Detektyw Wróbel tropi egzotyczne zwierzęta
Adam Wajrak pochylił się nad tematem gatunków obcych i inwazyjnych, a swoją wiedzą podzielił się w książce "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze".
Jak przyznał, ze względu na działania człowieka i gwałtowne ocieplenie, do Polski przybywa masa gatunków, które mogą wydawać się nam egzotyczne np. czapla biała czy czapla nadobna. W miastach możemy zobaczyć także modliszki czy pająka - tygrzyka paskowanego.
- Będziemy mieć co chwilę nowe rzeczy, bo klimat się ociepla przez naszą działalność. Mamy biegającego kleszcza, który jest poszukiwany przez polskich naukowców. Niektóre będą sympatyczne np. czarna pszczoła, albo modliszki. Mogą być też mniej sympatyczne tj. pająki czy kleszcze, co będzie się wiązało z nowymi chorobami – powiedział ekspert.
Przyrodnik wyjaśnił także, skąd biorą się zmiany w przyrodzie. Jak się okazuje, część z nich następuje naturalnie, a pozostałe są sprawką człowieka. Wyrzucanie śmieci na ulicę, czy dokarmianie zwierząt potęguje chociażby przesiedlenia mew. Te widoczne są już nie tylko nad morzem, ale i w miastach.
- To wszystko dzieje się naturalnie i nienaturalnie z powodu człowieka. Szop pracz został przeniesiony. To jest groźny gatunek dla naszej przyrody. One mają to, czego nie ma żaden polski drapieżnik, chwytne łapki. One powinny być w Ameryce Północnej – powiedział.
Apel przyrodnika do społeczeństwa
Ekspert zaapelował także do ludzi, którzy jadą na wakacje do egzotycznego kraju, żeby nie przywozili z tych miejsc zwierząt oraz nasion. Działanie to może wyrządzić bardzo wielką krzywdę naszej przyrodzie.
- Jak już macie egzotyczne zwierzęta to nigdy nie zwracajcie im wolności tutaj, w Polsce. To może się źle skończyć – podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psy na wózkach w szkołach. "Niepełnosprawność to jest nasz, ludzki problem, nie psi"
- Tworzą azyl dla niepełnosprawnych psów. "Borykamy się z hejtem"
- Czworonogi na kółkach. Jak właściciel może wspierać niepełnosprawnego psa?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News