Sen o bocianie. Interpretacja i znaczenie marzenia sennego

Aktualizacja:
Bociany w gnieździe

Bocian na Dalekim Wschodzie jest symbolem długowieczności. W chrześcijaństwie to symbol zmartwychwstania i odrodzenia. Podobną symbolikę mają sny o bocianie, które wieszczą nadejście pozytywnych wiadomości, zmian i spełnienie marze

Przylatujący na wiosnę bocian zwiastuje nadejście nowej pory roku: czasu zmian i odradzania się. W naszej kulturze jest również symbolem płodności i szczęścia w rodzinie. Geneza tych wierzeń wzięła się stąd, iż bociany to jedne z nielicznych ptaków zdolnych do stworzenia wieloletnich i trwałych związków. W momencie pojawienia się na świecie potomstwa priorytetem ptaków staje się rodzina. W świecie zwierząt bociany są wzorem do naśladowania. W sennikach ptak ten traktowany jest jako odzwierciedlenie naszych wzniosłych marzeń i pragnień o stałości uczuć. Zwykle pojawia się w snach osób marzących o założeniu rodziny lub oczekujących potomstwa.

Sen o bocianie: znaczenie podstawowe

Sen o bocianach należy interpretować bardzo pozytywnie. Dla par wieszczy zaręczyny lub zalegalizowanie związku. Osoby samotne, śniące o bocianie, mogą spodziewać się nowych szans na rozwój lub nadzieję na poznanie swojej drugiej połówki. Bocian chodzący po łące wieszczy rychłe własne małżeństwo lub ślub bliskiej nam osoby. Natomiast sen o bocianach w gnieździe jest zapowiedzią niespodziewanej, ale bardzo miłej wizyty. Stado bocianów to oznaka oddanych nam przyjaciół, na których możemy liczyć w każdej sytuacji. Interpretacja snu o bocianie zależy również od okoliczności i otoczenia, w których widzimy ptaka. Pisklęta zwykle pojawiają się w snach rodziców i są oznaką relacji z własnymi dziećmi. Marzenie senne może zwiastować więc konieczność załatwienia sprawy pociechy w przedszkolu lub szkole. Dla niektórych sen ten jest wskazówką, by bardziej zainteresować się dziećmi, poznać ich problemy i pragnienia. Sen o bocianie jest również dobrym znakiem dla całego ogniska domowego. Oznacza ochronę i bezpieczeństwo naszego domu i rodziny. Jak należy interpretować sen o martwym bocianie? Widok we śnie nieżyjącego ptaka jest ostrzeżeniem przed chorobą i wskazówką do tego, by lepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Bocian w senniku mistycznym

Bocian w senniku mistycznym jest zwiastunem zmian na lepsze i powodzenia planów. Słyszany w śnie klekot bocianów oznacza szczęście w finansach. Bocianie gniazdo jest symbolem doświadczeń życiowych i stabilizacji. Stojący w nim ptak potwierdza naszą świadomość pragnień i drogi, którą zmierzamy do wybranego celu. Sen ten możemy interpretować jako zwiastun pozytywnego zakończenia problemów i pokonania przeszkód. W części senników mistycznych gniazdo jest metaforą życia rodzinnego. Puste oznacza tęsknotę za bliskością, pełne piskląt lub dorosłych ptaków zwiastuje pojawienie się potomstwa lub ślub. Bocianie jajka z kolei wieszczą fortunę. Widok ptaków w locie to ostrzeżenie przed kradzieżą lub zgubieniem kosztowności. Bociany, które krążą nad naszym domostwem, zwiastują nieporozumienie. W interpretacji senników mistycznych pojawia się również sen o czarnym bocianie. Dla śniących jest zwiastunem nieziszczenia się planów i pragnień.

Bocian w ludowych wierzeniach i snach

Według wierzeń pierwszych Słowian bocian powstał z człowieka. Kiedy Bóg kończył tworzenie świata, dostrzegł pełzające po nim i szybko rozmnażające się robactwo. Zszedł z nieba, by zagarnąć je do worka, a ten następnie szczelnie zawiązać, po czym jednemu z ludzi nakazał zatopić ów pakunek, przestrzegając przed zaglądaniem do środka. Ciekawość człowieka okazała się silniejsza i przed wrzuceniem worka do wody, rozwiązał go, by sprawdzić, co jest w środku. Zebrane robactwo ponownie rozeszło się po ziemi, co rozgniewało Stwórcę. Wściekły zwrócił się do człowieka, grzmiąc, iż do końca świata będzie żywił się tym, co wypuścił. Wtedy śmiertelnik zamienił się w bociana.
Legenda ta przekazywana z pokolenia na pokolenie miała być przypowieścią o odrodzeniu, przemianie i nadprzyrodzonych siłach. Wkrótce znaczenie to powiązano z pojawiającymi się w snach bocianach. Dla Słowian marzenia senne z ptakiem zwiastowały nadejście nowych wydarzeń, urodzaj i płodność. Bocian zajmował w ich życiu szczególne znaczenie, tym bardziej, iż według wierzeń skrywał w sobie ludzką duszę. Co ciekawe, bocian występuje również w kulturze Ormian, którzy czczą go jako świętego ptaka słońca. Witając wiosnę, rolnicy przebierają się w stroje z piór nawiązujące do bociana i składają w ofierze pisklę. Rytuał ten ma zapewnić im urodzaj ziemi i bogate zbiory. Również pojawiający się we śnie bocian przez Ormian traktowany jest jako symbol płodności, bogactwa i szczęścia.
Dziwne sny w czasie pandemii. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości