C: Słynna legenda głosi, że kot rasy maine coon powstał w wyniku skrzyżowania kota domowego z szopem praczem. Dowodem na to miały być duże ogony maine coonów, zamiłowanie do pływania oraz do wspinaczki. Oczywiście z punktu widzenia genetyki jest to niemożliwe. Niemniej jednak to właśnie od amerykańskiego stanu Maine oraz angielskiego określenia szopa ( racoon ) wzięła się nazwa rasy.
Hodowla maine coon – historia
Wciąż nie wyjaśniono, jak i kiedy zapoczątkowana została hodowla kotów maine coon. Felinolodzy nie ustają jednak w formułowaniu teorii dotyczących początków rasy. Oto najpopularniejsze z nich:
· Królowa Francji, Maria Antonina, podczas rewolucji francuskiej rozpoczęła plany swojej ucieczki do Stanów Zjednoczonych. Przygotowując się na emigrację, wysłała do Ameryki swoje ukochane koty rasy angora turecka. Oczywiście Maria Antonina nie zdołała nigdy opuścić Francji i dołączyć do swoich pupili. Te, żyjąc dziko w Stanach Zjednoczonych, miały skrzyżować się z miejscowymi kotami, zapoczątkowując nową rasę.
· Leif Eriksson, wiking, który miał odkryć Amerykę na długo przed Krzysztofem Kolumbem, zabrał na swój statek norweskie koty leśne. Po dopłynięciu do wybrzeża obecnych Stanów Zjednoczonych jedno ze zwierząt miało zaginąć i dać początek nowej rasie.
· Rasa maine coon miała być zapoczątkowana przez długowłose koty, które trafiły do Ameryki około XVIII wieku, na statkach handlowych, przybywających z Europy lub Azji.
Oficjalna hodowla kotów maine coon rozpoczęła się w XIX wieku – w 1860 roku przedstawiciel tej rasy po raz pierwszy pojawił się na wystawie kotów rasowych odbywającej się w Nowym Jorku. Rasa maine coon została uznana przez amerykańskie organizacje felinologiczne w 1976 roku, przez europejskie – w 1983 roku.
Kot maine coon – waga, sylwetka
Tym, co wyróżnia maine coony na tle innych ras, jest bez wątpienia ich wielkość. Dorosłe kocury tej rasy osiągają wagę 7–11 kilogramów, kotki zaś ważą od 4 do 6 kilogramów. Co więcej, koty te osiągają niespotykaną długość. W 2010 roku maine coon o imieniu Stewie trafił do Księgi rekordów Guinessa dzięki swoim ponadprzeciętnym rozmiarom. Pięcioletni kocur mierzył aż 123 centymetry długości.
Sylwetka kota rasy maine coon jest mocno muskularna i masywna. Klatka piersiowa jest silna i szeroka. Wyjątkową ozdobą maine coonów jest puszysty, bardzo mocno owłosiony ogon, którego długość powinna sięgać co najmniej do łopatek zwierzęcia. Koty rasy maine coon są niezwykle dumne ze swoich ogonów i przez większość czasu noszą je w górze.
Pomimo dużych rozmiarów ciała kończyny maine coonów są średniej długości. Łapy zakończone są masywnymi, okrągłymi stopami. Przestrzenie pomiędzy palcami są bardzo mocno owłosione.
Koty i kocięta maine coon – pupile o wyglądzie rysia
Maine coon ma średniej wielkości, nieco kanciastą głowę o kształcie klina. Broda jest bardzo mocno zaznaczona. Charakterystycznym elementem są duże, wysoko osadzone uszy – na ich końcach znajdują się pędzelki, które nadają kotom wygląd dzikich rysi.
Duże, delikatnie skośne oczy mogą przybierać różne kolory, zależne od umaszczenia. Najczęściej spotyka się koty maine coon o oczach zielonych, złotych, miedzianych lub niebieskich.
Maine coon – kocięta i koty o wielu rodzajach umaszczenia
Koty rasy maine coon mają gęste, jedwabiste w dotyku futro. Sierść najdłuższa jest na szyi, bokach, brzuchu oraz tylnych stronach ud (tzw. portkach). W pozostałych miejscach osiąga średnią długość.
Maine coon występuje w niemalże wszystkich odmianach kolorystycznych. Niedopuszczalne przez hodowców jest jedynie umaszczenie typu colorpoint, czekoladowe i liliowe.
Najpopularniejsze są następujące warianty umaszczenia:
· maine coon rudy,
· maine coon czarny,
· maine coon dymny,
· maine coon tabby (pręgowany),
· maine coon biały,
· maine coon niebieski.
Maine coon – charakter
Maine coon to wyjątkowo przyjazna i towarzyska rasa. Koty cenią kontakt z ludźmi i chętnie towarzyszą im w codziennych czynnościach. Maine coony uwielbiają znajdować się w centrum uwagi swoich opiekunów oraz ich gości, których bardzo szybko obdarzają zaufaniem.
Koty rasy maine coon są bardzo inteligentne. Bez większego wysiłku można nauczyć je różnych sztuczek oraz reagowania na komendy. Z chęcią chodzą również na smyczy.
Maine coony mogą przebywać w jednym domu z innymi kotami czy psami. Chociaż z natury są bardzo pokojowe, zawsze dążą do tego, by znaleźć się na szczycie panującej w domu hierarchii. Bez problemu podporządkowują sobie psy oraz bardziej uległe koty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN