Bociany najczęściej zimują poza Polską. Jednak w gminie Gidle w województwie łódzkim Reporterka 24 zobaczyła bociana w gnieździe. Czy to znak, że wiosna już nadchodzi? Czy bociany w lutym powinny nas dziwić? Sprawdź, co należy zrobić, kiedy spotkamy ptaka zimą.
Bociany w lutym w Polsce - kiedy przylatują z zimowisk?
Ornitolog Andrzej Kruszewicz zwrócił uwagę, że w lutym najczęściej wracają stare osobniki, a część z nich nie odlatuje do Afryki i spędza zimę w Polsce. Ptak ten z afrykańskich zimowisk masowo zaczyna wracać do Europy Środkowej w marcu. W lutym z kolei przygotowują się do długiego lotu - wiele z nich ma do pokonania nawet 10 tysięcy kilometrów.
Zwierzęta
Zwierzęta
Reporterka TVN24 wykonała zdjęcie, na którym widać jednego bociana w gnieździe. Jak powiedziała "nigdy wcześniej bociany nie pojawiały się tu u nas tak wcześnie, a akurat dzisiaj na nie trafiliśmy. Z tego, co powiedzieli znajomi, są tu już od tygodnia".
Czy bociany w lutym powinny dziwić?
- Widok bocianów w lutym nie powinien bardzo dziwić. Po pierwsze niektóre z osobników zimują w Polsce. Może się też zdarzyć, że któryś z bocianów, który przebywał w ośrodku rehabilitacji, lepiej się poczuł i zaczął latać - wyjaśnił ornitolog Andrzej Kruszewiz w rozmowie z redakcją Kontakt 24. - W lutym bywały też przypadki, że bociany decydowały się na przylot do Polski. Zazwyczaj były to starsze samce - wskazał.
Ornitolog dodał, ze "trzeba się cieszyć z tego widoku". Zaobrączkowany ptak może dać nam więcej informacji na temat tego osobnika. Jak wytłumaczył ekspert, "obrączki są przystosowane do tego, żeby odczytywać z nich cyfry na przykład za pomocą lornetki".
Co zrobić, kiedy spotkamy bociana w zimie? Czym dokarmiać?
Zimujące bociany obserwowane były w niektórych częściach Polski już w latach 20. XX wieku. Ptakom, które są kalekie, nie są w stanie latać lub cierpią z innego powodu na poważne urazy czy choroby, należy pomagać.
Jak podaje portal otop.org.pl "w okresie bardzo silnych mrozów oraz przy zaleganiu grubej pokrywy śnieżnej, przebywającym na wolności bocianom można pomóc dokarmiając je podrobami mięsnymi. Zdecydowanie nie zaleca się karmienia ptaków wędlinami, zawierającymi sól oraz wiele substancji chemicznych, które mogą być dla zwierząt toksyczne. Zamiast surowego mięsa, pokarmem wykładanym dla bociana mogą być też małe surowe ryby. Wskazane jest okresowe zmienianie miejsca karmienia i jego zaprzestanie wraz z końcem silnych mrozów".
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca do zgłaszania ptaków, które zostały do specjalnych organizacji. Można to zrobić na stronie bociany.pl poprzez specjalny formularz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Opieka nad bocianami zimą. "Są w stanie przetrwać nawet najgorsze mrozy"
- Kamil założył ośrodek rehabilitacyjny dla bocianów. "To jest społecznik niesamowity"
- Wyjątkowy azyl dla bocianów. "13 z nich to są osobniki trwale kalekie"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/bociany.pl/otop.org.pl
Źródło zdjęcia głównego: Raimund Linke/Getty Images