Twój partner chrapie w nocy? Sprawdź, jak możesz mu pomóc. "Dochodzi do takiego podduszenia"

Twój partner chrapie w nocy? Sprawdź, jak możesz mu pomóc. "Dochodzi do takiego podduszenia"
Dlaczego chrapiemy? – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Aż 8 milionów Polaków ma problemy z chrapaniem. Wiele osób przez lata lekceważy ten problem, nie zdając sobie sprawy, że to niepokojący objaw nieprawidłowego oddychania. Głośne dźwięki wydawane przez sen mogą nie tylko uprzykrzać życie drugiej połówce, ale również prowadzić do wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych. O przyczynach chrapania i metodach leczenia opowiedziała dr n. med. Agata Gerwel, specjalistka w zakresie otolaryngologii. Komentarza udzielił również dziennikarz Krystian Samuta, który ma problem z chrapaniem.

Dlaczego chrapiemy?

Zaburzenia oddychania podczas snu sprawiają, że przestajemy się wysypiać, a przez to nie regenerujemy się odpowiednio. Współczesna medycyna zna wiele sposobów, by pozbyć się chrapania.

- Leczenie chrapania polega głównie na wykonywaniu zabiegów czy operacji, które poprawiają drożność dróg oddechowych, żeby zniwelować przyczynę. Natomiast są ludzie, u których rzeczywiście można wykonać drobny zabieg, który niweluje czy likwiduje chrapanie, a są tacy, którzy potrzebują czegoś więcej, jakiegoś szerszego zakresu operacji - powiedziała dr Agata Gerwel.

Dlaczego powinniśmy walczyć z chrapaniem?

- Jeżeli występuje raz w tygodniu na przykład po jakiejś obfitej biesiadzie na przykład, to jest to coś, co nie zagraża nam i nie jest uciążliwe dla naszych współspaczy. Natomiast jeżeli zaczyna się to pojawiać częściej albo chrapanie jest bardzo intensywne, to może doprowadzić w konsekwencji do bezdechu, czyli do takich przerw w oddychaniu w czasie snu. Przestajemy oddychać, próbujemy walczyć o tlen, drogi oddechowe zamykają się i wówczas dochodzi do takiego podduszenia. I to jest ten moment strategiczny dla nas, bo nasze narządy jak mózg, serce i inne nie dostają tlenu. To jest zagrożenie dla naszego życia. Jeżeli jesteśmy młodzi i tam dajemy sobie z tym radę, to jest okej. Ale jeżeli z biegiem lat dochodzą przewlekłe schorzenia, to wówczas staje się to zagrożeniem dla zdrowia i życia - podkreśliła specjalistka w zakresie otolaryngologii.

Chrapanie - uciążliwe i niebezpieczne

Dziennikarz Krystian Samuta od najmłodszych lat ma problem z górnymi drogami oddechowymi.

- Wydaje mi się, że z tego bierze się to chrapanie. Zresztą moi bliscy współpracownicy bardzo często mówią, że ja w ogóle bardzo głośno oddycham i też taki głos nosowy mam. To wszystko chyba wiąże się z tym, że tak głośno chrapię - przyznał Krystian.

Czy chrapanie utrudnia mu życie? - Na pewno utrudnia mi życie, jeżeli chodzi o wysypianie się. Ma to związek raczej z oddychaniem per se, a nie z decybelami, że tak powiem. Bo jak ja chrapię, to tego nie słyszę - powiedział dziennikarz.

Jak pomóc osobom, które chrapią?

- Przede wszystkim trzeba się zgłosić na konsultację po prostu, żeby sprawdzić jaka jest przyczyna. Należy wykonać pewne badania, które potwierdzą bądź wykluczą, które elementy naszych dróg oddechowych, są niedrożne. Oddychamy albo przez nos, albo przez usta. Jeżeli w obrębie nosa występują jakieś niedrożności, krzywa przegroda, polipy, to już tlen nie dostaje się do dolnych dróg oddechowych w takiej ilości jak potrzeba. Robimy badanie endoskopowe, bezbolesne i sprawdzamy, czy w nosie są jakieś anatomiczne zmiany, które mogą powodować chrapanie. Druga część naszych górnych dróg oddechowych to gardło, język, podniebienie, migdałki. To jest ten rejon, który może nam się zapadać i wiotczeć podczas snu. Możemy też wykonywać badania w czasie snu, które potwierdzają bądź wykluczają takie zaburzenia - opisała dr Agata Gerwel.

Ekspertka wskazała również, w jakiej pozycji nie powinny zasypiać osoby, które chrapią.

- Najgorsza dla pacjentów chrapiących, ale również dla tzw. bezdechowców jest pozycja na wznak, czyli na plecach. Na boku jest lepiej, bezpieczniej i przede wszystkim ważne jest, żeby nie spać z głową przygiętą do klatki piersiowej, bo wtedy zamykamy drogi oddechowe. Jeżeli mamy taką poduszeczkę, która nam podpiera kręgosłup i dzięki temu broda idzie trochę do góry, to drogi oddechowe się otwierają automatycznie i jest więcej przestrzeni do oddychania - wyjaśniła laryngolog.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości