Jeże to zwierzęta, które często kojarzą się z jesienią. Akcja "Jeż w wielkim mieście" to inicjatywa, w której wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej z Gdyni. Dlaczego ta pora roku jest wyjątkowa ważna dla tych zwierząt, opowiedziały nauczycielki: Alina Żuchowska-Leszczyńska i Agnieszka Papiewska.
Ten malowniczy kraj to jeden z najczystszych obszarów świata. Obfituje w przepiękne krajobrazy, liczne szlaki trekkingowe oraz elegancką architekturę. Michał Cessanis postanowił wybrać się do jednego z Parków Narodowych, aby zobaczyć na własne oczy bezkresne mokradła i związaną z nimi niezwykłą roślinność.
Naukowcy z USA stworzyli alternatywę dla chirurgicznej sterylizacji kotów. Jej stosowanie może ograniczyć niekontrolowane rozmnażanie tych zwierząt, a co za tym idzie, w wielu przypadkach również cierpienie wielu z nich. To korzyść również dla środowiska naturalnego. Na czym polega nowa metoda kociej antykoncepcji?
Puszcza Karpacka to wielki leśny obszar obszar w południowo-wschodniej Polsce, przy granicy z Ukrainą i Słowacją, na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich. Jest domem wielu gatunków zwierząt i tworzą go przede wszystkim bardzo stare lasy, torfowiska, rzeki i strumienie.
Kasia Chorążkiewicz i Piotr Pacewicz prowadzą spokojne życie na łonie natury. Bliski kontakt z przyrodą okazał się dla nich przepustką do odnalezienia poczucia spełnienia i realizowania sportowych pasji.
Reporterka Dzień Dobry TVN Marta Wrońska udała się do Jeleniej Góry, gdzie u stóp góry Chojnik spotkała się z Anetą Sikorą, entomolożką. Miejsce to nie bez powodu nazywa się trzmielim rajem.
Turkuć podjadek to nie tylko jeden z największych owadów, ale także niebezpieczny szkodnik. Gdy pojawi się w ogrodzie, zwykle jest to zapowiedź długiej i uciążliwej walki. Dlatego tak ważne jest, by prawidłowo go rozpoznać i wiedzieć, w jaki sposób go zwalczać.
Wyjątkowo rzadko spotykana roślina Nepenthes bokorensis, która wyglądem nieco przypomina ludzkiego członka, występuje na terenie Kambodży. Ostatnio zrobiło się o niej głośno ze względu na zachowanie turystów, którzy dla zabawy, a przede wszystkim dla zdjęć niszczą tę rzadką roślinę. Czym to grozi?
Babiogórski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO.
Nie trzeba być ornitologiem, by podziwiać piękno ptaków i wsłuchiwać się w ich śpiew. Przekonują o tym pomysłodawcy wiosennej akcji "Ogród na pTAK!". Wyjątkowa inicjatywa powstała z myślą o wszystkich miłośnikach przyrody, pragnących przyczynić się do poprawy warunków życia zwierząt.
Komary często mylone są z Koziułką Warzywną, która w przeciwieństwie do podobnych wizualnie insektów jest pożyteczna i niegroźna. Co więcej, żyje zaledwie 8 dni.
Bagno Całowanie to największy kompleks torfowisk niskich na Mazowszu, zachwycający pięknem krajobrazu i bliskością natury. Z nadejściem cieplejszych dni warto odwiedzić tę malowniczą okolicę i odkryć uroki spaceru po bagiennych kładkach.
Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Recykling to wieloetapowy proces, który ma na celu dbanie o środowisko. Rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja śmieci i odpowiednia gospodarka odpadami. Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje? Warto znać jego zasady nie tylko w Światowy Dzień Recyklingu.
Jakie są pierwsze oznaki wiosny? Gdzie szukać wiosny w lesie? Jak sprawić, by w ogrodzie ta pora roku była obecna jak najwcześniej? W Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński opowiedział o tym, jak przyroda budzi się do życia na wiosnę.
Wiele osób decyduje się na wypalanie traw bez świadomości, ile szkód takie działanie może wyrządzić na różnych płaszczyznach. Ustawa z 2004 roku o ochronie przyrody obejmuje zakaz wypalania pastwisk, łąk, nieużytków, a także trzcinowisk i szuwarów, rowów, szlaków kolejowych oraz pasów przydrożnych. W tym roku skala pożarów jest wyjątkowo duża. Dlaczego ten zabieg jest szkodliwy i niebezpieczny oraz jakie kary grożą za takie postępowanie?
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla przy Lesie Mokrzańskim protestują, by nie zabrano im dużego obszaru zielonych drzew i roślin. Miasto chce przeznaczyć łąkę pod zabudowę. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN pojechał na miejsce, by dowiedzieć się, o co apelują wrocławianie.
Rybnik, Szczecin czy Olsztyn w tym roku ograniczają grabienie liści i zostawiają je na trawnikach. Władze miast zadecydowały o tym w trosce o los małych zwierząt, które chronią się pod liśćmi przed niskimi temperaturami. Ponadto są one niezwykle cenne dla ekosystemu, a usuwanie ich generuje dodatkowe koszty.