Chrapania nie wolno lekceważyć. Mimo że dotyczy najczęściej mężczyzn w wieku 40-lat, to pierwsze symptomy pojawiają się dużo młodszym wieku. Przyczyn może być bardzo wiele. W najgorszym wypadku spowodowane jest wieloma poważnymi chorobami. Czy da się wyleczyć uciążliwe chrapanie? Jaki ma wpływ na nasz związek? Zapraszamy na czat z prof. Michałem Michalikiem, otolaryngologiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
"Bez tabu o zdrowiu": chrapanie
47- letnia Teresa, bohaterka cyklu Agaty Młynarskiej "Bez tabu o zdrowiu", od lat zmaga się z chrapaniem. Jak przyznaje, dolegliwość znacząco wpływała na jej komfort życia. Była zdziwiona, kiedy jej partner pierwszy raz zwrócił jej uwagę, że problem dotyczy także jej. - Ja byłam przyzwyczajona, bo moi rodzice strasznie chrapali - wspominała w rozmowie z dziennikarką.
Chrapanie to objaw nieprawidłowego przebiegu powietrza przez gardło. Szacuje się, że problem dotyka aż 13 milionów Polaków, a nieleczony może doprowadzić do niebezpiecznych bezdechów sennych. Ten z kolei niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne: zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, niewydolności krążeniowej czy zaburzeń rytmu serca. W skrajnych przypadkach może spowodować nawet nagłą śmierć. Co skłoniło Teresę do podjęcia leczenia?
- Zaczęłam czuć się bardzo źle, czułam, że boli mnie głowa, byłam poddenerwowana, rozkojarzona, nie mogłam się skupić - wyjaśniła. Czy chrapanie miało wpływ na jej relację? - Myślę, że tak, bo postanowiliśmy się rozstać - dodała.
Finalnie bohaterka materiału zdecydowała się na zabieg plastyki podniebienia miękkiego i małżowin nosowych dolnych. Został on przeprowadzony nowoczesną metodą wykorzystującą energię fal elektromagnetycznych.
Chrapanie można i trzeba leczyć
W studiu Dzień Dobry TVN o chrapaniu rozmawialiśmy z otolaryngologiem prof. Michałem Michalikiem i Katarzyną Miller. - To problem zdrowotny i nie powinniśmy o tym zapominać. Każde chrapanie powoduje w konsekwencji niedotlenienie - wyjaśnił nasz ekspert. - Kolejną konsekwencją jest rozwijający się problem bezdechu śródsennego - dodał.
Operacji podobnej do tej, która miała bohaterka materiału Agaty Młynarskiej, poddała się także Katarzyna Miller. Dlaczego zdecydowała się na taki krok? - Osoba chrapiąca nie wie, że chrapie. Wie tylko, że coś jest z tym spaniem nie najlepiej - wyjaśniła nasza gościni. - Mój mąż mówił mi, że chrapię, ale mu nie chciałam wierzyć - dodała. Co sprawiło, że zmieniła zdanie? - Spałam w przedziale sypialnianym i jedna pani powiedziała: "to jest koszmar, ja przez całą noc przez panią nie spałam, bo pani tak strasznie chrapie" - opowiadała.
Do kogo się udać z problemem chrapania? - Pacjent, który chrapie, jest trochę jak tort na stole, do którego dosiadają się wszyscy specjaliści: laryngolodzy, neurolodzy, psychologowie, seksuolodzy - wyjaśnił prof. Michał Michalik.
Jaki wpływ ma chrapnie na samopoczucie pacjenta? O tym Katarzyna Miller opowiedziała w naszym materiale.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chrapanie utrudnia życie nam i bliskim. "W ciągu jednej nocy mogą stracić godzinę snu"
- Skuteczny lek na chrapanie. Co wybrać – plaster, tabletki czy spray?
- Chrapanie utrudnia orgazm? Wiele kobiet mierzy się z tym problemem
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Tetra images RF/Getty Images