Wielu rodziców decyduje się na to, żeby ich pociecha spała z nimi w jednym łóżku. Tymczasem takie praktyki nie niosą za sobą nic dobrego. Co na ten temat mówią specjaliści?
Do sprawy odniosło się Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (AAP).
Dalsza część tekstu poniżej
Ilu rodziców śpi z dzieckiem w jednym łóżku?
Choć powody, dla których rodzice decydują się spać razem z dzieckiem są bardzo różne, to zdaniem ekspertów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (AAP) nie powinno się tego praktykować. W ocenie specjalistów jeśli dziecko nie może mieć swojego pokoju, to niech ma przynajmniej własne łóżko np. w postaci zwykłej dostawki lub - w przypadku bardzo małych dzieci - gondoli.
Tymczasem najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskie stowarzyszenie pokazują, że aż 45 proc. mam pozwala dziecku spać ze sobą. Warto dodać, że do udziału w badaniu zaproszono kobiety, których pociechy mają od 8 do 12 lat.
Co więcej, 13 proc. mam wyznało, że spanie z dzieckiem jest u nich czymś zupełnie normalnym i zdarza się praktycznie codziennie.
Spanie z dzieckiem. Czy jest szkodliwe?
W ocenie specjalistów takie praktyki nie niosą za sobą nic dobrego. Przede wszystkim dziecko, które śpi z rodzicami w jednym łóżku ma krótszy, często przerywany sen, tym samym jest on znacznie mniej wartościowy. Może to również zaburzyć cykl snu i czuwania, a tym samym spowodować, że dziecko będzie bardzo późno kładło się spać i późno wstawało.
Na tym jednak nie koniec. Eksperci z AAP dodają, że dzieci, które śpią z rodzicami częściej zmagają z lękami, depresją, brakuje im pewności siebie. Zdarza się, że mają też problemy z pamięcią. Zdaniem lekarzy takie dzieci są bardziej zagrożone otyłością i problemami ze snem w dorosłym życiu.
Trzeba sobie również zdawać sprawę, że spanie z dzieckiem odbija się na życiu intymnym rodziców. Brak bliskich relacji, czułości między partnerami stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozpadów związków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na to uważaj w czasie podróży. "Tablet w rękach dziecka może ciąć jak kosa z dużą prędkością"
- Gęś Pipa odchodzi w zapomnienie. Lato 2024 należeć będzie do niego
- Na twoim samochodzie widnieje naklejka z imieniem dziecka? Lepiej ją zdejmij
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: edziecko.pl/medicinenet.com
Źródło zdjęcia głównego: Yuri_Arcurs/Getty Images