Ekostraż odebrała "przedszkolną maskotę". Zwierzę było w opłakanym stanie, dyrektorka poinformowała policję

Projekt bez nazwy (86)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko, co musicie wiedzieć o przedszkolach publicznych (napisy)
Wszystko, co musicie wiedzieć o przedszkolach publicznych (napisy)
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Wrocławska Ekostraż przeprowadziła interwencje z miejscowym przedszkolu. W placówce Hoguś przy ul. Kominiarskiej odnaleziono bezbronnego królika, mieszkającego w fatalnych warunkach. Małe akwarium, odchody i wychudzenie, to tylko niektóre z wielu zaniedbań, jakie odkryli wolontariusze. Gdy padła decyzja o zabraniu "maskotki", dyrekcja sprawę zgłosiła na policję.

Ekostraż interweniowała w sprawie królika

Takiego widoku wolontariusze wrocławskiej Ekostraży się nie spodziewali. Po przekroczeniu progu przedszkola ujrzeli wystraszonego królika umieszczonego w małym, szklanym akwarium o wymiarach 90-50 cm. Ponadto postawionym na korytarzu. Jak podkreśla grupa interwencyjna, zwierzę po pierwsze miało zdecydowanie za mało miejsca, po drugie było w opłakanym stanie. Przykry jest również fakt, że codziennie obok "maskotki" przechodzili pracownicy placówki, dzieci i rodzice. Nikt nie zwrócił uwagi, co dzieje się ze zwierzakiem.

- Niestety informacje się potwierdziły(…) Jego stan to tragedia: przerośnięte pazury - tak długie, że królik ma problemy z myciem się. Tył w odchodach i moczu, biegunka - kołtun z sierści i kału, który, no bądźmy poważni, w jeden dzień się przecież nie zrobił. Wychudzenie. Na łapach pododermatitis (wrzodziejące zapalenie skóry opuszek palcowych) z silnym stanem zapalnym. Królik nie miał w akwarium karmy, nie jesteśmy więc pewni, czy dostawał w ogóle pożywienie odpowiednie do gatunku. Nie wiemy, czy był wypuszczany. Ma problemy z chodzeniem i kicaniem, wykrzywiony nienaturalnie kręgosłup - przekazała Katarzyna Szakowska z wrocławskiej Ekostraży, cytowana przez portal tuwroclaw.pl.

Dyrektorka przedszkola nie widzi problemu. Wolontariuszy straszy policją

Nieco inną perspektywę na całą sytuację ma dyrektorka i pracownicy przedszkola. Zarządzającą placówką wciąż uważa, że zwierzę miało dobrą opiekę, a interwencja Ekostraży nie była słuszna. Co więcej, Agnieszka Świerkocka w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" podkreśla, że zabranie królika przez wolontariuszy, to kradzież. Oburzył ją również sposób, w jaki przeprowadzona została interwencja, dlatego też sprawę tę zgłosiła na policję.

- Rzecznik prasowa Ekostraży zapakowała szamoczące się zwierzę do małego, kartonowego pudełka, bez wentylacji. Następnie uciekła z przedszkola. Królik został potraktowany jak przedmiot - powiedziała dyrektorka, cytowana przez "Gazetę Wrocławską".

Jak dalej potoczy się los królika? O jego przyszłości zadecyduje wrocławski sąd. Aktywiści tłumaczą jednak, że decyzje o zabraniu poszkodowanego podjęli na podstawie ustawy o ochronie zwierząt. "Przedszkolną maskotkę" obejrzał także weterynarz, który stwierdził biegunkę, wychudzenie i rany na łapach z silnym stanem zapalnym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: Facebook/EkoStraż/Gazeta Wrocławska/tuwroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: lithiumcloud/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla