przedszkole

  Początek roku szkolnego to ważny, ale i stresujący moment dla pierwszoklasistów oraz maluchów, które właśnie zaczęły chodzić do przedszkola. Co zrobić, by dziecko z radością chciało spotykać się z rówieśnikami? Czy można uniknąć smutnych pożegnań przed drzwiami placówki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog dziecięcy Marta Żysko.

  Czym zachwyca placówka?

  "Nie możemy sobie pozwolić na ogrzewanie".

  Jakie wybrać, by nie przemęczyć malucha? Kiedy zrezygnować?

  Zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny wiąże się ze sporymi wydatkami. Rodzice muszą kupić swoim pociechom książki czy artykuły papiernicze. Mogłoby się wydawać, że wyprawki potrzebują także przedszkolaki. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Kiedy wyprawka jest konieczna, a kiedy rodzice nie muszą ponosić żadnych kosztów?

  Poznaj porady pedagoga.

  Matka zgłosiła się po malucha dopiero po tygodniu.

  - Ta scena obrazuje życie - komentują rozbawieni internauci.

  Karol ma 6 lat. W przedszkolu opiekunki miały na niego krzyczeć, straszyć i przedrzeźniać. Dyktafon, który chłopiec miał przy sobie, zarejestrował te agresywne zachowania. Czy maluch doświadczył przemocy? Jego mama zawiadomiła prokuraturę, a kuratorium przeprowadziło kontrolę. Wnioski są jednoznaczne.

  "Kiedyś nie było dużo zabawek i trzeba było samemu wymyślać"

  Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do publicznych przedszkoli. Niestety jej wyniki okazały się rozczarowujące dla wielu rodziców. W Warszawie ponad 2 tys. dzieci nie dostało się do placówek, wśród nich największą grupę stanowią maluchy w wieku 3 lat. Wiele osób pokłada nadzieję w rekrutacji uzupełniającej.

  "Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce".

  To idealna alternatywa dla tych rodziców, którzy nie chcą rozstawać się z dzieckiem na kilka godzin dziennie, a jednocześnie pragną nauczyć pociechę samodzielności i pogłębiać jej relację z rówieśnikami.

  Jak przetrwać szczenięce humory? Psie przedszkole to miejsce, w którym świeżo upieczeni właściciele czworonogów pod okiem behawiorysty uczą się socjalizować maluchy i oswajać je z pierwszymi komendami.

  "Uczymy się z nowej rzeczywistości".

  Mieszkanka Kłodzka (woj. dolnośląskie) przyszła do przedszkola, aby odebrać swoje dziecko. Przedszkolanka wyczuła alkohol od 40-latki i wezwała policję. Okazuje się, że kobieta miała 3 promile alkoholu w organizmie. To nie jedyny taki przypadek w Kłodzku.

  Reporterzy "Uwagi!" ponownie postanowili przyjrzeć się dramatowi, który miał rozgrywać się w punkcie przedszkolnym prowadzonym pod Łodzią. Sąd prowadził postępowanie w celu ustalenia, czy nastoletni syn dyrektorki placówki molestował dzieci. Jak to możliwe, że przy tego rodzaju zarzutach przedszkole wciąż działa?

  Warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka jest objęcie dziecka wszystkimi obowiązkowymi szczepieniami. Uchwałę w tej sprawie przyjęli częstochowscy radni. To trzeci raz, kiedy rada miasta podjęła taką decyzję. Dwie poprzednie zostały uchylone przez wojewodę.

  Co na to pedagog?

  Policjanci z Mierzynia (Zachodniopomorskie) dostali zgłoszenie, że ktoś strzela do dzieci, które bawiły na placu zawab przy jednym z przedszkoli. Funkcjonariusze odnaleźli sprawę. Mężczyzna w rozmowie z TVN24 przyznał, że strzelał z wiatrówki, ale wcale nie celował do dzieci.

  "Doświadczyłam nierównego traktowania przez panie przedszkolanki".

  Gośćmi Dzień Dobry TVN byli trener sportów walki Grzegorz Sobieszek, tata 3-letniej Heleny i dziennikarka Agnieszka Wesołowska, mama 5-letniej Róży.

  Do niebezpiecznego incydentu doszło w w Dębnicy Kaszubskiej. 5-letnia Lena wracała do domu wynajętym przez gminę autobusem. Osoba odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi wysadziła dziewczynkę w złej miejscowości. Było o włos od tragedii.

  Rodzice bardzo przejmują się przełomowymi wydarzeniami w życiu swoich pociech. Córka Agnieszki Wesołowskiej i Jakuba Wesołowskiego poszła do przedszkola. Jak się okazuje, pięcioletnia Róża zniosła to lepiej niż jej mama.

  Początek roku szkolnego to trudny czas także dla tych dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Jak przygotować malucha na ten dzień? Co zrobić, aby ułatwić mu adaptację w nowym miejscu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Edytą Pazurą, mamą trójki dzieci oraz pedagogiem, dr Moniką Just.

  Dzieci, podobnie jak dorośli, mają czasem problem z radzeniem sobie ze złością. Agresja nie powinna być więc większym powodem do niepokoju. Oczywiście do czasu, bo gdy przedszkolak zaczyna wyładowywać negatywne emocje na rówieśniku, to powinno dać nam do myślenia. Jak wtedy postąpić? Kiedy rodzic powinien zaingerować? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Marię Kotowską, mamę dwóch synów w wieku 4 i 5 lat oraz psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

  W częstochowskim przedszkolu zorganizowano konkurs pt. "Żywe obrazy". Rodzice robili zdjęcia swoim pociechom, które odwzorowywały znane na całym świecie obrazy. Celem tej akcji było uwrażliwienie najmłodszych na sztukę.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie zostanie wypłacone także opiekunom maluchów uczęszczających do przedszkola lub żłobka. W tym przypadku istnieje jednak warunek - placówka musiała została zamknięta lub jej działalność jest ograniczona z powodu COVID-19.

  W poniedziałek, 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków. Nasz reporter Robert Stockinger udał się przed jedną z placówek na warszawskim Wilanowie, by dowiedzieć się, jakie panują nastroje. Obawa, a może radość?

  19 kwietnia dzieci wracają do przedszkoli i żłobków. Mimo zachowania odpowiednich warunków sanitarnych, powrót do tych placówek może być obarczony ryzykiem. W ocenie doktor Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19, krok ten może przełożyć się na wzrost liczby zachorowań.