Paraliż senny to fizjologiczny stan, który u wielu osób wzbudza niepokój. Czasem strach przed nim jest tak duży, że powoduje problemy z zasypianiem. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Szacuje się, że paraliżu sennego doświadcza ok. 25 proc. z nas. Mimo że jest zjawiskiem fizjologicznym i po części ma nas chronić, to u wielu osób budzi przerażenie. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Patrycja Ściślewska, neurobiolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sebastian Czajewski, który doświadczył paraliżu sennego.
W nocy z soboty na niedzielę nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 3.00 zegarki w telefonach i komputerach automatycznie przestawiły się na godzinę 2:00. Co dało nam dodatkowe 60 minut snu. Czy takie zmiany mają jednak sens? O tym opowiedział nam Marcin Sawicki, dziennikarz.
W każdy ostatni weekend października przestawiamy zegarki i przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Dzięki temu zyskujemy godzinę snu. Czy to dobrze? Jak taka zmiana wpływ na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to dr. Michała Matyjaszczyka, lekarza rodzinnego.
Lekarze, którzy ratują ludzkie życie, regularnie muszą zmagać się z długimi dyżurami, ciągłym stresem i zmęczeniem. W ferworze licznych obowiązków zapominają często o sobie. A o tym, jak ważne są krótkie chwile odpoczynku i jak je dobrze wykorzystać uczą się studenci medycyny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy "drzemkologię" opanowali do perfekcji. Czy krótka drzemka powinna być wypisana na receptę?
Drzemki w przedszkolu albo uwielbialiśmy, albo nie znosiliśmy. Okazuje się też, że niektóre firmy swoim pracownikom pozwalają na leżakowanie dla regeneracji i podwyższenia koncentracji. Tym miejscom przyjrzał się bliżej Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN.
Ludzie od zawsze fascynowali się snami. To jedna z największych tajemnic, ponieważ marzeń sennych doświadczają wszyscy bez wyjątku. Jak jednak rozpoznać wizje prorocze i odróżnić je od tych zwykłych i mniej istotnych snów?
Sen to bardzo ważna sfera w życiu każdej osoby. Pozwala się zregenerować zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W trakcie snu w organizmie zachodzi wiele ważnych procesów.
Mimo że w wielu przypadkach śmierć przychodzi niespodziewanie, to w ocenie badaczy na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed nią można dostrzec, że się zbliża. Jednym z takich sygnałów są specyficzne wizje, sny. O czym są?
Czy bycie tzw. rannym ptaszkiem lub tzw. nocnym markiem wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Holenderscy badacze są zdania, że tak. Przeprowadzona przez nich analiza pokazuje, że osoby, które lepiej funkcjonują rano, rzadziej zmagają się depresją. Skąd taki wniosek?
Pary, które razem mieszkają - zazwyczaj - dzielą ze sobą nie tylko codzienne obowiązki, ale i łóżko. O ile bliskość ma kluczowe znaczenie dla związku i nasze zdrowie, to współdzielenie alkowy budzi już więcej wątpliwości. Czy faktycznie spanie w jednym łóżku z partnerem nam służy?
Trudności z zasypianiem są nie tylko frustrujące, ale mogą przyczyniać się do powstawania nowych zaburzeń, stanów depresyjnych, czy spadku jakości życia.
Sen ma olbrzymi wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a także zdrowie i długość życia. W ocenie specjalistów na przestrzeganiu zasad tzw. higieny snu możemy tylko zyskać. Jakie korzyści płyną z tego, że się wysypiamy?
Bez snu człowiek nie przeżyje, a ograniczanie go nie bez powodu uznawane jest za torturę. Marcin Sawicki postanowił poświęcić swój komfort, aby sprawdzić, jak będzie funkcjonował po nieprzespanej nocy.
Niemowlęta zwykle potrzebują więcej snu niż dorośli - nawet do 16 godzin dziennie. Jednak niektóre dzieci zbyt długo nie potrafią spać spokojnie. Dlaczego tak się dzieje?