Od 8 listopada na księgarnianych półkach znajdziemy "Kocie story" Kasi Burdy. Pozycja zawiera najnowsze badania, historie z życia wzięte i cała masa ciekawostek na temat naszych czworonożnych przyjaciół, które choć są przy nas od dziesięciu tysięcy lat, to nigdy w pełni nie podporządkowały się człowiekowi i nie dały się całkowicie rozszyfrować.
Zwierzęta
Zwierzęta
Koty w kulturze starożytnej Mezopotamii
Historia kotów, jako zwierząt towarzyszących człowiekowi, ma swoje korzenie w starożytnej Mezopotamii. To tutaj, około 10 000 lat temu, zwierzęta te po raz pierwszy stały się użytecznymi towarzyszami ludzi, pomagając w ochronie zapasów zboża przed szkodnikami.
Jednym z najbardziej intrygujących aspektów obecności kotów w starożytnym świecie jest ich rola w egipskiej kulturze. Ludność kraju faraonów uważała bowiem, że te zwierzaki są święte i przypisywali im magiczne właściwości. Koty były uważane za symbole ochrony i dobrobytu. Egipcjanie wierzyli, że potrafią one odstraszać złe duchy i chronić przed chorobami.
- Były takie sytuacje w naszej wspólnej historii z kotami, że koty były pośrednikami między nami a bogami, konkretnie boginią Bastet - powiedziała dziennikarka, Kasia Burda.
Mumifikacja kotów była praktyką powszechną w starożytnym Egipcie. Ludzie mogli wybierać, czy chcą być pochowani razem z ukochanymi zwierzakiem, aby zagwarantować sobie jego opiekę w życiu pozagrobowym.
- Niestety, nie zawsze było to dla kotów szczęśliwe. Były one często składane w ofierze - wyjaśniła. Mumifikacja kotów była również często praktykowana jako oddanie czci wspomnianej bogini Bastet, która była opiekunką domu, miłości i urodzaju, a także była przedstawiana jako kobieta z głową lwa lub kota.
Czy oddawanie kotom czci wiązało się z budowaniem im sarkofagów? - Miały swoje cmentarzyska. Odkrywają je nawet polscy archeolodzy. W Sakkarze pochowanych jest miliony zmumifikowanych kotów - wyjaśniła ekspertka.
Koty w dzisiejszym świecie
Dzisiejsze koty chociaż nie są już czczonymi świętymi zwierzętami, wciąż cieszą się ogromnym szacunkiem i miłością wielu ludzi na całym świecie. Są często uważane za członków rodziny i pomagają swoim opiekunom w codziennym życiu. Kiedy więc zostały udomowione? - Badania są sprzeczne. Nie wiadomo, czy koty są udomowione, czy są dzikie, ale nauczyły się z nami żyć i tolerować - przyznała z uśmiechem Kasia Burda.
Współczesne koty mają również swoje miejsce w kulturze pop. Są bohaterami licznych książek, filmów i memów internetowych. Ich urok, niezależność i tajemniczość wciąż fascynują ludzi i sprawiają, że "mruczki" pozostają jednymi z najbardziej uwielbianych zwierząt na świecie.
- Kotów, które są celebrytami i osobistościami w internecie jest naprawdę mnóstwo - wyjaśniła Kasia Burda.
Swojego ulubionego kota miał Ernest Hemingway. - Nazywał go Śnieżka. Mamy Larry'ego, który mieszka w siedzibie premiera Wielkiej Brytanii - wymieniła dziennikarka. Bardzo znanym kotem jest też pupil Anthony'ego Hopkinsa, Niblo. - To bardzo wzruszająca historia (...). Anthony Hopkins swojego kota przygarnął w Budapeszcie i tak go pokochał, że zabrał go ze sobą - wyjaśniła Kasia Burda.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt - jak możemy im pomóc?
- Czy zwierzęta w Polsce mają prawa? "Przepisy mamy dobre, ale wykonawstwo jest tragiczne"
- Pomoc zwierzętom domowym, dzikim i bezdomnym w upały. Co możemy zrobić?
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/East News