Czworonożni pupile wyrażają emocje poprzez gesty, mimikę czy ruchy ciała. Problem tkwi w tym, że ludzie nie zawsze potrafią poprawnie odczytywać ich komunikaty. Na co zwracać uwagę? Jak rozpoznać, że pies jest niezadowolony, a krowa zaniepokojona? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Adam Zbyryt, popularyzator nauki.
Język zwierząt
Każde zwierzę ma swój wyjątkowy zestaw gestów, dzięki któremu może nam przekazywać informacje na temat samopoczucia. W obrębie pewnych gatunków, na przykład u przeżuwaczy, występują ciekawe podobieństwa.
- Najlepiej zwracać uwagę na ogon i uszy, ponieważ zwierzęta w ten sposób wyrażają najwięcej emocji i uczuć - powiedział Adam Zbyryt. - Przeżuwacze często stają się ofiarami dużych drapieżników, więc muszą być bardzo czujne. Dlatego ich uszy są bardzo elastyczne, potrafią się układać pod różnym kątem, żeby móc skanować otoczenie i dowiadywać się, czy nie ma w pobliżu niebezpieczeństwa. Jeżeli np. krowa jest spokojna, wyluzowana, to uszy będą opuszczone, będą luźno zwisać. Kiedy zwierzę jest zaniepokojone, uszy będą postawione na sztywno lub do tyłu - wyjaśnił popularyzator nauki.
Co komunikuje nam pies, który merda ogonem? - To zależy, w jaki sposób merda, jak ogon jest uniesiony. Czy jest wysoko, czy równolegle do ciała, czy jest podwinięty. Jeżeli ogon jest prostopadle do reszty ciała, to znaczy, że pies się cieszy. Jeśli dynamicznie się rusza, to znaczy, że jest wesoły. Jeśli ogon jest ułożony równolegle do ciała, to znaczy, że pies jest zaciekawiony. Coś go zainteresowało. Jeżeli ogon jest podwinięty, to znak, że postawa jest taka uległa, pies jest zaniepokojony - wskazał Adam Zbyryt.
Jak komunikują się zwierzęta?
Ekspert przyznał, że istnieje wiele mitów i stereotypów na temat kotów. Wbrew pozorom nie są samotnikami.
- Bardzo lubią towarzystwo innych kotów. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie zaczynamy je socjalizować. Uważamy, że są wredne, niemiłe, a one mają mnóstwo uczuć. Jeśli poświęcimy im więcej czasu, to naprawdę łatwo odczytywać ich emocje z ekspresji ich twarzy. Pyski wyrażają bardzo dużo różnych emocji. Musimy nabrać doświadczenia i przebywać ze zwierzętami, żeby wiedzieć, jak odczytywać ich znaki - podsumował nasz gość.
Co warto wiedzieć o języku emocji delfinów czy słoni? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psi hotel na święta. O czym musisz pamiętać?
- "Nie można komuś kupić żywego organizmu". Dramaty zwierząt traktowanych jak prezent
- Dokarmianie ptaków. Kiedy należy to robić, jakie ziarno sypać i jak skonstruować karmnik?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto