Lepiej spać razem czy osobno? Badacze mają teorię na ten temat

Lepiej spać razem czy osobno?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fizyczne i psychiczne skutki braku snu
Fizyczne i psychiczne skutki braku snu
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Pary, które razem mieszkają - zazwyczaj - dzielą ze sobą nie tylko codzienne obowiązki, ale i łóżko. O ile bliskość ma kluczowe znaczenie dla związku i nasze zdrowie, to współdzielenie alkowy budzi już więcej wątpliwości. Czy faktycznie spanie w jednym łóżku z partnerem nam służy?

Dlaczego decydujemy się spać osobno?

Przeprowadzone w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych na grupie 1250 dorosłych badania Sleep Foundation wykazały, że 1,4 proc. nie śpi z partnerem w jednym łóżku od roku lub dłużej. Co ciekawe, ponad poła respondentów chwali sobie ten stan i przyznaje, że dzięki temu jakość ich snu jest znacznie lepsza. Natomiast 25,7 proc. uczestników badania wyznało, że taki eksperyment się u nich nie sprawdził, a powrót do wspólnego spania spowodował, że długość ich snu się wydłużyła. 1/3 pytanych par stwierdziła, że do powrotu do wspólnego spania skłoniła ich tęsknota.

Dlaczego decydujemy się spać osobno? Takie pytanie 2200 Amerykanom zadał w swojej ankiecie "New York Times". Respondenci swoją decyzję tłumaczyli m.in. system pracy i późnej powroty do domu partner, chrapaniem, a także potrzebą powiększenia swojej przestrzeni osobistej.

Jakie korzyści daje spanie z partnerem?

Badanie z 2020 roku przeprowadzone na niewielkiej grupie (przyjrzano się zaledwie 12 parom) pokazały, że osoby, które spały same miały o 10 proc. dłuższą fazę REM (Rapid Eye Movement). To najgłębsza i najbardziej wartościowa faz snu. Natomiast dane zebrane w wyniku obserwacji 1000 uczestników, pokazały, że dzielnie łóżka z partnerem przekłada się na dłuższy sen. Co więcej, spanie z kimś - w ocenie badaczy - sprawia, że budzimy się bardziej wypoczęci oraz szybciej zasypiamy.

Trzeba jednak podkreślić, że na jakość naszego snu wpływa nie tylko to, czy śpimy razem, czy z kimś. Znaczenie ma nasza higiena snu, czyli m.in. to, czy kładziemy się spać i wstajemy o tej samej godzinie, czy przed snem korzystamy z urządzeń elektronicznych (telefonu komórkowego, laptopa) oraz czy w naszej sypialni panuje optymalna temperatura.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości