Ten łóżkowy problem ma ponad 8 mln Polaków. Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?

Łóżkowy problem - chrapanie
15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Jest to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu. Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.

Chrapanie - przyczyny

Według danych co czwarty człowiek chrapie, a przypadłość w 80 proc. dotyczy mężczyzn. Największym czynnikiem, który powoduje zakłócenia snu i bezdech senny, jest nadwaga. To jednak nie wszystko. Przyczyną chrapania może być także krzywa przegroda nosowa, opadające i wiotkie podniebienie czy wydłużony języczek. Co więcej, problem ten dotyczy również kobiet.

Dzieje się tak dlatego, że przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest zaburzony, to powoduje turbulencje tego powietrza. Jeżeli mamy krzywą przegrodę nosa, przerośnięte małżowiny nosowe dolne, chore zatoki, przerośnięte migdałki, wszystko to może stanowić przeszkodę w drożność dróg oddechowych

– powiedziała dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Specjalista wyjaśniła także, że chrapanie, podczas którego dochodzi do całkowitego zamknięcia drożności dróg oddechowych, powoduje bezdech. To natomiast prowadzi do chorób ogólnoustrojowych, ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego oraz chorób metabolicznych i cukrzycy. Bezdech wpływa również na potencję u mężczyzn.

Chrapanie - leczenie

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak walczyć z chrapaniem partnera, które nie pozwala nam spokojnie przespać całej nocy. Mamy dobrą wiadomość. Tę przypadłość można leczyć. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Specjalista, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, będzie w stanie zweryfikować, czy u pacjenta pojawiły się już pierwsze objawy świadczące o niedotlenieniu w czasie snu. Ponadto w gabinecie laryngolog wykona także badania endoskopowe.

- Badamy, jak wygląda przegroda, drożność nosa, czy nie ma przerośniętych małżowin. Wykonywane są również badania obiektywne. Do nich należy również tomografia komputerowa, która dokładnie pokaże nam miejsce przeszkody w drożności dróg oddechowych - powiedziała dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Po zdiagnozowaniu problemu można przejść do działania. Niestety jeżeli jego przyczyną jest przeszkoda anatomiczna, pacjent powinien zdecydować się na zabieg endoskopowy. Może to być usztywnienie podniebienia, usztywnienie języczka, usunięcie fałdów błony śluzowej, ingerencja w migdałki. Choć brzmi to przerażająco, specjalistka zapewnia, że sam przebieg jest mało inwazyjny i skuteczny.

Chrapanie to problem, z którym walczy nawet 8 milionów Polaków. Jak wygląda życie z partnerem, który zakłóca nasz sen? Zobacz wideo.

15 marca - Dzień Walki z Chrapaniem

15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Dawniej chrapanie uznawane było jako oznaka dobrego snu, obecnie jednak uważa się, że może mieć wpływ na gorszą jakość snu, a w efekcie pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. W tym dniu warto zastanowić się, czy problem ten nie dotyka także nas, a jeśli tak, to zwrócić do odpowiedniego lekarza - laryngologa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Ewa Owczarek

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości