Koty znają swoje imiona i reagują na nie. "Starają się nas zrozumieć bardziej, niż nam się wydaje"

koty
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców, koty łączą konkretne słowa z obrazami. Ponadto "znają" swoje imiona i reagują na nie poprzez specyficzne poruszanie głową i uszami. Jak to zbadano? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym Dagmara Kaczmarek-Szałkow z TVN 24.

Japonia. Nowatorskie badania "językowych umiejętności" kotów

Na łamach czasopisma "Scientific Reports" ukazała się analiza kolejnych "językowych umiejętności" kotów. Dotychczas naukowcy prowadzący badania nad tymi uroczymi zwierzakami odkryli, że "znają" one swoje imiona i reagują na nie poprzez specyficzne poruszanie głową i uszami, a także potrafią połączyć ludzkich i kocich członków rodziny z konkretnymi imionami. Teraz badacze poinformowali o kolejnym zaskakującym odkryciu związanym z kotami.

Choć miłośnicy kotów mogą mieć czasami wrażenie, że pupile ignorują ich polecenia, nie jest to prawda. Mruczki potrafią bowiem reagować na ludzki język na wiele sposobów. Wynika to z badań przeprowadzonych na grupie 31 dorosłych kotów domowych przez naukowców z japońskiego Uniwersytetu Azabu. W ich trakcie zwierzęta zostały poddane testowi służącemu zazwyczaj do badania procesów nauki słów u niemowląt. Polegał on na wyświetlaniu krótkich filmów, którym towarzyszyły zmyślone słowa. Zwierzaki zobaczył dwie animacje - przy jednej wypowiadane zostawało słowo "keraru", a przy drugiej "parumo". Nagrania były zapętlone i odtwarzane, dopóki koty nie znudziły się i nie odwróciły wzroku. Następnie puszczano kotom te same filmy, ale wypowiadane w ich trakcie słowa zostały zamienione. Jakie obserwacje poczynili naukowcy?

Koty łączą obrazy ze słowami

Japońscy badacze zauważyli, że koty wpatrywały się w ekran o 33 procent dłużej, gdy w trakcie odtwarzania danej animacji słyszały inne słowo niż podczas oryginalnej transmisji. Ich zdaniem oznacza to, że był to sygnał zdziwienia zmianą.

- Niektóre koty nawet wpatrywały się w ekran z rozszerzonymi źrenicami, gdy słowa były zamienione - powiedziała główna autorka badania, Saho Takagi - Ich udział w eksperymencie był naprawdę uroczy - dodała.

Zwierzaki uczą się bez procesu nagradzania

Wyniki badań naukowców pokazują także, że koty mogą kojarzyć słowa, które często słyszą od ludzi, z odpowiadającymi im obiektami w otoczeniu. Co ciekawe, potrafią uczyć się tego zaskakująco szybko - zdecydowana większość zwierzaków nauczyła się każdego skojarzenia po zaledwie dwóch 9-sekundowych "lekcjach".

Badacze zwrócili też uwagę na to, że do zaszczepienia w mruczkach tej wiedzy nie były potrzebne ani specjalny trening, ani też obietnica nagrody. W podobny sposób, czyli bez zdefiniowanego systemu kar oraz nagród, nowych słów uczą się niemowlęta.

- Koty zwracają uwagę na to, co mówimy w życiu codziennym i starają się nas zrozumieć bardziej, niż nam się wydaje - stwierdziła badaczka.

- Bez żadnego systemu nagród i kar, po prostu przez długotrwałe pokazywanie obrazka i mówienia przy tym słowa, zapamiętują je i to w 9 sekund - mówiła w Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow z TVN 24.

Wynikami tych badań nie była zaskoczona prowadząca program Sandra Hajduk-Popińska. - Wiem, że koty są bardzo mądrymi zwierzakami - podsumowała właścicielka kota Teodora.

Więcej na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości