Po co śnimy i dlaczego warto zadbać o swój dobrostan po długim dniu, opowiadał w Dzień Dobry TVN popularyzator nauki dr Adam Mirek.
Może negatywnie wpływać na ludzkie zachowania i procesy poznawcze.
Nasze ciało zaraz po przebudzeniu zachowuje się w określony sposób.
Nic tak nie wpływa na nasze samopoczucie jak dobry sen. Mówi się o wstawaniu lewą nogą, prawda jest jednak taka, że to nie sposób wstawania, a komfort snu decydują o naszym samopoczuciu, zdrowiu i nastawieniu do życia. Czym się kierować przy wyborze materaca, aby sen pozwolił naładować akumulatory? W poniższym tekście znaleźć można kilka kluczowych wskazówek.
Ból kręgosłupa występujący rano, zaraz po wstaniu z łóżka to objaw, który dotyczy wielu osób. Ponadto duża część zablokowań kręgosłupa i nasileń objawów dyskopatii pojawia się najczęściej właśnie o poranku. Czy ma na to wpływ materac? Co robić, aby uniknąć porannego bólu pleców?
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Testowałam to przez 30 dni.
Co na ten temat mówią specjaliści?
Co to za roślina?
"Gdy się spotykamy, czuję się jak w scenie z filmu".
Bawi do łez.
Czy nocny marek może zostać rannym ptaszkiem?
W naszych snach często pojawiają się powtarzające się motywy, takie jak wypadające zęby i spadanie z wysokości. Jedna z teorii przekonuje, że treści snów odzwierciedlają nasze zmagania, obawy i pragnienia. Czy rzeczywiście tak jest? O tym porozmawialiśmy z analityczką jungowską PTPJ Katarzyną Kwaśny-Czehak.
Drzemka to wspaniały sposób na regenerację organizmu. Wiedzą o tym Włosi, którzy w ciągu dnia preferują odpoczynek w formie sjesty. Jednak nie tylko w krajach południowych uroki drzemki zostały docenione. Od niedawna na całym świecie 11 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jaka jest historia tego nietypowego święta? Jakie są zalety drzemki?
Niebezpieczny trend opanował świat podróżnych. Jedna z TikTokerek podzieliła się zasłyszaną metodą na dobry na sen na pokładzie. Eksperci ds. lotnictwa przestrzegają, że tego typu praktyki mogą skończyć się wyjątkowo groźnie.
Poznaj wyniki raportu.
Czym różnią się od klasycznych modeli?
Trend zachęcający do zaklejania ust tuż przed położeniem się do łóżka cieszy się ogromną popularności. Promują go gwiazdy, a także niektóre programy telewizyjne.
O roślinach, które działają jak oczyszczacz powietrza, w studiu Dzień Dobry TVN opowiadał ich znawca, Tomasz Banasiewicz.
Dlaczego dziecku tak trudno jest usnąć?
Kiedy myślimy za dużo i mamy tendencję do rozkładania na czynniki pierwsze wielu zdarzeń, możemy mieć problemy ze snem. Ruminacje to negatywne myśli, które przekierowują nas na obawy.
Część z nas lepiej funkcjonuje rano, inni wolą pracować wieczorem. Od czego to zależy? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać badacze ze Stanów Zjednoczonych. Do jakich wniosków doszli?
Te gadżety ci w tym pomogą.
O przyczynach problemów ze snem mówił psychiatra Michał Ring.
Paraliż senny to fizjologiczny stan, który u wielu osób wzbudza niepokój. Czasem strach przed nim jest tak duży, że powoduje problemy z zasypianiem. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Szacuje się, że paraliżu sennego doświadcza ok. 25 proc. z nas. Mimo że jest zjawiskiem fizjologicznym i po części ma nas chronić, to u wielu osób budzi przerażenie. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Patrycja Ściślewska, neurobiolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sebastian Czajewski, który doświadczył paraliżu sennego.
W nocy z soboty na niedzielę nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 3.00 zegarki w telefonach i komputerach automatycznie przestawiły się na godzinę 2:00. Co dało nam dodatkowe 60 minut snu. Czy takie zmiany mają jednak sens? O tym opowiedział nam Marcin Sawicki, dziennikarz.
W każdy ostatni weekend października przestawiamy zegarki i przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Dzięki temu zyskujemy godzinę snu. Czy to dobrze? Jak taka zmiana wpływ na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to dr. Michała Matyjaszczyka, lekarza rodzinnego.
Lekarze, którzy ratują ludzkie życie, regularnie muszą zmagać się z długimi dyżurami, ciągłym stresem i zmęczeniem. W ferworze licznych obowiązków zapominają często o sobie. A o tym, jak ważne są krótkie chwile odpoczynku i jak je dobrze wykorzystać uczą się studenci medycyny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy "drzemkologię" opanowali do perfekcji. Czy krótka drzemka powinna być wypisana na receptę?
Jak przedłużanie momentu podniesienia się z łóżka wpływa na nasz organizm?