Już nie "skowronek" i "sowa". Oto nowe chronotypy snu

6R2A6099_Easy-Resize
Skowronek czy sowa? A może coś pomiędzy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Do tej pory określaliśmy się skowronkami lub sowami. Okazuje się, że wraz z postępem nauki i różnego rodzaju obserwacjami, powstały cztery nowe chronotypy snu. To wilk, delfin, niedźwiedź oraz lew. Co je charakteryzuje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr. n. med. Wojciech Kuczyński.

Czy znasz te chronotypy snu?

Do tej pory najczęściej określaliśmy się rannymi ptaszkami lub nocnymi markami. Okazuje się jednak, że tych chronotypów jest więcej, a nie każdy ma tego świadomość. W Dzień Dobry TVN dr n. med. Wojciech Kuczyński, ekspert medycyny snu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem opowiedział widzom, czym są chronotypy i jak wpływają na nasz codzienny rytm życia.

- Mamy cztery typy, jest to odpowiednik usposobienia zwierzęcego, mówimy tu o niedźwiedziach, delfinach, lwach i wilkach. Niedźwiedź podąża za światłem, czyli wraz z wydłużającym się dniem będzie dłużej aktywny. Wilk będzie aktywny wieczorową porą lub w nocy. Delfin jest niespokojnym śpiochem, często próbuje złapać drzemkę, ma taki porozrywany system funkcjonowania w ciągu dnia. Lew jest głównie aktywny o poranku, będzie miał najłatwiejszą zdolność do adaptacji do m.in. zmiany czasu - tłumaczył ekspert medycyny snu.

Chronotypy snu - jak wpływają?

Dlaczego pojawiły się nowe chronotypy? Dr n. med. Wojciech Kuczyński powiedział, że naukowcom udało się lepiej poznać świat zwierząt i biologię snu człowieka. W 2017 roku nagroda Nobla dotyczyła m.in. odkrycia białek regulatorowych cyklu dobowego. - To stosunkowo nowe osiągnięcie w zakresie nauki - tłumaczył gość.

- Częściej obserwujemy zwierzęta i się od nich uczymy. Zmieniło się też nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeżeli spojrzymy na ekspozycję światła niebieskiego, dostępność smartfona, w latach 80. tego nie było, a wtedy kształtowały się pierwsze chronotypy - zaznaczył ekspert.

Na ukształtowanie naszego chronotypu wpływ może mieć obserwacja rodziców, otoczenia. Czy da się zmienić go w późniejszych latach np. będąc już dorosłą osobą?

- Jak najbardziej, to proces naturalny. Jeżeli mamy powtarzalne zachowania, to będzie nam łatwiej wstawać, adaptować się - powiedział nasz gość..

Jak pomóc sobie przy zmianie czasu? Czy da się zredukować zmęczenie?

- Powinno się kłaść wcześniej dwa dni przed zmianą czasu, dziś pomoże ekspozycja na światło słoneczne, im więcej światła, tym łatwiej będzie się obudzić - podsumował dr. n. med. Wojciech Kuczyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości