Maine Coon, czyli kot jak ryś. Jak o niego dbać?

Kot Maine Coon
Kot Maine Coon
Źródło: Jursova Alexandra&Tomecek Jozef/Getty Images
Koty rasy Maine Coon są duże, mają gęstą sierść i charakterystyczne uszy, dzięki którym nazywane są często rysiami. Wielkość kota rysia jest imponująca - największe ważą nawet kilkanaście kilogramów. Maine Coon prezentuje się okazale, jest przyjacielski, a swym zachowaniem często przypomina psa. Zdarza się, że opiekunowie uczą ich aportować, turlać się i przychodzić na komendę.

Maine Coon jest kotem przyjacielskim, towarzyskim, łatwo nawiązującym kontakt z człowiekiem. Koty rysie są wesołe, cierpliwe i wyrozumiałe, a do tego bardzo inteligentne. Sprawdzają się jako towarzysze zabaw dzieci i pupile dla starszych osób. Największy domowy kot jest silny i zwinny, potrzebuje sporo ruchu i zabawy. Jest też zwierzęciem, którego dość łatwo można nauczyć chodzenia na smyczy.

Koty Maine Coon – charakterystyka rasy

Kot podobny do rysia to jeden z największych domowych kotów, z których najokazalsze okazy mogą osiągać wagę nawet 15 kilogramów. Przeciętnie ważą jednak od 3,4 do 11 kilogramów. Koty rysie mają gęste, piękne, średniej długości futro, nieco dłuższe z tyłu, na ogonie i tylnych łapach. Duże wrażenie robią wyraziste, owalne oczy kota, które często są zielone lub przybierają odcień bursztynu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Wszystko o kotach

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pomóc kotu się zadomowić?
Jak pomóc kotu się zadomowić?
Biblioteka z kotami
Biblioteka z kotami
Koci celebryci
Koci celebryci
Czy koty czują nasz niepokój?
Czy koty czują nasz niepokój?
Co mówią nasze koty?
Co mówią nasze koty?
Kiedy kot ignoruje kuwetę
Kiedy kot ignoruje kuwetę
Dziś sobota - święto kota
Dziś sobota - święto kota
Kocie amory - wszystko, co powinieneś wiedzieć (napisy)
Kocie amory - wszystko, co powinieneś wiedzieć (napisy)

Maine Coon to elegancki kot, z wydłużoną i muskularną sylwetką. Domowy ryś ma charakterystyczne uszy – trójkątne, duże, wysoko osadzone, zakończone pędzelkami. Ogon kota jest wyjątkowo puszysty, długi, z falującym włosiem. Służy zwierzęciu do okrywania się podczas snu. Najbardziej popularne są koty pręgowane.

Charakter i usposobienie kota rysia

Maine Coon to rasowy, dostojny i elegancki kot. Mówi się, że swoim charakterem przypominają psy, dlatego często są wybierane przez osoby, które z jakichś względów nie mogą sobie pozwolić na jego posiadanie. Koty, które przypominają z wyglądu rysie, nie sprawiają kłopotów, nie rozrabiają, a co ważne, są wyjątkowo odporne na choroby. Maine Coon jest pozytywnie nastawiony do ludzi, lubi pieszczoty, odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt, dzieci, a także osób starszych. Jest cierpliwy i nie narzuca się właścicielowi, choć lubi spędzać z nim czas. Duży kot podobny do rysia jest bardzo inteligentny i szybko uczy się zachowań charakterystycznych dla psa.

Maine Coon może aportować, turlać się, wykonywać polecenia właściciela. Posiadanie kota rysia nie jest uciążliwe, ponieważ jest to odmiana, która nie przepada za wspinaniem się po meblach i dobrze znosi samotność. Nie trzeba się obawiać, że kot pozostawiony w domu na cały dzień dokona jakichś zniszczeń. Koty te uwielbiają również kąpiele.

Jak dbać o kota Maine Coon? Żywienie i pielęgnacja

Maine Coon musi być często czesany. Ma to ogromne znaczenie ze względu na jego dwuwarstwową okrywę włosową. Do czynności pielęgnacyjnych należy przygotowywać zwierzę od samego początku, dopiero wtedy nie będzie sprawiało żadnych trudności. Właściciel musi uważać, aby na sierści kota nie pojawiły się kołtuny, ponieważ ich rozczesanie może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji konieczne jest strzyżenie, które lepiej wykonać w salonie dla zwierząt.

Nie ma potrzeby kąpania Maine Coona, ale jeśli właściciel zechce to zrobić, w wielu przypadkach nie spotka się ze sprzeciwem ze strony zwierzęcia. Elementami higieny kota jest także regularne przycinanie pazurów oraz kontrola czystości uszu. Podczas czesania należy szczególnie uważać na ogon, gdyż nadmierne wyczesywanie może znacznie zmniejszyć jego puszystość.

Niezmiernie ważna jest także odpowiednia dieta domowego kota rysia. Koty powinny dostawać karmę wysokiej jakości, w ilości dostosowanej do ich potrzeb. Karma wysokowartościowa może być wzbogacana suplementami diety oraz przysmakami wybieranymi zgodnie z upodobaniami kota. Rasa kota podobna do rysia odporna jest na choroby, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że właściciel Maine Coon’a rzadko będzie odwiedzał weterynarza. Czasem zdarzają się jednak wady wrodzone jak policystowatość nerek, problemy ze stawami czy zębami.

Zalety i wady kota rysia

Do największych zalet tej rasy zalicza się usposobienie kota, który jest kochający i niezwykle rodzinny. Nie wykazuje agresji, jest przyjaźnie usposobiony do innych zwierząt i ludzi, łatwo akceptuje zmienne warunki i nowości. Jest spokojnym, cichym i inteligentnym zwierzęciem. Nie wyrządza szkód w domu, bardzo szybko się uczy. Kot ryś wymaga jednak sporo uwagi, czesania, większej ilości pokarmu, a także przygotowania specjalnego, wysokiego drapaka. Koty rysie żyją przeciętnie 12–18 lat, a wiele z nich trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa, np. w kategorii najdłuższy kot świata, największy kot świata i kot z najdłuższym ogonem.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jursova Alexandra&Tomecek Jozef/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości