Każdy z nas ma sny?
To, czy w nocy będzie się nam coś śniło, zależy od wielu czynników. Co więcej, są osoby, u których sny nie pojawiają się w ogóle. - Sen - sam w sobie - nie jest powiedziane, że będzie występował codziennie, każdej nocy. To jest rzecz, która jest swego rodzaju kombinacją przypadku, emocji, stresu, którego doświadczamy w ciągu dnia. Są osoby, które w ogóle nie doświadczają snów, ale są osoby, które doświadczają snów każdej nocy - powiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Wojciech Kuczyński, ekspert medycyny snu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem.
Kiedy mówi się o śnie, często pojawia się termin "świadome śnienie". - To jest możliwość kontroli nas, naszego stanu w trakcie snu, ale to nie jest to samo, co kontrolowanie i przewidywanie tego, o czym będziemy śnili. Tak fajnie to nie wygląda. Sen - sam w sobie - to jest kompilacja emocji, zdarzeń, które miały miejsce przypadkowo w ciągu dnia, tygodnia - dodał.
Trzeba też pamiętać, że niektóre nasze sny są zupełnie abstrakcyjne i nie mają żadnego związku z tym, czego doświadczyliśmy czy przeżyliśmy. - Stąd przede wszystkim biorą się wszystkie mity i wierzenia dotyczące snów i tego, jakie mają znaczenie - wyjaśnił.
Dlaczego nie zawsze pamiętamy swoje sny?
- Sen składa się z cykli, które powtarzają się mniej więcej co 60-90 minut, kiedy występuje faza snu REM. Wszystkie marzenia senne, czyli zarówno koszmary, jak i te przyjemne zdarzenia, które mają miejsce w nocy, występują w fazie snu REM, czyli jeżeli obudzimy się fazie snu REM, to mamy szansę zapamiętać nasz sen. Dlatego nie każdy pamięta swój sen - tłumaczył nasz rozmówca.
Warto dodać, że podczas snu nasze mięśnie wiotczeją. To zupełnie naturalny i potrzebny proces. Zdarzają się jednak osoby, u których ten mechanizm nie działa i podczas snu pozostają one aktywne ruchowo. Czy takie sytuacje są niebezpieczne? Czy wymagają leczenia? Dowiecie tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Pamiętam pacjentów, którzy śpiąc, przesadzali kwiatki". Dlaczego niektórzy z nas lunatykują?
- Drzemka w ciągu dnia. Kiedy nam służy?
- Bezdech senny to nie tylko męski problem. Kiedy i u kogo może się rozwinąć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News