Do tej pory myśleliśmy, że ludzie dzielą się na dwa typy - poranne ptaszki, które działają lepiej na początku dnia i nocne marki, które są najbardziej aktywne w nocy. Okazuje się jednak, że chronotypów jest więcej. Może jesteś delfinem albo lwem? O rytmie dobowym i naszej aktywności opowiedziała więcej lek. med. Monika Konopczak - psychiatra i ekspertka od zaburzeń snu.
Nocny marek czy poranny ptaszek?
Wolisz pracować od rana, czy najlepiej myśli ci się w nocy? A może w ogóle nie wpisujesz się w podział na poranne ptaszki i nocne marki? Nic dziwnego - podział ten jest znacznie bardziej rozbudowany. Jak wyjaśniła lek. med. Monika Konopczak, system opisujący to, w jakich porach lubimy wstawać, nazywany jest chronotypem. - Chronotyp to jest sposób, w jaki nasz rytm dobowy przekłada się na naszą aktywność i funkcjonowanie w ciągu dnia - mówiła.
Zdrowie
Zdrowie
Jaki masz chronotyp snu?
Delfin - śpi czujnie i lekko, nieszczególnie długo, raczej wstaje rano. Nie potrzebuje drzemek w ciągu dnia, bo mimo płytkiego snu, jeśli znajduje się w sprzyjających warunkach - wysypia się. - Delfiny są bardziej skłonne do tego, żeby mieć problemy ze snem - mówiła psychiatra Konopczak.
Wilk - nie przepada za porankami i wolno się rozkręca. Najlepszy czas na aktywność fizyczną i intelektualną u osób z tego chronotypu to popołudnie i wieczór. Nie mają też problemu z nocnymi szarżami.
Niedźwiedź - lubi się wyspać, sen ma głęboki, wstaje razem ze słońcem i opada z sił razem z zachodem słońca. Drzemka w środku dnia? Jak najbardziej.
Lew - od samego rana jest bardzo aktywny. - Budzenie się przed budzikiem nie jest dla niego żadnym problemem - mówiła lek. Konopczak. Osoby z tego chronotypu działają do godzin popołudniowych, później już potrzebują regeneracji i odpoczynku. Nie w głowie im nocne wypady na miasto.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jak poradzić sobie z wybudzaniem w środku nocy? Poznaj wskazówki specjalisty
- Jak spać, by uniknąć bólu pleców? Z pomocą przychodzi dodatkowa poduszka
- Czy lekcje w szkołach powinny zaczynać się później? Nastolatki uwielbiają spać do południa
Autor: Maria Czarniecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News