Który ojciec w świecie zwierząt zachodzi w ciążę? "To jest ewenement"

Różne modele ojcostwa w świecie zwierząt
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ojcowie w świecie zwierząt
Ojcowie w świecie zwierząt
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Rola ojca jest istotna nie tylko u ludzi, ale i w królestwie zwierząt. Tatusiowie pomagają samicom, zajmują się maluchami, wysiadują jaja, a nawet mogą być w ciąży. Więcej na ten temat mówił w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.

Zwierzęcy ojcowie - jaką pełnią rolę?

Czworonożni, skrzydlaci czy żyjący pod wodą ojcowie pełnią wiele istotnych funkcji w swoich rodzinach. Co ciekawe, prezentują różne modele rodzicielstwa, zupełnie tak, jak ludzie, i różnym stopniu angażują się w pomoc samicom, by nakarmić, opiekować się i wychować potomstwo. Marcin Kostrzyński przyznał, że wilk jest bardzo odpowiedzialnym ojcem.

- To jest taka rodzina, jak nasza. Wszystko jest podzielone. Jest pewien moment, kiedy ten ojciec jest niezastąpiony. To czas, kiedy się rodzą małe wilczki. One są w norze z mamą, nie mogą mamy opuścić, ani mama nie może ich opuścić, ponieważ one by się wychłodziły. Wtedy tata musi zapewnić pokarm mamie. Na jego barkach jest utrzymanie całej wilczej rodziny - powiedział przyrodnik.

Prawdziwym supertatą jest konik morski. - To jest ewenement. On naprawdę jest w ciąży. Ma taką specjalną fałdę, tam samica składa jaja i jest ich sporo. One się tam kotwiczą. On przekazuje tlen, substancje odżywcze. Naprawdę jest w ciąży. Po pewnym czasie on się napina i wyrzuca. To jest ciąża mnoga, on może mieć 1,5 tys. jaj na sobie - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

Ojcowie wśród zwierząt - czy pomagają samicom?

Pingwiny cesarskie muszą ze sobą współpracować, by zaopiekować się młodymi.

- Dla samicy to jest wielki wysiłek, żeby złożyć jaja. Później musi iść do oceanu i się najeść. Wtedy samiec trzyma jajo na łapach, fałdą osłania i dwa miesiące nie je. Siedzi w -60 stopniach C i wysiaduje. Samica musiała poświęcić dużo energii, żeby złożyć jajo, a on po równo wkłada, żeby się tym jajem opiekować, żeby się wykluł mały pingwinek - wyjaśnił Kostrzyński.

Wróble często zajmują się nie swoimi dziećmi. - Samiec wie o tym. Jest zaangażowany, karmi, ale tak na 80 proc. To widać we wszystkich statystykach. Jest odpowiedzialny za te dzieci, ale jak ma własne, to o wiele bardziej się angażuje. Z kolei u bocianów opieka jest po równo. One razem karmią, wysiadują, opiekują się, poją. Tam nie ma podziału obowiązków, bo mama i tata mają dokładnie takie same - przekazał Kostrzyński.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości