Jak mądrze pomagać ptakom? "Porywanie dzieci to nie jest to, o co nam chodzi"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rehabilitujemy braci skrzydlatych na wiosnę
Rehabilitujemy braci skrzydlatych na wiosnę
O czym śpiewają rajskie ptaki?
O czym śpiewają rajskie ptaki?
Życie z drapieżnikami
Życie z drapieżnikami
Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Największy w Polsce Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich działa w Bukwałdzie na Warmii i Mazurach. Zwierzętom, które tam trafiają, pomaga m.in. dr n. weterynaryjnych Ewa Rumińska. Jak rozpoznać, że ptak potrzebuje naszej pomocy?

Jak pomaga się dzikim ptakom?

W Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie przebywa obecnie 150 ptaków. Będzie ich znacznie więcej, kiedy zacznie się sezon lęgowy.

- Jeszcze jest spokój, jeszcze nie zaczął się sezon lęgowy, jeszcze nie ma piskląt, ptaków młodych, którym najwięcej się jednak przytrafia różnych dziwnych przypadków - tłumaczyła dr nauk weterynaryjnych Ewa Rumińska. Jak dodała, najwięcej pracy jest w czerwcu, lipcu oraz w sierpniu. - Wtedy mamy dziesiątki pacjentów dziennie - mówiła specjalistka.

To właśnie tutaj trafiają ptaki, które są wycieńczone, poranione. Są rehabilitowane, aby mogły wrócić do swojego naturalnego środowiska. - To jest nasz cel podstawowy. Tych zwierząt co roku jest coraz więcej. W tym roku przewidujemy, że będzie ich ok. 1,5 tysiąca, które przyjmiemy i ponad połowę z reguły udaje się uratować - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Kiedy ptak potrzebuje pomocy?

- Kiedy zbliża się sezon lęgowy, kiedy ptaki młode pojawiają się w środowisku, [...] to zwraca uwagę ludzi. W momencie, kiedy są w okresie tzw. podlotów, [...] bardzo często są zabierane przez ludzi. [...] Porywanie dzieci ptakom to nie jest to, o co nam chodzi. Mnóstwo takich ptaków do nas trafia - podkreśliła dr Ewa Rumińska.

Reagujemy wtedy, kiedy widzimy, że zwierzę jest chore lub poranione.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości