Wyjątkowy azyl dla bocianów. "13 z nich to są osobniki trwale kalekie"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Magdalena Bober
W bocianim gnieździe
W bocianim gnieździeDzień Dobry TVN
wideo 2/34

Kamil Piwowarczyk od lat opiekuje się bocianami. W jego ośrodku w Kozubszczyźnie przebywają obecnie 33 osobniki. Niektórym nie udało się odlecieć do ciepłych krajów przed nadejściem zimy, inne odniosły różnego rodzaju kontuzje. W Dzień Dobry TVN założyciel ptasiego azylu opowiedział o swojej niezwykłej misji.

Azyl dla bocianów - wyjątkowa inicjatywa Kamila Piwowarczyka

Kamil Piwowarczyk z godnym podziwu zaangażowaniem poświęca się prowadzeniu azylu dla bocianów. Dzięki jego staraniom zimujące w Polsce ptaki mają szansę przetrwać nawet najbardziej dokuczliwe mrozy. Mężczyzna zapewnia swoim skrzydlatym podopiecznym pożywienie i opiekę medyczną.

- Przebywają tu 33 bociany. 13 z nich to są osobniki trwale kalekie, które odniosły różnego rodzaju kontuzje (...). Pozostała liczba to są bociany, które trafiły tu na przełomie sierpnia, września i października. Na odlot było już za późno (...). Zostały tutaj na zimę i już za miesiąc, za dwa miesiące odlecą stąd, szukając swojego miejsca na Ziemi - wyjaśnił opiekun ptaków w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN, Magdaleną Bober.

Jak zbudować gniazdo dla bociana?

Ludowe przekazy głoszą, że bocian przynosi urodzaj, szczęście i pomyślność w rodzinie. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób pragnie zwabić dostojnego ptaka w okolice swoich domów. Wbrew pozorom, nie jest to aż takie trudne.

- Jest dużo sposobów, jak chociażby wybudowanie gniazda. Internet oferuje szereg wykonawców gniazd dla bocianów, które można w swoim obejściu zamontować. Sam montaż oczywiście nie oznacza, że bocian od razu przyleci. Należy takie gniazdo przede wszystkim udekorować. Zrobić taką warstwę 30, 40 cm gałęzi, nałożyć tam siano, darń. Jak ktoś jest jeszcze bardziej zdeterminowany, może boki pobielić wapnem - wyjaśnił Kamil Piwowarczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Magdalena Bober

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości