Mamy kwiecień, a więc wiosna zaczęła się na dobre. To czas, kojarzący się z budzeniem do życia i szukaniem drugiej połówki. Nie inaczej jest w przypadku kotów. Na czym dokładnie polega marcowanie? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Jagna Kudła, lekarz weterynarii, behawiorystka.
Kocie marcowanie
Jak zauważyła na wstępie ekspertka, na skutek zmian klimatycznych, bardziej precyzyjne byłoby nazywanie kocich zalotów "lutowaniem". - Teraz wiemy, że kotki częściej dostają już tej pierwszej rujki wiosennej, często już w okresach walentynek - mówiła.
Czym przejawia się chęć na amory u kotek? - Często możemy nawet nie zauważyć tego pierwszego stadium, które zapowiada fazę estrus, bo kotka zaczyna się bardziej przymilać. Mówimy, a dobra, wiosna idzie, fajnie, wszystkim poprawia się humor. Niestety, kiedy wchodzi właśnie w fazę tą estrus, ona zaczyna być bardzo niespokojna, wokalizuje, nie daje spać opiekunom, co gorsza potrafi również znakować, próbuje uciekać, no i jest, można powiedzieć, bardzo rozdrażniona. Czasami bardzo się przymila i bardzo pragnie tego kontaktu, czasami na odwrót, bywa agresywna - tłumaczyła Jagna Kudła.
Najważniejsza jest kastracja
Jak zauważyła ekspertka, tym, co powinniśmy zrobić, jako odpowiedzialni opiekunowie, jest wykastrowanie kota lub kotki.
- Są różne szkoły i mamy wiele badań, które wskazują na to, że naprawdę można wykastrować kotkę przed pierwszą rujką. Mamy również wskazania lekarskie takie, żeby kastrować po tej pierwszej rujce, ale to nie znaczy, że kotka musi tę całą rujkę, zwłaszcza jeżeli ona jest na przykład permanentna, czyli wchodzi w kolejne ruje jedna po drugiej, że jej nie można przerwać, bo można. Można to zrobić farmakologicznie - mówiła ekspertka.
A jak możemy pomóc kotce domowymi sposobami? Dowiecie się tego z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Maine Coon, czyli kot jak ryś. Jak o niego dbać?
- Adoptowała kota, gdy miał trzy miesiące. Teraz ma metr długości i stale rośnie. "Wygląda jak lew"
- Kot maine coon – olbrzym o gołębim sercu. Charakter, wygląd i hodowla maine coon
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News