Pasażerowie lotniska w Warszawie mają dodatkowy przywilej. Cieszy się dużą popularnością

Jak wyrobić paszport tymczasowy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Propozycje na weekendowy wyjazd
Propozycje na weekendowy wyjazd
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od roku na Lotnisku Chopina w Warszawie wydawane są paszporty tymczasowe. Ile osób skorzystało z takiej możliwości? Kto może uzyskać taki dokument? Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać paszport?

Paszport tymczasowy - jak go uzyskać?

Od 20 kwietnia 2023 roku w ogólnodostępnej strefie w Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie znajduje się punkt paszportowy. Przez 5 dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku - między 8.00-20.00 podróżni mogą składać wnioski o paszport tymczasowy.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wiadomo, że do tej pory wydano 14 850 takich dokumentów. - W lipcu 2023 r. nasz punkt wydał aż 1894 paszporty. Niewiele mniej dokumentów wystawiono w sierpniu 2023 r. – 1846 - czytamy w komunikacie wydanym przez MSWiA. Najwięcej paszportów, bo aż 131, wydano w piątek, 12 stycznia tego roku.

Ministerstwo podało, że najwięcej paszportów tymczasowych wydawano osobom, które podróżowały do Wielkiej Brytanii, Egiptu, Turcji, Włoch i Hiszpanii. Najczęstszym powodem wyrobienia dokumentu jest zostawienie paszportu w domu. - Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument niewłaściwy np. prawo jazdy albo nieważny. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi - podało MSWiA.

W komunikacie podano, że zdarzały się też bardziej wyjątkowe sytuacje. Na przykład jeden z podróżnych dzięki takiemu paszportowi mógł wyjechać i zobaczyć swoje wnuka. Co więcej, taki dokument musiała wyrobić jedna z osób z Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

Osoba, która chce wyrobić paszport tymczasowy - w pierwszej kolejności - musi wypełnić wniosek. Powinna też posiadać bilet lotniczy. Na miejscu pracownik sprawdza tożsamość danej osoby oraz wykonuje zdjęcie, które musi pojawić się w dokumencie. - Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu - wyjaśnił resort.

Więcej na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: mb/ams/KO

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: scyther5/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki