Czy kota domowego da się wytresować? Nauka sztuczek jest możliwa

Kot biorący smaczka
Czy kota domowego da się wytresować? Nauka sztuczek jest możliwa
Źródło: Anastasiia Voloshko/Getty Images
Wielu właścicieli mruczków zastanawia się, jak wytresować kota i czy jest to w ogóle osiągalne. Okazuje się, że szkolenie kota przynosi wiele korzyści zarówno dla właściciela, jak i jego pupila. Trening przede wszystkim zacieśnia więzi między kotem a człowiekiem. Jak się do tego zabrać?

Tresowanie kota nie przychodzi tak łatwo, jak np. szkolenie psa. Musisz mieć spore pokłady cierpliwości i determinacji, a także dobrze poznać upodobania zwierzaka i odpowiednio go motywować.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Jak wytresować kota? Czy jest to w ogóle możliwe?

Tresura kota to nie lada wyzwanie, ale jest możliwa. Koty potrafią wchodzić z człowiekiem w bliską zażyłość, dlatego warto poświęcić im czas i uwagę, a także odpowiednio motywować do współpracy. Pozytywne szkolenie mruczka nie tylko ułatwi jego życie z właścicielem, ale przyniesie również szereg korzyści. Codzienny trening wychowuje zwierzę i przygotowuje do różnych sytuacji, w których może się znaleźć, oraz pozwala na bezpieczne i stopniowe zapoznanie się z nimi. Dotyczy to np. włożenia kota do transportera, wizyty u weterynarza, obcięcia pazurów, czesania sierści szczotką, podania tabletek do pyska i wielu innych sytuacji.

Przyzwyczajanie zwierzęcia do różnych bodźców jest niezbędne, aby kot w przyszłości zachowywał się w takich sytuacjach spokojnie i bez stresu. Poprzez naukę nowych umiejętności poprawisz kotu samopoczucie, zadbasz o zachowanie sprawności jego umysłu, unikniesz kociej nadwagi i problemów behawioralnych.

Nuda w domu może doskwierać zwłaszcza kotom niewychodzącym, są one również bardziej zagrożone otyłością niż zwierzęta, które mogą wychodzić na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem tego problemu będzie czas spędzony z kotem na zabawie oraz nauczenie go kilku sztuczek, za które zostanie nagrodzony. Warto szkolić kota również ze względu na to, że wspólna zabawa wzmacnia więź między nim a człowiekiem.

Czy tresowanie kota jest zgodne z jego naturą?

Kot z natury nie wykazuje woli, by służyć człowiekowi w taki sposób, jak niektóre rasy psów, które szkoli się w celu ratowania ludzi lub pomocy niepełnosprawnym. Podczas szkolenia kota w domu należy przede wszystkim próbować zrozumieć kocią naturę i indywidualny charakter każdego mruczka.

Nie warto przy tym działać przeciw naturze, gdyż koty to zwierzęta bardzo uparte i gdy wyczują, że coś nie sprawia im przyjemności, szybko zrezygnują z treningu. Koty w odróżnieniu od psów nie dążą do zadowolenia swoich właścicieli – zależy im jedynie na własnej przyjemności, dlatego tak ważne jest odkrycie tego, co pupilowi sprawia radość i motywuje go do działania.

Tresura kota w domu – nagrody

Znając upodobania danego kota, można dopasować do niego sposób nagradzania za prawidłowo wykonane sztuczki i komendy. Tym, co zadowoli mruczka i zachęci go do kolejnych treningów, jest ulubiony smakołyk, pieszczota lub zabawa z właścicielem. Wybór właściwej motywacji to klucz do treningowego sukcesu. Pamiętaj również o tym, że o ile odpowiednia nagroda to najlepszy sposób na współpracę z kotem, to karanie zwierzęcia może zniweczyć cały proces szkoleniowy, a dodatkowo zniszczyć rodzącą się między wami więź. Towarzystwo właściciela, który karze zwierzę, będzie budzić nieprzyjemne skojarzenia. Przez to kot będzie unikał kontaktu z taką osobą, kary mogą też wywoływać u niego zachowania lękowe bądź agresywne.

Jak powinien wyglądać trening i czego możesz nauczyć kota?

Koty są pojętnymi uczniami, których z powodzeniem można nauczyć prostych komend i zachowań. Warto jednak wiedzieć, że zwierzęta te szybko się nudzą i zniechęcają zbyt długim szkoleniem, dlatego pozytywny trening powinien trwać do kilku minut i kończyć się w momencie, kiedy kot odczuwa największą przyjemność z treningu – czyli wtedy, gdy jest nagradzany. Sesje treningowe powinny być krótkie, lecz częste.

Do codziennego szkolenia właściciel powinien podejść spokojnie i ze sporą dozą cierpliwości. A czego warto nauczyć kota? Podstawową umiejętnością, którą kot powinien nabyć zaraz po pojawieniu się w nowym domu, jest korzystanie z kuwety. W większości przypadków załatwiania się do kuwety uczy matka kociąt, a umiejętność tę opanowują dość szybko, gdyż spełnia ona ich potrzebę zakopywania nieczystości po załatwieniu swoich potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że właściciel powinien zapewnić co najmniej dwie kuwety na jednego kota, zlokalizowane w dostępnym miejscu, wypełnione żwirkiem i regularnie sprzątane.

Aby urozmaicić kotu czas, warto nauczyć go wychodzenia na zewnątrz i prowadzenia na smyczy. W tym celu zwierzę należy przyzwyczaić do noszenia szelek i przypinania smyczy, a także obserwować, czy taka forma aktywności mu odpowiada. Naukę warto przeprowadzać najpierw w domu, a na zewnątrz wyjść dopiero wtedy, gdy mruczek zaakceptuje smycz i szelki.

Dzięki właściwej motywacji i pozytywnemu treningowi kota możesz nauczyć wielu sztuczek. Podawanie łapy, proszenie o jedzenie, aportowanie, siadanie i przybieganie na zawołanie to zachowania osiągalne dla każdego mruczka.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koszty w firmie - co można odliczyć? 
Materiał promocyjny

Koszty w firmie - co można odliczyć?