Marcin Kostrzyński

  Marcin Kostrzyński

  Obserwacja dzikich zwierząt to wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedział w programie Dzień Dobry TVN o tym, jak podglądać ciekawe gatunki w Polsce.

  Każdego roku w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Wyjątkowe święto zostało ustanowione z myślą o promocji ochrony migrujących po całym świecie gatunków zwierząt.

  Jak zachować się, gdy znajdziemy go na swojej drodze?

  Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.

  Właśnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia, rodziny koników polskich powiększają się. Na świat przychodzą źrebaki.

  Obserwacja przyrody może prowadzić do zaskakujących wniosków. Przekonał się o tym Marcin Kostrzyński, który od lat z godnym podziwu zaangażowaniem odkrywa kulisy fascynującego świata flory i fauny. W Dzień Dobry TVN doświadczony przyrodnik opowiedział o krzywdzących mitach na temat zwierząt.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa co jakiś czas wysyła nam różnego rodzaju alerty. Ostatnio przekazało informacje o przypadkach wścieklizny w Warszawie i okolicach. Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Jak chronić naszych pupili? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem i filmowcem.

  Środowiskiem naturalnym leniwców są lasy porastające obszar Ameryki Południowej, jednak miłośnicy tych niezwykłych zwierząt mogą spotkać je także w wybranych ogrodach zoologicznych. Nadrzewne ssaki uznawane są za wyjątkowo opieszałe i nieskore do działania, ale ich nawyki nie mają nic wspólnego z lenistwem. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym znany miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.

  "Delfiny nadają imiona swoim dzieciom".

  Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego w wielu polskich domach już teraz pojawiają się bajeczne, bożonarodzeniowe dekoracje. Najmłodsi z zachwytem przyglądają się uroczystym przygotowaniom, a ich uwagę najczęściej przykuwają ozdoby nawiązujące do postaci Świętego Mikołaja i zaprzęgu jego rogatych pomocników. Okazuje się, że legendarne renifery mają wiele wspólnego z żyjącymi w Polsce łosiami. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym znany miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.

  "Robią mnóstwo spiżarni po to, by mieć rezerwę"

  Obserwacja przyrody może prowadzić do zaskakujących wniosków. Dzikie zwierzęta, mimo swoich nieprzejednanych instynktów, doceniają bliskość innych stworzeń i potrafią tworzyć z nimi szczególne więzi. Przyjaźń pomiędzy odmiennymi gatunkami od dawna stanowi przedmiot zainteresowania twórców filmowych i przyrodników. W Dzień Dobry TVN o tych zdumiewających korelacjach opowiedział oddany miłośnik flory i fauny, Marcin Kostrzyński.

  Piotr Klejne jest fotografem. Jeszcze do niedawna robił zdjęcia na koncertach. Pandemia sprawiła, że musiał poszukać sobie nowego zajęcia. Tak trafił do lasu i zajął się fotografowaniem zwierząt. Co najbardziej urzeka go w obcowaniu z naturą? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  "Rocznie wykluwa nam się około 2 tysięcy"

  Leśnik Marcin Kostrzyński opowiedział, jak kolczasty płot postawiony na granicy z Białorusią wpływa na zwierzęta. To dla nich prawdziwe zagrożenie. Osobniki przemieszczają się między oboma krajami, a po zaplątaniu w ostre druty nie mają żadnych szans.

  W pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie możemy pominąć tematu dotyczącego bocianów. Ich obecność jest bowiem zwiastunem rychłego pożegnania z zimną aurą. Od kilku dni obserwujemy powrót "boćków" do kraju. Czy to oznacza, że wiosna tuż, tuż?

  Marcin Kostrzyński wybrał się do Leśnego Pogotowia w nadleśnictwie Katowice. Na miejscu rozmawiał z właścicielem schroniska Jackiem Wąsińskim. W jakim stanie zimą są dzikie zwierzęta oraz jak im pomóc, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo?

  Kilka tygodni temu dolnośląski leśniczy opublikował w mediach społecznościowych piękny filmik przedstawiający rzadkiego daniela. Zwierzak zrobił wrażenie na internautach, a także na Marcinie Kostrzyńskim, który udał się do Doliny Baryczy w nadziei, że i jemu uda się zaobserwować niezwykłe zwierzę.

  W październiku tego roku Katarzyna i Rafał Naglakowie, a także dwójka ich dzieci natknęli się na niedźwiedzia. W Dzień Dobry TVN rodzina opowiedziała o emocjach, jakie towarzyszyły im podczas tego spotkania, natomiast przyrodnik Marcin Kostrzyński wyjaśnił zachowania drapieżnych zwierząt.

  Marcin Kostrzyński, filmowiec i przyrodnik, ponownie zaskakuje nas ciekawostkami ze świata zwierząt. Tym razem w ramach cyklu "Marcin z lasu" prosto z Poleskiego Parku Narodowego Kostrzyński opowiedział o obyczajach młodych żółwi. Jak wygląda ich wylęganie i pierwsze kroki po ziemi?

  Odwiedziny u borsuka rozpoczęły nowy sezon cyklu „Marcin z lasu”. Okazuje się, że te łagodnie zwierzęta łasicowate są bardzo towarzyskie. W okolicach ich legowisk chętnie pojawiają się wilki, jelenie i sarny. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniał to Marcin Kostrzyński, leśnik i miłośnik przyrody.

  W drugiej połowie września rozpoczyna się okres godowy jeleni. W tym czasie ryki zwierząt są tak donośne, że można je usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego, aby zapytać o zwyczaje jeleni w trakcie rykowiska. Czy jelenie podczas rykowiska są groźne dla ludzi?

  Marcin Kostrzyński przez wiele lat był myśliwym, postanowił jednak odłożyć broń i teraz do lasu chodzi z aparatem. Laureat "Pozytywki DDTVN" mieszka w leśniczówce i pomaga zwierzętom. Niedawno był naszym gościem. Opowiadał wówczas o wilku Mikołaju, którego uratował, mimo iż nie dawano mu szans. Panie Marcinie GRATULACJE i dziękujemy!