Czym różni się kotka od kota? Sprawdzamy, jak rozpoznać po wyglądzie czy to samiec czy samica?

Czym różni się kotka od kota? Sprawdzamy, jak rozpoznać po wyglądzie czy to samiec czy samica?
Czym różni się kotka od kota? Sprawdzamy, jak rozpoznać po wyglądzie czy to samiec czy samica?
Źródło: Gernot M./Getty Images
Jak odróżnić kota od kotki? Jak się okazuje, sporo osób ma z tym duży problem. Nic dziwnego, na pierwszy rzut oka z reguły trudno jest to zrobić. Wbrew pozorom nie jest to jednak niemożliwe, wystarczy znać kilka faktów odnośnie do budowy anatomicznej obu płci. Na czym zatem polega główna różnica?

Wstępnie płeć kota można określić na podstawie wyglądu zewnętrznego. Reprezentanci płci męskiej posiadają zwykle większe głowy, ich budowa anatomiczna jest bardziej rozbudowana niż u kotek. Jednak cechy te są szczególnie widoczne u dojrzałych kotów, dlatego o wiele trudniejsze jest rozpoznawanie płci młodych osobników – zwłaszcza u tych do 8. tygodnia życia. Jak zatem odróżnić małego kota od kotki? Sprawdzamy.

Zwierzęta domowe i dzikie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Jak odróżnić kota od kotki?

Pewnie wielu z was słyszało historię o tym, jak kot Mruczek nagle został mamą, a kotka Pusia – tatą. Niektórzy właściciele nadają imiona swoim pupilom zbyt wcześnie, kiedy ich płeć jest trudna do rozpoznania. U małych kotów płeć nie jest widoczna gołym okiem, ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Kiedy urodzi się wiele osobników naraz, nierzadko nie jest to w ogóle możliwe – do 2. tygodnia genitalia często są bowiem jeszcze niedojrzałe i rozpoznanie płci w tym momencie jest bardzo trudne. Pomylić się wówczas mogą nawet najbardziej doświadczeni weterynarze. Właściwe określenie płci kota możliwe jest tak naprawdę dopiero po kilku tygodniach.

Kiedy kotki są już większe, warto podjąć próbę rozpoznania ich płci – jeśli się tego nie zrobi, wybrane dla zwierzaka imię może okazać się wielką pomyłką, a to dopiero początek niespodzianek. Jak łatwo się domyślić, aby odróżnić kota od kotki, należy zajrzeć pod ogon. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie genitaliów oraz ich kształt.

Różnica w budowie genitaliów

W odróżnieniu od płci żeńskiej przedstawicieli płci męskiej najłatwiej rozpoznać po wyraźnych jądrach. Znajdują się pomiędzy ujściem układu moczowo-płciowego a odbytem. Oprócz jąder można jednak zauważyć, że ujście układu moczowo-płciowego oraz odbyt są od siebie wyraźnie oddalone. W przypadku małych kociąt rozdziela je odległość około 1,3 cm, a w przypadku dorosłych kocurów – 2,5 cm. Co więcej, widoczne jest u nich owalne ujście cewki moczowej.

Zaglądając pod ogon przedstawiciela płci męskiej, łatwo zauważyć, że na górze znajduje się odbyt, na dole – ujście układu moczowo-płciowego. Jeśli chcesz się upewnić, że masz do czynienia z małym kocurkiem, naciśnij delikatnie otwór moczowy – kiedy zobaczysz fragment penisa, wówczas nie ma już żadnych wątpliwości co do jego płci.

Jak wygląda ta kwestia w przypadku kotek? W przypadku płci żeńskiej odbyt i ujście układu moczowo-płciowego umiejscowione są blisko siebie. Kształt tego drugiego jest też bardziej podłużny niż u kocura, u którego jest on raczej okrągły.

Różnice w budowie ciała

Tak jak już powiedzieliśmy wcześniej, kotki i koty różnią się także pod względem budowy ciała. Kocury są z reguły potężniejsze i bardziej masywne, a ich sylwetki – znacznie umięśnione. Do tego można je rozpoznać po większych głowach i łapach.

Podobnie jak w przypadku ludzi, kocie przedstawicielki płci pięknej są drobniejsze, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Warto pamiętać, że jeśli występują różnice w budowie ciała, to są widoczne jedynie u dorosłych osobników – małe kotki i kocury wyglądają bardzo podobnie.

Inne ubarwienie futerka

Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, że pewne kolory futerka występują tylko u kotek. Przykład? Umaszczenie szylkretowe oraz calico, stanowiące połączenie białego, czarnego oraz rudego, pojawiają się tylko u samic.

Zdarzają się co prawda wyjątki i wówczas można zauważyć takie kolory również i u samców, jest to jednak mutacja genetyczna, dlatego prawie zawsze takie kocury są bezpłodne. Warto również wiedzieć, że rude koty to w 80% kocury, a tylko 20% z nich to kotki. Jest to związane z trudnym dziedziczeniem tzw. genu rudości.

Inny charakter? Mity i kwestie sporne

Wiele osób twierdzi, że płeć kota można rozpoznać także po charakterze. Nie istnieją jednak żadne badania, które potwierdzałyby tę tezę. Są jednak tacy, którzy uważają, że samice są milsze i łatwiej je wychować. Inni z kolei twierdzą, że jest wręcz odwrotnie. Wydaje się jednak, że płeć z charakterem, tak jak i u ludzi, nie ma zbyt wiele wspólnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gernot M./Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana