Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej

Na czym polega bezdech senny? Objawy i leczenie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Budzisz się zmęczony, boli Cię głowa i masz spierzchnięte usta, a inni skarżą się na Twoje chrapanie? Uważaj, bo te objawy mogą wskazywać na bezdech senny, czyli poważną dolegliwość, którą bardzo często bagatelizują nie tylko sami chorzy, ale i lekarze, do których się udają. Jest to ogromny błąd, ponieważ bezdech senny nie tylko znacząco pogarsza jakość snu, ale może także powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Istnieją jednak metody trafnej diagnostyki i leczenia tej dolegliwości.

Bezdech senny może powodować wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. W zaawansowanym stadium stanowi też zagrożenie dla życia, dlatego warto wiedzieć, jak można go zdiagnozować i skutecznie wyleczyć.

Bezdech senny – co to jest? Rodzaje bezdechu sennego

W 1999 roku American Academy of Sleep Medicine zdiagnozowała bezdech senny jako „chorobę charakteryzującą się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych”.

Wyróżnia się 3 typy bezdechu sennego:

  • obturacyjny bezdech senny – związany z blokowaniem przez zwiotczałe mięśnie gardła lub języka przepływu powietrza przy zachowaniu pracy klatki piersiowej,
  • centralny bezdech senny – związany z zatrzymaniem przepływu powietrza wraz z brakiem ruchów klatki piersiowej podczas oddychania; wynika z zaburzeń pracy struktur mózgu odpowiedzialnych za zachowanie prawidłowej pracy układu oddechowego,
  • mieszany bezdech senny – wynika jednocześnie z obydwu wymienionych wyżej powodów.

Bezdech senny – przyczyny

Bezdech senny powodowany jest przez spadek napięcia mięśni podczas snu , co skutkuje zapadaniem się ścian gardła. Może do tego dochodzić z powodu małej i cofniętej żuchwy, przerostu migdałków, podniebienia czy języka, otyłości, menopauzy, niektórych leków, a także chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy niedoczynność tarczycy. Ryzyko wystąpienia bezdechu zwiększają również polipy i krzywa przegroda nosowa.

Bezdech senny – objawy

Można podejrzewać występowanie bezdechu sennego, gdy zostaną zaobserwowane następujące objawy: głośne, gwałtownie przerwane chrapanie, niespokojny sen, wybudzanie się w nocy, gwałtowne, chaotyczne wdychanie powietrza, lęk po przebudzeniu niepozwalający na ponowne zaśnięcie, nadmierna potliwość i oddawanie moczu nocą.

Objawy bezdechu sennego są możliwe do zaobserwowania nie tylko w nocy, ale i w dzień. Są to m.in.:

  • ból głowy,
  • suchość w ustach po przebudzeniu,
  • zmęczenie pomimo optymalnego czasu snu i ciągła senność,
  • opóźnione reakcje psychomotoryczne,
  • drażliwość i nerwowość,
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • u mężczyzn może dochodzić do zaburzeń potencji.

Bezdech senny u dzieci

Zespół bezdechu sennego zdarza się także u najmłodszych. Jest to niezwykle groźne zaburzenie, które objawia się podobnie jak u dorosłych – niespokojnym snem, chrapaniem, zauważalnymi przerwami w oddychaniu. Może ono spowodować niewłaściwą wymianę oddechową w płucach. Na bezdech senny najczęściej cierpią dzieci w wieku 3–6 lat . Przyczyną są z reguły powiększone migdałki – ponad 90% maluchów po ich usunięciu odzyskuje spokojny sen.

Do jakiego lekarza zgłosić się z podejrzeniem bezdechu sennego?

Z bezdechem sennym u dzieci najlepiej poradzi sobie pediatra lub alergolog dziecięcy. Dorośli z tym problemem powinni udać się do laryngologa, internisty lub pulmonologa. Są oni w stanie potwierdzić lub wykluczyć zaburzenie na podstawie badań i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

Bezdech senny – diagnostyka i badanie

Bezdech senny najszybciej i najdokładniej może być zdiagnozowany na postawie badania polisomnograficznego. Jest ono wykonywane podczas snu pacjenta w szpitalu, specjalnym ośrodku lub w jego domu. Urządzenia rejestrują m.in.: fazy snu, mikroprzebudzenia, intensywność i czas chrapania, ruchy gałek ocznych, oddech, stężenie tlenu we krwi, zmiany pozycji ciała i napięcie mięśniowe.

Przydatne w diagnostyce bezdechu sennego jest również badanie pozwalające oznaczyć miejsca ewentualnych zwężeń w drogach oddechowych oraz badania endoskopowe.

Bezdech senny – leczenie

Dopiero po zdiagnozowaniu zaburzenia i jego przyczyn można rozpocząć właściwe leczenie bezdechu sennego . Z reguły zalecana jest zmiana trybu życia, zmniejszenie masy ciała, dbanie o właściwą pozycję podczas snu i unikanie alkoholu. Ponadto podejmowane jest leczenie chorób (układu krążenia i nerwowego), które mogą wywoływać bezdech senny. Popularną metodą zwalczania tej dolegliwości jest stosowanie aparatu na bezdech senny , który ułatwia oddychanie w czasie snu poprzez wytwarzanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, by utrzymać je otwarte. W przypadku zaawansowanego bezdechu sennego konieczne może być wykonanie zabiegu laryngologicznego lub leczenie ortodontyczne, które ma na celu wysunięcie żuchwy, dzięki czemu zostaje zwiększone napięcie mięśni gardła.

Bezdech senny – skutki

Jak wspomniano wcześniej, nieleczony bezdech u dorosłych czy dzieci może wywołać szereg konsekwencji. Do najgroźniejszych z nich należą:

  • trwały spadek koncentracji,
  • wydłużone reakcje psychomotoryczne,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • udar mózgu,
  • zwał,
  • zagrożenie cukrzycą typu II.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!