pomoc zwierzętom

  Fundacja Duch Leona zapewnia schronienie psom wykluczonym. Zwierzęta trafiające pod troskliwą opiekę jej pracowników mają szansę odzyskać radość życia, spędzając czas poza klatkami czy kojcami.

  "Osoby zwierzęce, bardzo lubię ten termin, cierpią podobnie jak my".

  Jak można ich wesprzeć?

  Od początku wojny w Ukrainie na wielu dworcach w Polsce zorganizowano punkty pomocowe dla uchodźców oraz ich zwierząt. Jeden z nich funkcjonuje w Krakowie. Wolontariuszki stają tam na wysokości zadania, a w Dzień Dobry TVN opowiedziały o szczegółach swojej pracy.

  Zwierzęta w czasie wojny cierpią jak ludzie: giną, tracą domy, umierają z głodu. Oni postanowili je ratować.

  Uchodźcy, ratując się przed wojną, nie mają zbyt wiele czasu. Chwytają tylko to, co dla nich najważniejsze, w tym ukochane zwierzaki.

  Po ataku Rosji na Ukrainę wielu ludzi zostało zmuszonych opuścić swój kraj, miasto, dom. Maria i Halyna uciekły z Kijowa zabierając ze sobą dwie walizki, torbę z karmą i 28 transporterów z kotami. W ewakuacji pomogła im niewielka grupa kobiet z kilku krajów.

  Igor Tracz jest 7-krotnym mistrzem świata w sportach zaprzęgowych i legendą wyścigów psich zaprzęgów. Teraz jego życie zmieniło się o 180 stopni, ponieważ jeździ do Ukrainy i ratuje zwierzęta. W Dzień Dobry TVN sportowiec opowiedział o swoich działaniach.

  "Porywanie dzieci to nie jest to, o co nam chodzi".

  Już od tygodnia trwa wojna w Ukrainie. Ataki bombowe niszczą i utrudniają życie ludzi w całym kraju. Ofiarami są jednak także bezbronne zwierzęta. Niektóre polskie organizacje starają się im pomagać, a poznańskie zoo postanowiło uratować egzotyczne gatunki z ogrodu zoologicznego w Kijowie. Ich transport był otoczony przez rosyjskie czołgi.

  Pozytywkę za grudzień otrzymał Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim. To właśnie tam stworzono okno życia dla zwierząt, którymi opiekują się urzędnicy.

  Gosia Zdziechowska jest mamą zastępczą dzikich zwierząt. Zwiedziła cztery kontynenty, by im pomóc. Zrezygnowała z kariery i rodziny. Czy żałuje?

  W Urzędzie Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim jest tzw. okno życia dla zwierząt. To jedyne takie w Polsce, które powstało zeszłej zimy. Zarówno pracownicy urzędu, jak i mieszkańcy miejscowości, mają wielkie serce do czworonogów.

  "Kucyki są prezentem dla dzieci, który szybko się nudzi".

  Charty w Polsce bardzo często wykorzystywane są do nielegalnych polowań. Kłusownicy trzymają je w strasznych warunkach. Niejednokrotnie psy są wychudzone i odwodnione. Na ratunek spieszy im stowarzyszenie "Pomoc Chatom", które skupia wokół siebie ludzi gotowych zaopiekować się poszkodowanymi czworonogami.

  Anna Jajus od wielu lat opiekuje się kotami, które straciły dom na skutek śmierci opiekuna lub z powodu innych, równie przykrych okoliczności. Zwierzęta wymagające opieki medycznej znajdują schronienie w mieszkaniu 85-letniej opiekunki, pozostałe przebywają w tak zwanym Przytulisku. Emerytka z Gliwic potrzebuje pomocy, ponieważ zmaga się z poważnymi problemami, które utrudniają jej wypełnianie wyjątkowej misji.

  Zmiany dotyczą wymogu badań lekarskich pozwalających na broń, które obecnie wystarczy wykonać raz. Po zmianach miałyby odbywać się co 5 lat.

  Beata Postek to zwyciężczyni 2. edycji programu "Hotel Paradise". Widzowie TVN7

  Fundacja Gieniutkowo zajmuje się ratowaniem świnek. Na jednym hektarze mieszkają tam 34 zwierzęta, a docelowo będzie ich 70. Jedno z nich ze względu na swój uraz korzystało z wózka. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Monika i Marcin Krasoniowie.

  Gdy widzimy poszkodowane zwierzę, należy reagować. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji udało się uratować łabędzie ze złamanymi skrzydłami. Nie wrócą już na wolność, ale będą pod świetną opieką specjalistów z mini zoo w Żywcu.

  W całej Unii Europejskiej zostaną wycofane klatki w hodowli zwierząt. Stanie się to do 2027 roku. Tak zdecydowała Komisja Europejska. Wszystko dzięki obywatelskiej inicjatywie "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age".

  Rozwolnienie u psa nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Choć jest to dolegliwość dość powszechna, nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być oznaką poważnych chorób układu pokarmowego i nie tylko. W tej przykrej dolegliwości zwierzakowi mogą ulżyć domowe sposoby, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.

  Jeżeli wasze dzieci marzą o zwierzaku, świetnym pomysłem będzie adopcja królika. Stowarzyszenie Pomocy Królikom od lat ratuje te zwierzęta, nagłaśnia ich los i szuka im nowych, odpowiedzialnych domów.

  Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu to jedyna placówka w województwie podkarpackim, która udziela pomocy dzikim zwierzętom. Dziś na jego terenie opieką otaczane są bociany, lisy, owce, kury, kozy czy kaczki. Jakie były jego początki?

  Wśród zagrożonych gatunków zwierząt znajdziemy pandę czy panterę śnieżną. Co jest przyczyną zmniejszenia się liczebności tych ssaków? Lista zagrożonych gatunków zwierząt na świecie i w Polsce.

  Pod opieką Fundacji Serce dla Zwierząt znalazł się roczny Marcepan. Pies wymaga kilku operacji, ponieważ jego prawa tylna łapa - z powodu wady genetycznej - jest wykręcona o 180 stopni, a lewa też jest w bardzo złym stanie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chirurgii weterynaryjnej lek. wet. dra Krzysztofa Zdeba, Martę Jakoniuk z fundacji i opiekunkę pieska Martę Knobelsdorf, aby zapytać o historię i leczenie Marcepana. Kto znalazł psa? Ile czeka go operacji? Ile będzie kosztowało leczenie i rehabilitacja zwierzaka? W studiu naszym gościom towarzyszył Marcepan. Pomóżmy znaleźć mu dom.

  Kiedy Nepal miał 3,5 miesiąca, został skatowany. Oprawcy skopali go, okładali prawdopodobnie deską z gwoździami, połamali miednicę w kilku miejscach, zmiażdżyli tylne łapy i wybili część zębów. Na szczęście spotkał na swojej drodze dobrych ludzi, którzy go odratowali. Niestety z powodu powikłań weterynarze byli zmuszeni amputować mu dwie tylne łapy. Historię pieska opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: lekarz weterynarii Małgorzata Klimowicz-Myśliwiec i członek zarządu Fundacji Azylu pod Psim Aniołem Mariusz Tauber. Jak Nepalowi można pomóc?

  Marzena Białowolska, prezes Fundacji „Dzika Ostoja” to córka leśnika, która opiekuje się dzikimi zwierzętami jednocześnie dbając o to, aby pozostały dzikie i mogły wrócić na łono natury kiedy będą już na to gotowe. Łukasz Ornowski jest z kolei wolontariuszem Fundacji VIVA. Do studia Dzień Dobry TVN przyszedł z psem Pawełkiem, który czeka na adopcję. Jak twierdzą, zwierzęta ich uskrzydlają. Skąd ta niezwykła pasja? Jak ich fundacje pozyskują środki na funkcjonowanie? I co o domach tymczasowych sądzą ich sąsiedzi?

  W okolicach Serocka znajduje się niezwykły dom - hospicjum dla psów i kotów. Prowadzi go pani Iwona Gabor Kantorowicz, która postanowiła poświecić swoje życie pomocy zwierzętom. Do hospicjum trafiają stare psy i koty, których nikt nie chciał. Bardzo często są to pupile, których właściciele umarli. Nikt nie zaadoptuje takich zwierząt, więc hospicjum jest ich jedyną alternatywą - gdyby nie ono, trafiłyby do schroniska. Pani Gabriela i jej podopieczni stanęli przed dużym problemem - w maju 2017 mają stracić dach nad głową. W Dzień Dobry TVN Olga Bołądź, ambasadorka fundacji Chata Zwierzaka, powiedziała jak możemy im pomóc.