Samice bocianów wróciły do Polski. Teraz czas na parowanie i lęg. Jak wygląda ich życie? Co jedzą i jak długo pozostaną w naszym kraju? O tym opowiedział nam Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Sprawdź, jakie skutki ma wcześniejszy powrót bocianów dla przyrody.
Widok bocianów we wsiach to symbol pełni lata w naszym kraju. Wraz z końcem wakacji zwierzęta jednak zaczynają szykować się do odlotu do ciepłych krajów. Dawid Popończyk, miłośnik przyrody i obserwator natury opowiedział w Dzień Dobry TVN o zwyczajach tych dostojnych ptaków, które już wkrótce wylecą do Afryki. Jak wyglądają ich przygotowania do podróży?
Czy bociany w lutym powinny nas dziwić?
Kamil Piwowarczyk od lat opiekuje się bocianami. W jego ośrodku w Kozubszczyźnie przebywają obecnie 33 osobniki. Niektórym nie udało się odlecieć do ciepłych krajów przed nadejściem zimy, inne odniosły różnego rodzaju kontuzje.
- To są wyśnione dla nich warunki - opowiada Łukasz Toczołowski, opiekun Dworku Pentowo.
"Porywanie dzieci to nie jest to, o co nam chodzi".
W Bydgoszczy pojawił się pierwszy bocian. Ptak zwany Maćkiem rozgościł się już w swoim gnieździe i czeka na członków rodziny. Co jeszcze zdradził ornitolog?
Okazuje się, że bociany bez pomocy człowieka są w stanie przetrwać nawet najgorsze mrozy - mówił Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenia Szansa dla Bociana. Co jeszcze zdradził ekspert na antenie Dzień Dobry TVN?
Bociany to przepiękne i pożyteczne ptaki. Niestety, nie wszyscy to rozumieją. Wciąż są ludzie, którym te zwierzęta przeszkadzają i za wszelką cenę chcą je skrzywdzić. Bocianom, które ucierpiały, pomaga pan Mieczysław Żuraw.
Wzruszająca historia bocianiej rodziny z Czech poruszyła media. Para ptaków wychowywała razem czworo młodych. Niestety, pewnego dnia samica zaczepiła się o linie wysokiego napięcia i zginęła na miejscu. Obecnie tata-bocian sam wychowuje dzieci. Czy młode mają szansę przetrwać? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Ta historia miłości zaczęła się 26 marca o godzinie 13:30. Do gniazda w Przygodzicach przyleciał pierwszy bocian, potem już akcja działa się błyskawicznie. Do samca dołączyła samica i tak na oczach internautów w przygodzickim gnieździe pojawiło się pierwsze jajo.
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie możemy pominąć tematu dotyczącego bocianów. Ich obecność jest bowiem zwiastunem rychłego pożegnania z zimną aurą. Od kilku dni obserwujemy powrót "boćków" do kraju. Czy to oznacza, że wiosna tuż, tuż?
Bez wątpienia gniazdo dla bocianów pełni bardzo ważną rolę. Można powiedzieć, że stanowi centrum ich życia. Bociania rodzina korzysta z niego przez wiele lat. Aby jednak było to możliwe, należy je od czasu do czasu remontować.
Bocian na Dalekim Wschodzie jest symbolem długowieczności. W chrześcijaństwie to symbol zmartwychwstania i odrodzenia. Podobną symbolikę mają sny o bocianie, które wieszczą nadejście pozytywnych wiadomości, zmian i spełnienie marze
Jakiś czas temu informowaliśmy, że w Sussex przyszły na świat pierwsze od 600 lat brytyjskie bociany. Rodzicami maluchów są boćki z Polski, dlatego wpadliśmy na pomysł, aby to widzowie Dzień Dobry TVN nadali im imiona. Propozycji przyszło bardzo dużo, z których wybraliśmy dwie.
W zachodnim Sussex w południowej Anglii narodziły się bocianie pisklęta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to pierwsze brytyjskie boćki od czasów wyklucia się potomstwa pary, która założyła gniazdo na szczycie katedry św. Idziego w Edynburgu. Było to 600 lat temu. Do Sussex pojechała nasza reporterka Anna Senkara.
Bocian biały to jeden z bardziej charakterystycznych gatunków ptaków w Polsce. Co je bocian biały? Jak wygląda jego wędrówka? Czy jest on objęty ochroną gatunkową? Dlaczego populacja bociana białego tak diametralnie różni się od populacji bociana czarnego? O życiu tego gatunku ptaków mówił w Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Marcin z Lasu", leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt Marcin Kostrzyński. Ciekawostki o tym gatunku przypominamy z okazji Dnia Bociana Białego.
Pentowo to miejsce, w którym ludzie i bociany żyją w wielkiej przyjaźni. Ten urokliwy zakątek wraz z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Pentowo odwiedził prezenter pogody Bartek Jędrzejak, by sprawdzić, czy bociany rozgościły się już w tamtejszych gniazdach.
Bohaterami dzisiejszej prognozy pogody są bociany. Dorota Gardias jest w Pentowie, europejskiej bocianiej wsi. Czym miejscowość zasłużyła sobie na takie miano? Ile we wsi znajduje się bocianich gniazd? I kiedy przyjdzie ocieplenie?
Poznajcie Kamila. To niezwykły nastolatek, który od kilku już lat z pełnym zaangażowaniem opiekuje się bocianami. Gdzie śpią bociany? Dlaczego ptaki nie zostają na zimę w Polsce? Czy bocian reaguje na swoje imię? Prezenterka pogody Dzień Dobry TVN Paulina Wilkiewicz rozmawiała z chłopcem o jego niecodziennej pasji.
Bartek Jędrzejak o dzisiejszej, dość deszczowej pogodzie opowiada z Pogonowa. Prezenter Dzień Dobry TVN bierze tam udział w wielkiej akcji. W Pogonowie trwa obrączkowanie młodych bocianów. Po co się to robi?
Kaśka i Franek to zakochana para bocianów. Są ze sobą od lat. On - chcąc przygotować gniazdo dla swojej ukochanej - przyleciał do Polski trochę wcześniej. Niestety zaskoczyła go zima. Trudne dni pomogli mu przetrwać dobrzy ludzie. Kto? Kiedy Kaśka przyleciała do swojego męża? Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał nam, jak wygląda od środka miłosne gniazdko pary bocianów.
Kamil ma 12 lat i jego pasja to nie gry komputerowe, nie deskorolka i nie piłka nożna lecz... bociany. Prowadzi także ornitologicznego vloga. Skąd u 12- latka wzięła się tak niecodzienna pasja? Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak spotkał się z Kamilem i jego mamą.