Upalne dni utrudniają funkcjonowanie nie tylko ludziom. Dla wielu zwierząt wysokie temperatury i duchota również stanowią problem. O ile te dzikie mają więcej możliwości na poradzenie sobie z nim, to udomowione, zwłaszcza te o ograniczonej swobodzie, często skazane są na nasze działania. Co możemy zrobić, by pomóc zwierzętom przetrwać upały?
Jak pomóc zwierzętom w upały?
Wiele zwierząt reaguje na upały tak, jak my i ma podobne do nas potrzeby. Oczywistą podstawą wsparcia dla nich w tym czasie (i nie tylko) jest zapewnienie stałego dostępu do wody i cienia. Mowa przede wszystkim o psach, kotach, zwierzętach gospodarskich, ale również o tych mniejszych, trzymanych w klatkach i akwariach, jak np. gryzonie, gady czy ptaki. Często nie zdajemy sobie sprawy, że klatka czy akwarium stoi w zbyt nasłonecznionym, dusznym miejscu, a woda wlana do poidła kilka dni temu nie gasi pragnienia tak, jak powinna.
Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdują się tereny zielone, tam również warto postawić pojemniki ze świeżą wodą. Aby taki wodopój spełniał swoją funkcję, należy regularnie go uzupełniać i dbać o jego czystość. Jeśli postawimy na płaskie naczynie (typu podstawka pod doniczkę czy niski pojemnik do przechowywania żywności) i na środku położymy kamień, pragnienie ugasić będą mogły nie tylko lokalne koty czy psy, ale też ptaki, jeże, niektóre owady, a na wsiach nawet sarny, zające, dziki i inne istoty.
Opieka nad psem w upały
Warto pamiętać, że dla wielu psów upały są wyjątkowo trudne do zniesienia. Dlatego lepiej jest zrezygnować z długich spacerów w ciągu dnia, zwłaszcza w pełnym słońcu i po rozgrzanym, parzącym ich łapki betonie. Na dłuższą wyprawę lepiej wybrać wczesny ranek lub późny wieczór, ewentualnie inny czas, np. po deszczu, gdy temperatura będzie niższa. Jeśli natomiast pies mieszka na zewnątrz, koniecznie jest zapewnienie mu cienia, nie trzymanie na łańcuchu czy w rozgrzanym kojcu. Więcej psich i innych porad - w linkach niżej.
Jak jeszcze można pomóc zwierzętom w upalne dni?
Zapewniać zwierzętom bezpieczeństwo i ochłodzenie w upały można nie tylko cieniem i wodą do picia. Są jeszcze inne sposoby, które opisane zostały w oddzielnych, zabranych poniżej artykułach:
- Jak schłodzić psa w upały? Jak mu pomóc, gdy się przegrzeje?
- Jak ochłodzić kota w upały? Sprawdzone i bezpieczne sposoby
- Maty chłodzące dla psów – co warto wiedzieć przed zakupem?
- Psia fryzjerka pokazała, czym mogą skończyć się spacery w upały. "Łapy płoną"
- Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień. Co mówi o tym polskie prawo?
- Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt - jak możemy im pomóc?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF/Getty Images