Amerykańska rasa kotów laPerm powstała w sposób przypadkowy, na skutek naturalnej mutacji genu odpowiedzialnego za wygląd sierści. Pierwsze zwierzęta wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Do dziś są one jednymi z popularniejszych kotów w USA. Sprawdź, co je wyróżnia.
Niezwykle towarzyskie i przyjazne koty laPerm nie są zbyt dobrze znane w Polsce. Jeśli jednak zachwyciła cię ta rasa i chcesz adoptować zwierzaka z tak nietypowym i przyjemnym w dotyku futrem, możesz zdecydować się na kota z zagranicznej hodowli.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
Rasa ta powstała w sposób naturalny, za sprawą mutacji genu dominującego, a sama nazwa nawiązuje do wyglądu ich sierści. Słowo „perm” w języku angielskim używane jest jako określenie trwałej ondulacji, którą z kolei bardzo przypomina futerko kotów (zarówno osobników odmiany krótkowłosej, jak i długowłosej). Co warto wiedzieć o pochodzeniu i zachowaniu tych zwierząt przed adopcją?
Kot laPerm – pochodzenie i historia rasy
Pierwsze koty (przodkowie rasy laPerm) przyszły na świat w roku 1982 roku w Stanach Zjednoczonych, w stanie Oregon. Jedno z kociąt przez pierwsze kilka tygodni po urodzeniu było całkowicie łyse, dopiero później na jego ciele zaczęły pojawiać się delikatne, kręcone włosy. W kolejnym pokoleniu również urodziły się kocięta o takim futrze, co świadczy o tym, że rasa powstała w sposób zupełnie naturalny, bez ingerencji człowieka. Za sierść odpowiedzialny jest zmutowany gen dominujący. Nietypowy wygląd kotów laPerm spodobał się ludziom na tyle, że postanowiono rozpocząć ich pierwszą oficjalną hodowlę.
Cena kotów laPerm – ile trzeba zapłacić za zwierzaka?
W Europie rasa laPerm jest rzadko spotykana, w związku z czym mogą pojawić się pewne trudności ze znalezieniem oficjalnych hodowców. Koty te można kupić z hodowli w Europie, w Polsce jest o nie ciężko. Cena to około 2-3 tysięcy euro.
Jak wyglądają przedstawiciele rasy laPerm?
Charakterystyczną cechą kotów rasy laPerm jest kręcona sierść. Spotyka się zarówno odmiany długowłose, jak i krótkowłose (o krótkiej lub średniej długości). Sierść jest delikatna i przyjemna w dotyku. W przypadku kotek futro jest mocniej skręcone, kocury mają częściej futro falowane. W pierwszych miesiącach życia kocięta mogą być całkowicie łyse lub z niewielką ilością okrywy włosowej. Zmiana futra następuje zazwyczaj w 2–4 miesiącu życia. W obrębie rasy mogą występować osobniki o dowolnym kolorze oczu. Ponadto koty mają dobrze zbudowane, szczupłe ciało.
Charakter kotów rasy laPerm
Koty laPerm to zwierzaki o przyjaznym i łagodnym usposobieniu, które nawiązują silną więź ze swoim opiekunem. Uwielbiają kontakt z człowiekiem, chętnie się przytulają oraz wskakują na kolana. Idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi, a także osób starszych. Potrafią dopasować się do otoczenia, dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt i są wobec nich niezwykle tolerancyjne. Do późnej starości uwielbiają zabawy i aktywny sposób spędzania czasu. Są ciekawe świata i inteligentne.
Zdrowie, żywienie i pielęgnacja kotów laPerm
Koty laPerm cieszą się dość dobrym zdrowiem, żyją przeciętnie od 15 do 20 lat. Bardziej niż inne rasy są jednak narażone na problemy z sercem, zwłaszcza na wystąpienie kardiomiopatii przerostowej, polegającej na nienaturalnym zgrubieniu mięśnia serca. Choroba jest możliwa do wykrycia jeszcze we wczesnym stadium, dzięki czemu zdrowie i życie kota nie będzie zagrożone i można będzie dobrać odpowiednie leczenie. W celu wykrycia kardiomiopatii przerostowej używa się echokardiografu. Zaleca się przeprowadzenie przynajmniej jednego badania w ciągu roku.
W hodowlach tych kotów odnotowuje się także zachorowania na niedobór kinazy pirogronianowej, która skutkuje problemami z krwią oraz wywołuje anemię. Jest to choroba o podłożu dziedzicznym, która często ma wpływ na długość życia pupila. Zwierzęta będące jej nosicielami powinny zostać wykluczone z reprodukcji.
W kwestii żywienia kotów laPerm zaleca się stosowanie karmy mokrej i suchej o wysokiej jakości. Warto wcześniej skonsultować upodobania kotów, a także ich wiek i aktywność fizyczną z weterynarzem. Lekarz na podstawie tych informacji dobierze odpowiedni produkt. Przedstawiciele rasy mają też skłonności do tycia, co należy wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu porcji pokarmu.
Pielęgnacja czworonogów nie jest zbyt skomplikowana. Podobnie, jak w przypadku innych ras, właściciel powinien stale kontrolować stan uzębienia, uszu oraz oczu. W zależności od rodzaju sierści koty powinny być czesane raz lub dwa razy w tygodniu (osobniki długowłose częściej), zwłaszcza w okresie linienia. Do rozczesywania futra czworonogów zaleca się zakup specjalnej szczotki o rzadkich ząbkach, która nie zniszczy oryginalnej, kędzierzawej faktury włosa.
Zobacz także:
- Najpopularniejsze koty rasowe. Które cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy wiesz, jaki jest najdroższy kot świata? Kociak może kosztować nawet 120 tysięcy złotych
- Maine Coon, czyli kot jak ryś. Jak o niego dbać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Kadres/Pixabay