Wróble - co warto o nich wiedzieć?
W ciągu 20 lat populacja wróbli zmniejszyła się aż o 90 proc. - To jest równia pochyła, już niedługo tych wróbli zabraknie i miasta [...] są ostatnią taką ostoją - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.
Nasz rozmówca dodał, że wróble to pierwszy gatunek, który zaufał człowiekowi. - One z ludźmi wędrowały na wszystkie kontynenty, gdzieś na żaglowcach [...], np. wróbel założył lęgi 640 metrów pod ziemią, jako jedyny, w kopalni - dodał.
Dlaczego wróbli jest coraz mniej?
Zdaniem Marcina Kostrzyńskiego wróbli jest mniej z uwagi na zmiany w rolnictwie i klimatyczne. - To, że teraz słyszymy, że rolnicy protestują, żeby nie używać za dużo [...] pestycydów, to właśnie duże ilości tych środków sprawiają, że nie ma chwastów, nie ma owadów, czyli nie ma jedzenia dla wróbli, a ten cały obieg płodów rolnych zrobił się tak zamknięty, że dla wróbla nie ma już miejsca na wsiach - tłumaczył przyrodnik.
Ostatnią ostoją dla wróbli stały się miasta, niestety w nich kosi się trawniki, a to sprawia, że brakuje dla nich pożywienia. - Taki koszony trawnik jest pustynią - wyjaśnił Marcin Kostrzyński.
Co jeszcze warto wiedzieć o wróblach? Czy łączą się w pary? Czy są sobie wierne? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak prawidłowo dokarmiać ptaki? Posłuchaj rad specjalisty
- Rude koty są niezdarne, czyli krzywdzący trend z TikToka. Co wpływa na osobowość naszego mruczka?
- Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News