przyroda

  przyroda

  Jurta to specjalny namiot, który jest pokryty skórami zwierząt. Jurty są budowane głównie przez tureckie i mongolskie koczownicze ludy zamieszkujące tereny od Morza Kaspijskiego po Ałtaj. Jak wygląda tradycyjna jurta?

  Kuna czy łasica? Wiele osób nie potrafi odróżnić od siebie tych dwóch małych ssaków z rodziny łasicowatych. Dziko żyjące drapieżniki: kuna i łasica mają podobne umaszczenie, a ich pyszczki wyglądają niemal identycznie. Mają jednak cechy, które je odróżniają. Dowiedz się, po czym poznać te niewielkie ssaki.

  Kinga Sawczuk znana jest przede wszystkim młodszym odbiorcom - ich grono jest zresztą naprawdę imponujące. Poczynania wschodzącej gwiazdy Internetu śledzi kilka milionów fanów. Tak duża społeczność oznacza również dużą odpowiedzialność. Swoją rozpoznawalność w sieci dziewczyna zdecydowała się wykorzystać w pro-edukacyjny sposób. Zdradza, jaki jest sposób na to, by Ziemia miała swoje "żyła długo i szczęśliwie".

  Łukasz Łuczaj jest nie tylko miłośnikiem przyrody, ale też botanikiem i wykładowcą akademickim zajmującym się dzikimi roślinami jadalnymi. W przeszłości prowadził program telewizyjny, w którym przekonywał, że natura jest jak supermarket, wystarczy wiedzieć co wybrać. Teraz mówi, że z naturą możemy obcować nieco inaczej. Jakich porad udziela autor książki "Seks w wielkim lesie. Botaniczny przewodnik dla kochanków na łonie przyrody"?

  Pomorze to kraina zamieszkiwana przez wiele wspaniałych zwierząt. Opowiedział o nich dziennikarz Adam Wajrak, od lat zaangażowany w tematykę ochrony przyrodę. Z kamerami Dzień Dobry Wakacje spotkaliśmy go na festiwalu Literacki Sopot.

  Podczas wakacji zdecydowanie więcej czasu spędzamy na łonie przyrody. To dobry moment, żeby uczyć nasze dzieci szacunku do przyrody. Dobrym przykładem może być Marcin Lanc, który był artystą ulicznym, a teraz sprząta lasy. Jak wprowadzać nasze pociechy w trudne niekiedy tematy ekologii i zmian środowiska naturalnego? Kilku rad udzieliła nam Dominika Lenkowska-Piechocka - autorka bloga "Who Will Save The Planet".

  Koronawirus w ogromnym stopniu wpłynął na naszą rzeczywistość. Od pewnego czasu musimy stosować się do zasad reżimu sanitarnego. Nie inaczej jest w przypadku wypraw na łono natury. Jak zorganizować bezpieczny piknik w sielskiej scenerii?

  W drugiej połowie września rozpoczyna się okres godowy jeleni. W tym czasie ryki zwierząt są tak donośne, że można je usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego, aby zapytać o zwyczaje jeleni w trakcie rykowiska. Czy jelenie podczas rykowiska są groźne dla ludzi?

  O zmianach jakie zachodzą w polskiej przyrodzie opowiedział nam Adam Wajrak. Co go zadziwia, co zachwyca, a co napełnia obawą jeśli chodzi o naszą faunę i florę? Już wkrótce w księgarniach pojawi się też jego książka "Wielka księga prawdziwych tropicieli". Wiedzieliście, że w Polsce pojawiły się szakale?