Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Sekretne życie bocianów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sekretne życie bocianów
Sekretne życie bocianów
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Samice bocianów wróciły do Polski. Teraz czas na parowanie i lęg. Jak wygląda ich życie? Co jedzą i jak długo pozostaną w naszym kraju? O tym opowiedział nam Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.

Sekretne życie bocianów

Czy wiedzieliście, że najpierw do Polski przylatują samce bocianów? Dopiero gdy przyszykują odpowiednie gniazdo, dołączają do nich samice.

- On przylatuje prędzej, żeby zająć dobrą miejscówkę, ponieważ nie każde gniazdo jest równie dobre. I jeżeli on już ma naprawdę fajne miejsce, gdzie jest dużo jedzenia, gdzie się dobrze dolatuje, no to po co kombinować? Więc ryzykuje, leci prędzej, bo może dostać się w śnieżyce albo załamanie pogody i wtedy ma kilka dni, żeby wyremontować chatę. Robi to sukcesywnie. Nie odpoczywa. Na jej przylot musi wszystko lśnić. Przylatuje samica. Sprawdza, jak jest i czasami wprowadza poprawki – powiedział ekspert.

Zastanawiający jest jednak fakt, skąd samica wie, które gniazdo wybrał jej partner. Jak się okazuje, powraca on do zeszłorocznego miejsca, które partnerka bardzo dobrze zna.

- One są genialne. Potrafią zapamiętać 3000 kilometrów po jednym przelocie i wiedzą doskonale, gdzie są – dodał przyrodnik.

Rozwody u bocianów

U bocianów, jak i u ludzi, życie pisze różne scenariusze. Nie łączą się więc w pary na całe życie. Są ze sobą wiele lat, ale zdarzają się rozwody. Niedawno ukazały się badania dowodzące, że ptaki, które wydawały się absolutnie wierne, potrafią się pokłócić i zmienić sobie męża czy żonę.

- U bocianów jest jeszcze większe zagrożenie, ponieważ silniejsze samice dolatują pierwsze i zdarza się, że one próbuje zająć terytorium i dolatują do samca, który czeka na swoją samicę z zeszłego roku. I gdy przylatuje ta samica właściwa, dochodzi do ostrych walk pomiędzy bocianami, one walczą o gniazdo. Zdarzają się tragiczne przypadki – powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki