Oddychanie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności. Jednak u bardzo małych zdarzają sytuacje, gdy wstrzymują one oddech na kilka, czy nawet kilkanaście sekund. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy taka sytuacja powinna wzbudzić niepokój rodzica?
Wstrzymuje oddech u dziecka - czy to powód do niepokoju?
Rytm oddechowy u dziecka jest zupełnie inny niż u osoby dorosłej. Maluch oddycha znacznie szybciej. Zazwyczaj robi to ok. 60 razy na minutę. Zdarzają się także sytuacje, gdy dziecko na kilka czy nawet kilkanaście sekund zupełnie wstrzymuje oddech. Nagranie z taką sytuacją na popularnej platformie TikTok zamieścił pewien lekarz.
Chore dzieci
Chore dzieci
Warto wiedzieć, że takie sytuacje się zdarzają i jednorazowy epizod nie stanowi powodu niepokoju. Jeśli jednak nawracają - konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.
Czy wstrzymywanie oddechu u dzieci jest niebezpieczne?
Rodzice muszą sobie zdawać sprawę, że bezdechy u noworodków - niestety - się zdarzają. Im wcześniej przed wyznaczonym terminem maluch przyszedł na świat, tym większe jest prawdopodobieństwo, że takie sytuacje będą miały miejsce. - Bezdechy są jedną z przyczyn śmierci łóżeczkowej. Stąd bardzo modne są wszystkie monitory oddechu i czynności życiowych, które kontrolują to, czy dziecko oddycha prawidłowo - powiedział w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Grzegorz Sokołowski internista, Intima Clinic.
Czasem zdarza się, że takie bezdechy trwają niezwykle krótko i rodzic nawet ich nie zauważa. Gdy jednak dostrzega taką sytuację, powinien sprawdzić, czy oddech u dziecka powrócił, np. delikatnie nim potrząsnąć, czy dmuchnąć w twarz. - Jeśli dziecko nie reaguje na bodźce, konieczne będzie podjęcie resuscytacji. Należy pamiętać, że utrata przytomności przez dziecko nie zawsze ma związek z bezdechem - dodał specjalista.
Zdaniem specjalisty jednorazowe wstrzymanie oddechu przez dziecko nie powinno budzić niepokoju rodziców. Gdy tych bezdechów jest więcej - konsultacja jest absolutnie konieczna. - Może to wymagać hospitalizacji, dodatkowej diagnostyki, być może przeprowadzenia badań obrazowych, które pokażą przyczynę zaburzenia rytmu oddechowego. Takich sytuacji nie można absolutnie bagatelizować - dr Grzegorz Sokołowski internista, Intima Clinic.
Należy podkreślić, że nie ma jednej przyczyny bezdechów. Każde dziecko jest inne, inaczej przebiegał jego rozwój, poród. Tym samym do każdego konieczne jest indywidualne podejście.
@lifeofadoctor Breath holding spell explained#greenscreenvideo
♬ original sound - SavageLife225
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czterolatka narzekała na ból ucha. Kilka miesięcy później zmarła
- Wyniki badań naukowców UJ: smog może mieć natychmiastowe, negatywne skutki na rozwój dzieci
- Ma 300 rodzeństwa. "Mama widywała się z ojcem tylko po to, by zajść w ciążę"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Vera Livchak/Getty Images