Chrapanie jest często bagatelizowane przez wiele osób. Uznawane jest po prostu za dokuczliwy odgłos w czasie spania. Jednak nie można go lekceważyć. Chrapanie może powodować dolegliwości związane z niedoborem tlenu w organizmie w czasie snu. Jest często objawem towarzyszącym poważnej choroby, jaką jest bezdech nocny. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak leczyć tę przypadłość i jaki lek na chrapanie jest najlepszy.
Chrapanie to przypadłość, która pojawia się także u dzieci i tak samo, jak u dorosłych może być niebezpieczna. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Marylandu w College Park wykazały, że chrapiące dzieci znacznie częściej mają problemy behawioralne. Co to oznacza w praktyce?
Co dziesiąty Polak nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co to jest? Jakie czynniki ryzyka mogą wpłynąć na występowanie bezdechu? Jakie są objawy tej choroby, a jakie następstwa? Za pomocą jakich badań można wykryć chorobę? Czy bezdech można wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: prof. Robertem Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie - światowej klasy specjalistą w dziedzinie bezdechu.