Profilaktyka zdrowia

Czy chrapanie u dziecka powinno zaniepokoić rodziców?

Profilaktyka zdrowia

Chrapanie to przypadłość, która pojawia się także u dzieci i tak samo, jak u dorosłych może być niebezpieczna. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marylandu w College Park wykazały, że chrapiące dzieci znacznie częściej mają problemy behawioralne. Co to oznacza w praktyce?

Chrapanie u dzieci - do czego może doprowadzić?

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marylandu w College Park wykazały, że dzieci, które chrapią, częściej są nadpobudliwe, mają problemy z koncentracją oraz nauką.

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się wynikom rezonansu magnetycznego. Wszystkie skany pochodziły z badań dzieci w wieku 9 i 10 lat, którym zdarza się chrapać co najmniej 3 razy w tygodniu. Analiza ponad 10 tysięcy obrazów pokazała, że miały one cieńszą korę mózgową - część mózgu odpowiedzialną za procesy myślowe i kontrolę emocji.

Zdaniem badaczy za te zmiany odpowiedzialny jest bezdech senny, czyli wstrzymanie lub znaczne spłycenie oddechu podczas snu. Mniejsza ilość tlenu, który dociera do mózgu, może prowadzić do uszkodzenia kory mózgowej, a w konsekwencji zmienić zachowanie dziecka.

Bezdech senny u dzieci

O tym, że bezdech senny wpływa na zachowanie dzieci, badacze informowali już wcześniej. Niestety wielu rodziców i lekarzy nie zdaje sobie sprawy, że zmiany behawioralne obserwowane u pociechy mogą mieć związek właśnie z bezdechem. W ogromnej większości przypadków u takich dzieci błędnie rozpoznaje się ADHD i poddaje niepotrzebnemu leczeniu.

Tymczasem za bezdech senny u dzieci najczęściej odpowiadają problemy z migdałkami. Ich usunięcie bardzo często rozwiązuje problem. Chrapanie może mieć też związek ze skrzywioną przegrodą nosową lub alergią.

Czasem zdarza się, że bezdech senny wynika z problemów sercowo-naczyniowymi. Na szczęście wszystkie te zmiany w mózgu wywołane niewielkim niedotlenieniem są odwracalne. Po wyleczeniu bezdechu wszystko wraca do normy.

Zobacz także:

13-letnia córka Agaty Mróz o hejcie, który ją spotyka po śmierci mamy. "Wiem, że mojemu tacie było ze mną ciężko"

Wirus wywołujący przeziębienie chroni przed COVID-19? "Oba patogeny konkurują ze sobą"

Wojciech Cugowski i Kruk nagrali wspólną płytę. "Znamy się od wielu lat"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości