Co oznacza wstrzymywanie oddechu u dziecka? "Takich sytuacji absolutnie nie można bagatelizować"

noworodek
Wstrzymywanie oddechu u dziecka
Źródło: Vera Livchak/Getty Images

Oddychanie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności. Jednak u bardzo małych zdarzają sytuacje, gdy wstrzymują one oddech na kilka, czy nawet kilkanaście sekund. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy taka sytuacja powinna wzbudzić niepokój rodzica?

Wstrzymuje oddech u dziecka - czy to powód do niepokoju?

Rytm oddechowy u dziecka jest zupełnie inny niż u osoby dorosłej. Maluch oddycha znacznie szybciej. Zazwyczaj robi to ok. 60 razy na minutę. Zdarzają się także sytuacje, gdy dziecko na kilka czy nawet kilkanaście sekund zupełnie wstrzymuje oddech. Nagranie z taką sytuacją na popularnej platformie TikTok zamieścił pewien lekarz.

Chore dzieci

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Warto wiedzieć, że takie sytuacje się zdarzają i jednorazowy epizod nie stanowi powodu niepokoju. Jeśli jednak nawracają - konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.

Czy wstrzymywanie oddechu u dzieci jest niebezpieczne?

Rodzice muszą sobie zdawać sprawę, że bezdechy u noworodków - niestety - się zdarzają. Im wcześniej przed wyznaczonym terminem maluch przyszedł na świat, tym większe jest prawdopodobieństwo, że takie sytuacje będą miały miejsce. - Bezdechy są jedną z przyczyn śmierci łóżeczkowej. Stąd bardzo modne są wszystkie monitory oddechu i czynności życiowych, które kontrolują to, czy dziecko oddycha prawidłowo - powiedział w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Grzegorz Sokołowski internista, Intima Clinic.

Czasem zdarza się, że takie bezdechy trwają niezwykle krótko i rodzic nawet ich nie zauważa. Gdy jednak dostrzega taką sytuację, powinien sprawdzić, czy oddech u dziecka powrócił, np. delikatnie nim potrząsnąć, czy dmuchnąć w twarz. - Jeśli dziecko nie reaguje na bodźce, konieczne będzie podjęcie resuscytacji. Należy pamiętać, że utrata przytomności przez dziecko nie zawsze ma związek z bezdechem - dodał specjalista.

Zdaniem specjalisty jednorazowe wstrzymanie oddechu przez dziecko nie powinno budzić niepokoju rodziców. Gdy tych bezdechów jest więcej - konsultacja jest absolutnie konieczna. - Może to wymagać hospitalizacji, dodatkowej diagnostyki, być może przeprowadzenia badań obrazowych, które pokażą przyczynę zaburzenia rytmu oddechowego. Takich sytuacji nie można absolutnie bagatelizować - dr Grzegorz Sokołowski internista, Intima Clinic.

Należy podkreślić, że nie ma jednej przyczyny bezdechów. Każde dziecko jest inne, inaczej przebiegał jego rozwój, poród. Tym samym do każdego konieczne jest indywidualne podejście.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości