Sekretne życie bocianów
Czy wiedzieliście, że najpierw do Polski przylatują samce bocianów? Dopiero gdy przyszykują odpowiednie gniazdo, dołączają do nich samice.
- On przylatuje prędzej, żeby zająć dobrą miejscówkę, ponieważ nie każde gniazdo jest równie dobre. I jeżeli on już ma naprawdę fajne miejsce, gdzie jest dużo jedzenia, gdzie się dobrze dolatuje, no to po co kombinować? Więc ryzykuje, leci prędzej, bo może dostać się w śnieżyce albo załamanie pogody i wtedy ma kilka dni, żeby wyremontować chatę. Robi to sukcesywnie. Nie odpoczywa. Na jej przylot musi wszystko lśnić. Przylatuje samica. Sprawdza, jak jest i czasami wprowadza poprawki – powiedział ekspert.
Zastanawiający jest jednak fakt, skąd samica wie, które gniazdo wybrał jej partner. Jak się okazuje, powraca on do zeszłorocznego miejsca, które partnerka bardzo dobrze zna.
- One są genialne. Potrafią zapamiętać 3000 kilometrów po jednym przelocie i wiedzą doskonale, gdzie są – dodał przyrodnik.
Rozwody u bocianów
U bocianów, jak i u ludzi, życie pisze różne scenariusze. Nie łączą się więc w pary na całe życie. Są ze sobą wiele lat, ale zdarzają się rozwody. Niedawno ukazały się badania dowodzące, że ptaki, które wydawały się absolutnie wierne, potrafią się pokłócić i zmienić sobie męża czy żonę.
- U bocianów jest jeszcze większe zagrożenie, ponieważ silniejsze samice dolatują pierwsze i zdarza się, że one próbuje zająć terytorium i dolatują do samca, który czeka na swoją samicę z zeszłego roku. I gdy przylatuje ta samica właściwa, dochodzi do ostrych walk pomiędzy bocianami, one walczą o gniazdo. Zdarzają się tragiczne przypadki – powiedział.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niedźwiedzie w Bieszczadach – tajemnicze, szlachetne, groźne. Życie i zwyczaje największego drapieżnika Europy
- Niedźwiedź w lesie to nie pluszowy miś. "Czują zagrożenie i potrafią zaatakować"
- Dzikie zwierzęta coraz częściej przychodzą do miast. Jak się zachować, gdy spotkamy lochę?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News