularne uznawane są koty brytyjskie niebieskie, chociaż rasa ta występuje w wielu różnych kolorach umaszczenia.

C: Kot brytyjski to jedna z najstarszych europejskich ras kotów. Co ciekawe, powstała ona w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Współcześni hodowcy zadbali jedynie o to, by zachować najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu oraz charakteru brytyjczyków, krzyżując ze sobą najbardziej wzorcowe osobniki. Popularność kotów brytyjskich wynika z ich niezwykłego wyglądu, wyjątkowo przyjaznego nastawienia, a także z łatwości w pielęgnacji – koty te nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów, nie są szczególnie chorowite i dożywają nawet 20 lat.

Nagłówek 2: Hodowla kotów brytyjskich – historia rasy

Pierwsze koty brytyjskie trafiły na terytorium Wielkiej Brytanii z Egiptu. Jak zdołały one pokonać tak ogromną odległość? Na statkach Cesarstwa Rzymskiego. Koty znalazły się na nich po to, by strzec zapasów jedzenia przed szkodnikami. W Wielkiej Brytanii zaaklimatyzowały się bardzo szybko – właściciele tamtejszych farm błyskawicznie przekonali się o ich talentach łowieckich oraz pogodnym i przyjaznym usposobieniu.

Koty, które znalazły się na Wyspach Brytyjskich, zostały na wiele stuleci pozbawione możliwości krzyżowania się z rasami znajdującymi się na terenie kontynentalnej Europy. Dzięki temu zachowały czystość swojej rasy i zyskały szereg unikalnych cech osobniczych.

Podczas I i II wojny światowej populacja kotów brytyjskich niemalże doszczętnie wyginęła. Po zakończeniu wojen, w roku 1945, Brytyjczycy podjęli próby odtworzenia rasy, jednak z braku wystarczającej ilości kotów czystej krwi koty brytyjskie krzyżowano z innymi rasami. Z tego względu współczesne koty brytyjskie nieco różnią się od swoich przodków.

Nagłówek 2: Brytyjski kot – jak wygląda koci arystokrata

Koty brytyjskie wyróżniają się krępą, muskularną sylwetką. Są one największymi spośród ras krótkowłosych, w zależności od opracowania zalicza się je do kotów średnich lub dużych. Dorosłe brytyjczyki ważą od 3,5 do 8 kilogramów (najwyższą wagę osiągają zwykle wykastrowane kocury).

Koty brytyjskie posiadają dużą głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami. Czoło jest szerokie, wyraźnie zaznaczone i pokryte sztywnymi włosami, które potęgują wrażenie wypukłości. Policzki brytyjczyków są okrągłe i pełne, przez co pyszczki kotów sprawiają wrażenie uśmiechniętych. Oczy kotów brytyjskich są duże, okrągłe i rozstawione dość szeroko. Ich kolor zależny jest od rodzaju umaszczenia.

Nagłówek 2: Koty brytyjskie – umaszczenie

Kot brytyjski może występować w aż stu pięćdziesięciu różnych rodzajach umaszczenia. Za najpopularniejsze spośród nich uznaje się:

· Kot brytyjski niebieski – z jednobarwnym futrem i oczami w kolorze od ciemnopomarańczowego do miedzianego.

· Kot brytyjski liliowy – to kot, którego brązowe futro zostało rozjaśnione przez inny gen, nadający sierści charakterystycznego, różowego odcienia. Liliowe brytyjczyki mają zwykle oczy o odcieniu pomarańczowym.

· Kot brytyjski biały – koty o gładkim białym futrze mogą mieć oczy niebieskie lub pomarańczowe. Możliwe jest także występowanie jednego oka niebieskiego, a drugiego pomarańczowego.

· Kot brytyjski czarny – czarne brytyjczyki posiadają zwykle pomarańczowe oczy, które w zestawieniu z czarnym futrem tworzą niezwykle ciekawy kontrast.

Oprócz gładkiego umaszczenia koty brytyjskie występują także w odmianach szylkretowych, dymnych, tabby, point, złocistych oraz srebrzystych.

Nagłówek 2: Kot brytyjski krótkowłosy czy długowłosy

Kot brytyjski długowłosy , powstały w wyniku krzyżowania kota brytyjskiego z persem, do niedawna traktowany był jako zwierzę gorszej kategorii. W ostatnich latach zaczyna się to jednak zmieniać. Długowłose brytyjczyki można spotkać coraz częściej, część federacji felinologicznych dopuściła również możliwość występowania rasy w odmianie długowłosej. Budowa, umaszczenie czy cechy charakteru długowłosych kotów brytyjskich nie różnią się znacząco od kotów krótkowłosych.

Nagłówek 2: Kot brytyjski – charakter

Koty rasy brytyjskiej zachowują się jak prawdziwi arystokraci – są spokojne, łagodne, zrównoważone, cierpliwe, ale i towarzyskie. Bardzo lubią znajdować się w pobliżu ludzi, jednak nie narzucają im swojego towarzystwa – cicho i subtelnie wyczekują momentu, w którym zostanie im poświęcona uwaga właściciela.

Ze względu na brak agresji świetnie sprawdzają się w domach z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Koty brytyjskie mogą jednak nie być satysfakcjonującym partnerem do zabaw z bardzo aktywnym psem lub kotem – są leniwe i flegmatyczne. Zdecydowanie bardziej niż pogonie i polowania lubią one wylegiwanie się i spokojne obserwowanie otoczenia.

Zobacz film: Czy kota można wytresować? Źródło: Dzień Dobry TVN.Co sądzisz o tym artykule?
77
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0