Aż 8 milionów Polaków ma problemy z chrapaniem, ale wielu z nich przez lata lekceważy ten problem.
Nie wolno go lekceważyć.
Chrapanie to problem, z którym zmaga się wiele osób.
"Wyniki wskazują bardzo ważną korelację".
Chrapanie jest często bagatelizowane przez wiele osób. Uznawane jest po prostu za dokuczliwy odgłos w czasie spania. Jednak nie można go lekceważyć. Chrapanie może powodować dolegliwości związane z niedoborem tlenu w organizmie w czasie snu. Jest często objawem towarzyszącym poważnej choroby, jaką jest bezdech nocny. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak leczyć tę przypadłość i jaki lek na chrapanie jest najlepszy.
Chrapanie to przypadłość, która pojawia się także u dzieci i tak samo, jak u dorosłych może być niebezpieczna. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marylandu w College Park wykazały, że chrapiące dzieci znacznie częściej mają problemy behawioralne. Co to oznacza w praktyce?
15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Jest to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu. Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.
Dr Marek Szczyt: "Jak żyję, nigdy nie widziałem prostej przegrody nosowej. Nie istnieje coś takiego, ona zawsze jest lekko skrzywiona, w przekroju widać, że może pochylać się ku jednej ze stron, jest nierówna". Jakie są objawy i jakie skutki może mieć dla organizmu krzywa przegroda nosowa? Czy rzeczywiście może powodować takie dolegliwości jak krwotoki z nosa, katar, zapalenie zatok, problemy ze słuchem i snem?
Chrapanie to problem zdrowotny i społeczny. Na świcie boryka się z nim ok. 2 miliardy osób. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy laryngologa dra Michała Michalika, aby zapytać, jakie są przyczyny chrapania, do czego ono prowadzi i jak je leczyć. Dowiedzieliśmy się również, co to jest bezdech.
Dziś w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas zajął się sprawą zaburzeń oddechowych! Jak leczy się chrapanie i bezdech? Czym mogą grozić i, czy rzeczywiście mają wpływ na zwiększenie zagrożenia zawałem?