Chrapanie często staje się powodem żartów rodziny czy znajomych. To specyficzny odgłos, który wydaje śpiąca osoba. W większości przypadków nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, ale nawet wtedy nie należy go lekceważyć. Sposoby na chrapanie mogą pomóc tylko w przypadku braku bezdechów sennych, które objawiają się głośnym chrapaniem przerywanym chwilą ciszy i następującym po niej jeszcze głośniejszym dźwiękiem. Bezdechy to nic innego jak przerwa w oddychaniu, która jest naprawdę niebezpieczna, dlatego przy rozpoznaniu u siebie lub partnera podobnych oznak, warto jak najszybciej zapisać się na wizytę u laryngologa. Codzienne chrapanie, któremu nie towarzyszą bezdechy, można spróbować wyleczyć domowymi sposobami. Sprawdź, który z nich będzie najbardziej skuteczny w twoim przypadku.
Zobacz także: Koblacja. Metoda leczenia chrapania
Sposoby na chrapanie a jego przyczyny
Prawidłowe rozpoznanie przyczyny chrapania jest podstawowym krokiem do poradzenia sobie z problemem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie techniki zastosować i jakie zmiany musisz wprowadzić w swoim życiu, żeby w końcu przestać chodzić niewyspanym i zmęczonym.
Jedną z głównych przyczyn chrapania wśród ludzi dorosłych jest otyłość. Przyczyną może być również przerost migdałków lub skrzywienie przegrody nosowej, znacznie częściej pojawiające się u dzieci. W tym przypadku jednak nie sprawdzą się naturalne sposoby na chrapanie , konieczna będzie ingerencja chirurgiczna. Chrapanie może być także skutkiem choroby, infekcji, kataru czy alergii, co z kolei można wyleczyć, stosując jeden z podanych poniżej sposobów na chrapanie w nocy . Co ważne, mężczyźni chrapią znacznie częściej niż kobiety, za co odpowiedzialna jest odmienna budowa anatomiczna, utrudniająca przepływ powietrza.
Sprawdzone sposoby na chrapanie – zmień swój styl życia
Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się dolegliwości jest zmiana stylu życia. Jeśli nie masz pewności, czy twój problem da się zwalczyć, stosując domowe i sprawdzone sposoby na chrapanie, wypróbuj najpierw którąś z poniższych metod. Jeśli żadna z nich nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczna będzie wizyta u lekarza i badanie. Jak pozbyć się chrapania i na co zwrócić uwagę?
Zobacz także: Chrapanie. Co jeszcze nas drażni w partnerach?
Pozycja snu
Osoby śpiące na plecach chrapią znacznie częściej niż te, które preferują sen na boku lub brzuchu. Jest to spowodowane zmianą ułożenia języka, co z kolei prowadzi do otwierania ust i zwężenia się gardła. Zmiana pozycji to dobry sposób na chrapanie , który sprawi, że problem nie będzie się już pojawiał.
Stosowanie używek
Alkohol i papierosy są częstą przyczyną chrapania w nocy. Nikotyna powoduje podrażnienia gardła i przyczynia się do powstawania obrzęków śluzówki. Z kolei alkohol, nawet niskoprocentowy, powoduje zwiotczenie mięśni w jamie ustnej , co tylko wzmaga problem. Niespożywanie alkoholu przed snem i pozbycie się uciążliwych nałogów, takich jak palenie papierosów, to skuteczne sposoby na chrapanie.
Waga i BMI
Nie tylko otyłość, ale również nieznaczna nadwaga to jedna z najczęstszych przyczyn chrapania. W takim przypadku jedynym sposobem na pozbycie się problemu jest wprowadzenie odpowiedniej diety i ćwiczeń . Szczupłe osoby znacznie rzadziej chrapią w nocy. Odchudzanie może okazać się jedynym rozwiązaniem, które pomoże. Pozbycie się zbędnych kilogramów pozytywnie wpłynie na samopoczucie, a mięśnie szyi przestaną uciskać gardło.
Przebyte infekcje
W trakcie choroby lub nawet kilka tygodni po niej może pojawić się chrapanie, które będzie związane z przebytymi infekcjami. Niewyleczony katar, powiększone migdałki czy zapalenie zatok zmuszają organizm do oddychania ustami, kiedy nos jest zatkany. Wyleczenie dolegliwości będzie równoznaczne z zaprzestaniem chrapania w nocy.
Rodzaj poduszki
Nieodpowiednio dobrana poduszka może negatywnie wpłynąć nie tylko na jakość snu, ale również na pojawienie się chrapania i nieustannego zmęczenia. Wysokie poduszki zwiększają podatność organizmu na chrapanie , niskie z kolei korzystnie wpływają na regenerację organizmu. Najlepiej zaopatrzyć się w poduszki, które dopasowują się do kształtu głowy.
Temperatura pomieszczenia
Zachowanie odpowiedniej temperatury w sypialni ma ogromne znaczenie dla dobrego snu. Przed pójściem spać warto dokładnie przewietrzyć pokój. Optymalna temperatura do snu to około 20℃ . To ważne szczególnie zimą, kiedy odkręcone grzejniki nie tylko ogrzewają powietrze w domu, ale również je wysuszają, co skutkuje przesuszaniem błon śluzowych i nasileniem chrapania.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN