Czy kot w łóżku to dobry pomysł? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Twój kot śpi z tobą w łóżku?
Twój kot śpi z tobą w łóżku?
Źródło: GettyImages/Image by Chris Winsor

Każdy właściciel kota wie, że mruczki uwielbiają wylegiwać się w naszych łóżkach. Choć ma to wiele plusów, w tym poprawia nam samopoczucie, spanie z kotem nie jest bezpieczne dla wszystkich. Kto powinien zrezygnować z dzielenia łóżka ze swoim pupilem?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

DD_20241030_Ula_REP
Jak utrzymać czystość w domu z kotem?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Spanie z kotem w jednym łóżku - czy to bezpieczne?

Ponad połowa właścicieli kotów przyznaje, że pozwala swoim kotom spać w łóżku. Te małe puszyste zwierzątka działają kojąco, szczególnie gdy zaczynają uroczo mruczeć i ugniatać kołdrę łapkami. Jednak spanie z kotem to nie tylko same plusy. Niektórzy właściciele mimo ogromnej miłości do zwierząt, nie powinny z nimi spać.

Zacznijmy najpierw od pozytywów płynących z posiadania kota. Zdaniem naukowców koty redukują stres, obniżają poziom lęku, poprawiają jakość życia oraz zdrowia. Spanie ze zwierzakiem może więc pozytywnie wpływać na nastrój właściciela i udowodniono nawet, że taka interakcja poprawia stan psychiczny.

Posiadanie zwierząt jest też zbawienne w kwestii zdrowia fizycznego. Badania wskazują, że bliska obecność pupili może korzystnie wpływać na nasz układ krwionośny, w tym na regulację ciśnienia krwi i tętna.

Kiedy nie powinno się spać z kotem?

Niestety, w niektórych przypadkach spanie z kotem może być szkodliwe dla naszego zdrowia, w tym np. zwiększyć ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami. Kontakt ze śliną czy odchodami zwierząt może grozić zakażeniem różnego rodzaju drobnoustrojami.

Koty wychodzące czy młode kociaki mogą być nosicielami pasożytów i groźnych drobnoustrojów. Uważać trzeba także w przypadku mruczków jedzących surowe mięso - są bardziej narażone na zakażenie pasożytami, dlatego nie powinny spać z nami w łóżku. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. Zarażenie się chorobą odzwierzęcą toksoplazmozą może skutkować wadami rozwojowymi płodu, czy nawet jego obumarciem.

Kot nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Na toksoplazmozę chorują szczególnie koty bezdomne i wychodzące, a zwłaszcza młode. Koci towarzysz w łóżku to niezbyt dobry pomysł dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Są to zwierzęta nocne, uwielbiają szaleć, co może utrudnić spokojny sen. Ze spania z kotami powinny zrezygnować również osoby z astmą, alergiami oraz dzieci. Kocia sierść, naskórek oraz ślina są bardzo silnymi alergenami.

We wszystkich przypadkach, zgadzając się na obecność kota w naszym łóżku, musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu i zmianie pościeli.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości